Wpis z mikrobloga

#slub #kosciol

Bardzo bawią mnie tacy ludzie, którzy kwestionują cennik parafialny w zakresie ślubów czy pogrzebów. Raz - skoro należysz do wspólnoty to musisz być świadom, że płacisz jakieś tam składki. Dwa - ślub to jest usługa jak każda inna - masz mistrza ceremonii, który wszystko prowadzi (w dodatku wygłosi ok. 20 minutowe kazanie), wynajmujesz nierzadko zabytkowy budynek i w dodatku ładnie (przez kogoś) udekorowany (a potem posprzątany), masz zapewnioną muzykę graną (również przez kogoś) na najbardziej majestatycznym instrumencie muzycznym. I co, ile chcieliby za to dać? 100 złotych? Jeżeli chcesz żyć na bajerze, to musisz liczyć się z kosztami.

Odwieczna beka z takich Januszów, którzy łażą co tydzień do kościoła i myślą, że taka organizacja jak KRK utrzyma się z tej złotówki co na tace chlapną. "Ksionc chciwy, tyle pieniendzów chce... Żre i chla za moje..."
  • 45
@pierre-van-hooijdonk: Może wspomnijmy o tym ile państwo przekazuje na utrzymanie księży? A druga sprawa, co to znaczy cennik? Owszem to wspólnota ale z tego co się orientuję to sakramenty są za free więc "mistrz" ceremonii może jedynie zadowolić się tym co dostanie "co łaska". Płacenie takich kokosów za ślub jest jak kupowanie na allegro klucza do SIMS2.
Może wspomnijmy o tym ile państwo przekazuje na utrzymanie księży?


a ile płaci? płaci za kogoś więcej niż kapelanów, ew. katechetów?

A druga sprawa, co to znaczy cennik? Owszem to wspólnota ale z tego co się orientuję to sakramenty są za free więc "mistrz" ceremonii może jedynie zadowolić się tym co dostanie "co łaska". Płacenie takich kokosów za ślub jest jak kupowanie na allegro klucza do SIMS2.


sakramenty są za free, płaci
@pierre-van-hooijdonk: skoro chcą kase to niech dadzą jawny cennik i po sprawie. NIe ma cennik niech biero co łaska. A łaska jest indywidualna. I żaden klecha nie ma prawa żądać więcej. Szczególnie że #!$%@? robi. Popierodli pare słów, pochodzi, ręce podniesie pare razy i po robocie. Jedyny minus że w niedzele robi
@omar_is_coming:

I dlatego jest za tym, by było robione po kosztach organizacji plus jasno określona stawka obowiązująca w całym kraju.

Nie mówię, że ma być całość za darmo, ale płaci się za dużo. No ale z tej kasy musi przecież coś trafić i do księdza, i do biskupa, i do Watykanu.
@Ragnarokk: no ale jak ktoś jest członkiem organizacji to co dziwnego w tym, że ma wspierać tą organizację? Nie chce przychodzić sprzątać w kościele czy budować kościoła to daje hajs. Proste.

A to czy za drogie czy za tanie to takie gadanie, bo i tak mniej się daje niż na fotografa.
@omar_is_coming:

Dla fotografa to kilkanaście godzin pracy w czasie przygotowań, uroczystości, wesela + dwa razy tyle w obróbce zdjęć. Nie godzina pracy, którą i tak musiałby zrobić.

Mógłbym się zgodzić z tezą, gdyby nie to, że wiem ile kasy spływa do kieszeni tej organizacji na cele nie związane z wiarą czy religią.

Jak dla mnie ślub kościelny jeśli nie jest się samemu wierzącym jest głupotą. Ale każdemu co sam chce.
@omar_is_coming:

No nie rozśmieszaj mnie, dobra. Tak jak nikt nie mieszka przed ślubem kościelnym razem, nie uprawia seksu, nie stosuje antykoncepcji :)

W tym kraju regularnie do kościoła chodzi 40% osób. Do sakramentów regularnie przystępuje 2 razy mniej. Większość z tych, co bierze ślub kościelny jest równie wierząca jak mój kot. Dajmy sobie spokój z tą idiotyczną statystyką, że w tym kraju 98% ludzi to katolicy - ponad połowa ludzi w
@omar_is_coming:

Nie musi. Ale sam jest też szczytem hipokryzji, szczycąc się, że robi wszystko dla Boga, religii i dobra wszystkich ludzi, kiedy tak naprawdę zrobili sprawny system wyciągania pieniędzy i od państwa i od ludzi.
@pierre-van-hooijdonk: Zabytkowe jak zabytkowe, potężne pieniądze muszą też zjadać wielkie żelbetowe molochy o powydziwianych kształtach (tutaj moim faworytem jest kościół w Grajewie link ). Ogrzewanie czegoś takiego musi pochłaniać fortunę, ocieplenie takich straszydeł często graniczące z niemożliwością, a i bieżąca konserwacja raczej tania nie jest...