Wpis z mikrobloga

@nico112: W tamtym okresie odbywałem ćwiczenia rotacyjne w 12 Szczećińskiej Dywizji Zmechanizowanej, na poligonie w Drawsku Pomorskim - ale takie ćwiczenia odbywają się dla całej Polski i nie powiem Ci która jednostka dokładnie ma to na wyposażeniu.
  • Odpowiedz
@Cherbata: Mnie zastanawia dlaczego takie drony mają inny kształt niż zwykłe samoloty, tzn duży "łeb" i tylne skrzydła w pozycji V lub ^, a żaden inny samolot nie wygląda w ten sposób.

Rozumiem, że inny ładunek, inna wysokość, inna prędkość, ale jakby ktoś mi wyjaśnił konkretniej dlaczego skrzydła V są stosowane tutaj, a nigdy w myśliwcach, bombowcach czy pasażerskich.
  • Odpowiedz
@Kalan: Skrzydła - V? Jeśli o skrzydła Ci chodzi, to skos dodatni używa się do przenoszenia wpływu krytycznej liczby Macha na dalsze prędkości, "ułagodnienie" charakterystyki Cx(Ma) (oporu od przędkości przepływu). Ale drony raczej nie latają z prędkościami okołodźwiękowymi. Jeśli masz na myśli stateczniki - to takie usterzenie eliminuje konieczność używania osobnych powierzchni sterowych dla odchylenia i pochylenia.
  • Odpowiedz
@Cherbata: Masz drony rozpoznania jak np ten duży - długi czas lotu i zazwyczaj wysoko sterowane z daleka, masz drony atakujące duże i średnie które też można wykorzystywać do obserwacji, oraz masz drony obserwacyjne krótkiego zasięgu dla jednostek specjalnych czy oddziałów wojska które z założenia mają pozwolić zobaczyć co jest za wzniesieniem czy budynkiem bez narażania życia i muszą być małe by żołnierze mogli je ze sobą transportować. Do wyboru do
  • Odpowiedz
Co Wy tak to tym "przynoszeniu demokracji"? Czy gdziekolwiek w założeniach jakiegokolwiek ustroju jest pokojowe sadzenie kwiatków i kochanie się wśród pszenicznych pól? Ludzie tłukli się, tłuką się i będą się tłukli zawsze. Czy światową potęgą będzie USA, Chiny, Rosja, ktokolwiek inny, zawsze będą inwestować w wojskowość, nowy sprzęt, mordowanie i tak dalej. To się nie zmieni.
  • Odpowiedz