Wpis z mikrobloga

mireczki ma ktoś z was problem z nadciśnieniem ? Głowa 6 dzień dziś nie daje mi spokoju a ciśnienie 150 / 100, jakieś porady jak je zbić, jutro dopiero wybieram się do #januszmedycyny a tak to nawet tab nie pomagają (w aptece się dowiedziałem, że tabletki przeciw bólowe tylko je podnoszą).


Więc ktoś cierpi na podobną dolegliwość ?

#gorzkiezale #medycyna #cisnienie
  • 31
  • Odpowiedz
@kozik369:

Od ciśnienia 150 nie boli głowa, to raz. To taki mit. Często ludziom się wydaje, że boli głowa od wysokiego ciśnienia (no bo boli głowa, zmierzyłem, i jest 160), ma to dwa wytłumaczenia: 1) boli głowa i z tego powodu skacze ciśnienie, bo się człowiek tym denerwuje, 2) boli głowa, co motywuje do zmierzenia ciśnienia i wychodzi na jaw trwające przewlekle nadciśnienie.

Pojedynczy epizod wysokiego ciśnienia nie jest jeszcze wskazaniem
  • Odpowiedz
Mniej soli


@pepone:

Warto znać najistotniejsze modyfikowalne czynniki nadciśnienia tętniczego. Było w US zrobione wielkie badanie na ten temat, z którego wynika, że rola soli jest zdecydowanie przeceniana.

Znaczące modyfikacje ułożone od najistotniejszej do najmniej istotnej:

utrata nadmiernej masy ciała > dieta DASH (warzywka, owocki, te sprawy) > regularna aktywność fizyczna > zmniejszenie ilości sodu w diecie > zmniejszenie spożycia alkoholu.

Jak widać, okazało się, że palenie tytoniu ma pomijalny wpływ
  • Odpowiedz
@kozik369: Nie straszę, mordo, tylko serio mówię. Pocieszę Cię o tyle, że jak już pięć dni z tym wytrzymałeś i nic się z Tobą nie dzieję, to prawdopodobnie nie jest to nic groźnego. Ale przeprowadzić diagnostykę trzeba.

Dobrze śpisz w nocy? Nie jesteś odwodniony?

No i najważniejsze: czy bóle są najgorsze w nocy lub nad ranem, czy też w ciągu dnia i wieczorem?
  • Odpowiedz
@pepone: Nie takie ostatnie, ta teoria ma już chyba ze 20 lat. Masz rację, powinienem napisać "sól", a nie "sód", aby uniknąć wątpliwości. W każdym razie prawie wszystkie spożywane jony chloru idą w parze z sodem w diecie, więc w praktyce nie ma to większego znaczenia.
  • Odpowiedz
@zawodowiec: Ogólnie jest już prawie ok, bólu gdy wstaje praktycznie nie mam (zaczyna się w sumie gdy zapalę po jakimś czasie) teraz nie jest zbyt dokuczliwy, ogólnie to te ciśnienie 150/100 mierzyłem tylko dwa razy, gdyż nie posiadam ciśnieniomierza, możliwe że przy dużym bólu jest wyższe. Po za tym wszystko jest ok. Nadwagę jakąś tam posiadam w sumie ważę 105 kg przy wzroście 183. Od miesiąca z kawałkiem mam w zasadzie
  • Odpowiedz