Wpis z mikrobloga

Kazanie na Niedzielę Piątą po Światkach

Tekst oryginalny w języku polskim z 1738 r.

Komu z nas w głowe wnidzie, kiedy się o to zafrasujemy? czy dla Boga jeżeli nie będzie wyśmienicie świętobliwe życie moje, jeżeli niebędzie wyśmienicie doskonałe przykazania Boskiego zachowanie niebędę w niebie. I owszem sobie mawiamy nie zabijam, nie cudzołożę, nie kradnę, czemuż tedy nie mam być w niebie? że też w insze grzechy wpadam, mniejsza o to.


Wielkim sługom Bożym jako to ludziom duchownym, Zakonnikom zostawmy wyśmienita świętobliwość i doskonałość życia, na nas ludzi świeckich dosyć że jako tako będziemy dobrzy.


O niezawodźcie się bo i na tym Kazaniu naukę Chrystusową obszarnicy rozpowiem i dowiodę: Jeżeli chcemy zbawić dusze nasze, trzeba wysoko zamierzać, bo mierna niby pobożność życia naszego, zapewne nas nie zbawi.

( Kazanie na Niedzielę czwartą po Światkach 1738r. – fragment)

Trzeba wysoko zamierzać, mimo oporu miernoty, słabych jednostek, autorytetów o nikczemnym formacie, płatnych ośrodków rzekomo opiniotwórczych.

Wołam również do Petera, jemu też dedykuję ten i każdy kolejny wpis do jego powrotu, mimo, że ktoś uznał, że szary Kovac to martwy Kovac. Nic podobnego, są wartości niesione jak chorągiew naszych legendarnych ciężkich, bez względu na straty, chorągiew ktoś poniesie, ku zgryzocie wszelkiej maści swołoczy.

Jeżeli ktoś wierzy, że posiada na własność organizm, utworzony na fundamencie poczucia wolności słowa i niezależności poglądów młodej generacji i może wykorzystać go instrumentalnie do promowania tych którzy zapłacą więcej, lub okresowo rozdzielają profity, myli się. Błękitna telewizja działała podobnie, dziś jest obiektem kpin, reszta „orkiestry” też ma policzone dni.

#wiara #cywilizacja #chrzescijanstwo #religia #katolicyzm #polska #kazanienaniedziele #13lipca

@muchatsetse @fasfsrheeahgdfhds2 @sportingkielce @Arbiter_@Elegantiae @Stachan @skoczybruzda @Polonus @Lustrat @peter-kovac-948494 @Emill @browarPL @mysipupek @v354cephei @Awerege @rpawelek @cubus3 @myszczur @serial28
glasss - Kazanie na Niedzielę Piątą po Światkach 

Tekst oryginalny w języku polskim ...

źródło: comment_qm7fHQBpSRNacZvWEdfxHyMzmOX2Ni57.jpg

Pobierz
  • 7