Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że szukamy pierwszej pracy w IT/finansach. "Papier" z IT i sporo ogólnikowych informacji zostało, ale szczegółowej wiedzy z jakiejś technologi i doświadczenia brak.

Jak wykorzystać czas, by w ciągu 3-4 miesiący wyszkolić się do poziomu "płatny staż" (powiedzmy 1000 netto)?

Co byście zrobili, by osiągnąć taki cel? Jaka droga przy silnym wzięciu się w garść rokuje, by szybko (w ciągu pół roku czy roku) ogarnąć pracę na poziomie 2000netto?

Znacie takie historie zakończone sukcesem wśród znajomych?

Jeden z wymyślonych przeze mnie scenariuszy to "tester":

- podstawowa wiedza o sieciach komputerowych i HTTP, FTP

- HTML i dość zaawansowany CSS (mocne zrozumienie DOM, selektorów i np. XPath)

- jakaś książka o metodykach testowania, szczególnie Web, ew. funkcjonalności stron

- pisanie prostych automatycznych testów przeglądarkowych w np. Selenium (w JS, PHP lub np. Pythonie)

- trochę wiedzy o bezpieczeństwie (SQL Injections, XSS, CSRF itd.)

- minimalne poznanie JavaScript/jQuery

Drugi scenariusz "analityk":

- dogłębne zrozumienie Excel (na poziomie książki "Excel. Biblia" ~1000 str), z niuansami typu tabele przestawne itd.

- podstawy SQL i sporo ćwiczeń

- sporo Visual Basic dla Excel, formularze GUI, łączenie z bazą itd. zrobienie mnóstwa przykładów

- wyrażenia regularne i masterowanie obróbki tekstu i danych

Trzeci scenariusz: próbować się wgryzać w sterowniki przemysłowe albo CNC, jednak wykształcenie jest IT, nie żadna robotyka czy materiałoznawstwo.

Czwarty scenariusz: bardzo niskiego poziomu PHPek. Tutaj niestety w 3-4 miesiące nie będziemy w stanie zbyt wiele zrobić, szczególnie, że i tak trzeba liznąć HTML, CSS, SQL, więc wszsytko "po łebkach".

Piąty scenariusz: Uczyć się podstaw jednego języka programowania, ale bez technologii pobocznych jak np. Web. Np. Python, Perl, Visual Basic?

#programowanie #praca #korpo #rozmowakwalifikacyjna #sql #html #css #testowanie
  • 26
  • Odpowiedz
@piotruslo: Znam kilka osób mających do czynienia z Excel w pracy więcej niż godzina dziennie, a pojęcie jest im całkiem obce. Jedna z nich nawet kodzi w VBA. Z drugiej strony nie znam nikogo, ogarniającego tabele przestawne, ale może po prostu takie środowisko mi się trafiło.
  • Odpowiedz
@Persilsi: No to nie znasz realiów. Studiujesz IT? skończyłeś już? zdziwiłbyś się jakie osoby dostają nieźle płatną pracę od razu po studiach, bez znajomości konkretnej technologii. Co prawda często przez znajomości, ale mimo tego jakoś się trzymają i wcale nie w budżetówce.
  • Odpowiedz
@kajlerkompajler: Ja podjąłem prace jako tester mając mniejsze kwalifikacje techniczne niż Ty, ale bardzo dobrze ocenione umiejętności odgadywania gdzie można znaleźć błąd.

Półtora roku temu dostałem 1600 na próbnym, 2200 po, szybka podwyżka do 2700 i po 20 miesiącach zmieniam pracę na taką, gdzie mam 4500 podstawy. A miałem propozycję gdzie mógłbym dostawać 5500, ale nie pasowały mi wyjazdy do klientów i godziny pracy (mam czasochłonne hobby z ktorego nie chcę rezygnować).

Nie ma więc
  • Odpowiedz
@venomik: Zawsze mnie dziwi najbardziej kto tyle płaci. Nie wiem też jak ciężko pracowałeś oczywiście, ale mimo wszystko to 2 lata.

Dla porównania (bo nie pytałem o siebie), ja będąc pasjonatem programowania i z 3 latami doświadczenia w Java i ogólnie ok. 10 lat w webie zajeżdzając się freelancingiem usłyszałem 5400 netto za senior java dev w ogromnej firmie (> 50k pracowników), którą na pewno wszyscy tutaj znają.

Jedyne co
  • Odpowiedz
@Persilsi: Porównujemy siedzenie tutaj 3-4 miesiące i szkolenie się, do wyjazdu. No chyba, że masz na myśli przesiedzieć te miesiące i się szkolić i potem wyjechać - wtedy moje pytanie o to, jaki scenariusz wybrać jest nadal aktualne.
  • Odpowiedz
Dla porównania (bo nie pytałem o siebie), ja będąc pasjonatem programowania i z 3 latami doświadczenia w Java i ogólnie ok. 10 lat w webie zajeżdzając się freelancingiem usłyszałem 5400 netto za senior java dev w ogromnej firmie (> 50k pracowników), którą na pewno wszyscy tutaj znają.


@kajlerkompajler: co to za zdupy argument? Po prostu to #!$%@? firma i idziesz i szukasz innej
  • Odpowiedz
@kajlerkompajler:

z 3 latami doświadczenia w Java i ogólnie ok. 10 lat w webie zajeżdzając się freelancingiem usłyszałem 5400 netto za senior java dev


Firma, która przyjmuje na seniora kogoś z 3 letnim doświadczeniem jest albo niepoważna, albo ma niesamowitego farta, bo napotkała dewelopera rodzynka (jeśli chodzi o
  • Odpowiedz