Wpis z mikrobloga

@1649: Tak to wiem, tak mówi internet - ale jak byłem u jednego i drugiego księgowego to mi powiedzieli że mogę odliczać jak jestem na VAT5 czy jakoś tak. Czyli ryczałt + VAT5 (ten wniosek co się składa w US za 170zł) i od tego momentu można na ryczałcie wystawiać FV VAT.
@1649: Czyli żadne koszty mnie nie interesują ? Bo nie mogę ich odliczać czy redukować nimi podatków ? Faktur za zakupy w takim wypadku też nie mam po co zbierać no bo nic mi nie dadzą, są tylko potwierdzenim kupna dla mnie, ale w inny sposób ich nie wykorzystam ?

Srz że dopytuje, ale księgowy kazał mi przynieść faktury żeby mieć jak najwięcej kosztów, żeby nie płacić podatku :O
@Carlos_Irwin_Estevez: Nie chcę wprowadzać Cię w błąd, więc powiem tak: skończyłem FiR, pracuję w firmie handlowej w dziale księgowości i wedle mojej wiedzy, na ryczałcie nie możesz odliczać kosztów z faktur zakupowych, stąd stawka podatku jest niższa niż na zasadach ogólnych.

Tutaj potwierdzenie: http://www.konkret.bielsko.pl/biuro-rachunkowe-konkret-bielsko-biala,d70,1,pl.html

Podstawową cechą opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest to, że na wielkość należnego podatku nie mają wpływu ponoszone w działalności koszty. W ryczałcie ewidencjonowanym nie
@Carlos_Irwin_Estevez: Musisz dużo poczytać albo zmień księgowego na takiego, który Ci to wytłumaczy zrozumiale.

Przede wszystkim forma opodatkowania a podatek VAT to zupełnie różne kwestie.

W skrócie - rozliczając się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, płacisz podatek od przychodów a nie dochodów. Jest to związane z tym, że jak to nasi przedsiębiorcy ujmują "nic nie możesz wrzucić sobie w koszty". A mówiąc o kosztach nie mają na myśli podatku VAT
@Carlos_Irwin_Estevez: Natomiast co do podatku VAT to sprawa jest zupełnie inna. Będąc zarejestrowanym płatnikiem VAT (złożony i potwierdzony wniosek VAT-R wraz z opłatą skarbową 170zł) masz prawo do odliczeń VAT, jednak jesteś również zobowiązany do wystawiania faktur VAT.

Załóżmy, że sprzedajesz ubrania w małym sklepiku. Kupiłeś ubrania za 5000zł netto, czyli 6150zł brutto (1150zł to VAT naliczony). Narzuciłeś na towar 100% marżę i sprzedałeś go za 10.000zł netto, wtedy VAT należny
@Carlos_Irwin_Estevez: Ryczał = nie orzliczasz kosztów, ale... Pamiętaj że jesteś opodatkowany podatnikiem VAT czynnym, czyli odliczenia VAT jak najbardziej. Wniosek - bierz faktury, przekazuj księgowemu i niech Ci pomniejsza podatek należny VAT. W podatku dochodowym płacisz ryczałt, czyli liczysz go od przychodu bez rozliczania kosztów uzyskania.
@chomikagresor: @Bankierpl: O kurde! Panowie jestem ogromnie wdzięczny, mam u was dług. Teraz już wszystko (prawie rozumiem). Jeśli mogę nadużyć jeszcze waszej wiedzy to miałbym parę wątpliwości.

1. Do tej pory byłem tylko ryczałtowcem, bez VAT-R i mój zleceniodawca płacił mi 4 tys netto na miesiąc, a ja wystawiałem mu rachunek netto. Czyli teraz z VAT-R będę wystawiał fakturę i dostawał kasę brutto (czyli znacznie więcej), a te 23% będę
@Carlos_Irwin_Estevez: Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję ale jestem w trakcie przeprowadzki ;)

1. Kieruj się zasadą, że VAT nigdy nie jest Twój i odkładaj sobie jego wartość z faktur sprzedażowych na jakimś subkoncie. Po rozliczeniu miesiąca/kwartału (w zależności od tego jak będziesz się rozliczał) wpłać VAT należny a resztą możesz sobie "przeszaleć" ;)

2. Tak, jeśli jesteś płatnikiem VAT to podatek naliczasz od kwoty netto z faktur.

3. Dopóki prowadzisz jednoosobową