Wpis z mikrobloga

-----------------------------------------------

Aktualizacja #domowyogrod

-----------------------------------------------

Jako pierwsza, już czerwona, z kultywaru habanero, albo moruga skorpion albo butch T. Ciężko stwierdzić. Owoce wyglądają różnice. Obstawiałbym morugę. Jest zbyt ostra nawet dla mnie. 1/3 papryki w 3 torebkach ryżu i 700 g mięsa to za dużo.

Owoce widoczne na Tabasco, kwitną również Cayenne. Papryki te jednak rosną w małych doniczkach lub zbiorczo (Tabasco - te wysokie). Te w małych doniczkach na pewno przesadzę, po prostu nie muszę w nich oddzielać korzeni od ziemi, tylko z całą bryłą do większych doniczek + uzupełnić ziemią. Myślę, że tych ze zbiorczej już jednak przesadzać nie będę, bo tam łatwo je uszkodzić i mogą się nie przyjąć, zrzucić kwiaty. O dziwo, mimo wszystko, dobrze wyglądają.

@dziczku pewnie mi przyznasz rację.

Mam szkodniki. A mianowicie mszyce. Na szczęście tylko na 1 sztuce z balkonu. Profilaktycznie przygotowałem roztwór z łupin czosnku i 2 ząbków zalanych wrzątkiem (tak na 3 godziny) i zrobiłem oprysk. Zobaczymy jak podziała.

Stojące na dworze (nie balkonie) habanero oragne bardzo słabo sobie radzi (te z balkonu rosną lepiej). Chorują, mają brązowe kropki i brązowawe liście. Pewnie jakiś grzyb. Dziś coś kupię i popryskam.

@dziczku widziałeś to kiedyś?

Poza tym rosnące w domu papryki (2 letnie) nie radzą sobie dobrze bez biohumusa. Ziemia już się wyjałowiła i gubią liście (na żółto). Więc nawet jak jest dobra ziemia (z kompostu) to mniej więcej po roku dobrze jest zacząć nawozić. Tak z doświadczenia Wam wszystkim powiem że chyba nie opłaca się za bardzo utrzymywanie papryk dłużej niż 1,5 roku. Potem już plon jest taki sobie, jak mówiłem trzeba nawozić. Rośnie to w kosmos i miejsce zajmuje a owoców mało.

----------------------------------------------------------

#domowyogrod #papryczki #chili #chilihead

----------------------------------------------------------
goromadska - -----------------------------------------------

 Aktualizacja #domowyog...

źródło: comment_J2vScinVBHmymJItmkrm5cgBLI4pmvvH.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@Acheront: Pytaj śmiało, ale proszę, najpierw czytaj. Odpowiedzi są w tym poście.

Tak są wieloletnie, choć u mnie tylko w warunkach domowych. @dziczku ma/miał wieloletnie habanero z balkonu, w zimie w domu. Jak napisałem powyżej, nie opłaca się jednak według mnie trzymać papryk dłużej niż rok lub półtora. Słabo owocują.

Normalnie papryki żyją rok.

Doświadczyłem że dobrze jest je nawozić, ale nawozem naturalnym (z odchodów dżdżownic, połowę dawki).

Wiele opisałem pod
  • Odpowiedz
@goromadska: Ja bym się tym nie przejmował tym bardziej, że na pierwszym zdjęciu widzę, że puszczają już nowe liście. Te sobie po prostu uschną i odpadną, a dopiero jak coś działo by się na tych młodych listkach, to możesz popryskać.
  • Odpowiedz
@Acheront: @goromadska: Myślę że takie dwulatki są najbardziej optymalne, dla tych dwóch starych habanero, które mi zostały będzie to chyba też ostatnie lato, ale jeszcze zobaczymy, bo na razie mają mnóstwo papryczek.
  • Odpowiedz