Wpis z mikrobloga

--------------------------------------------

Duża aktualizacja #domowyogrod

--------------------------------------------

Pytanie do @dziczku i innych bardziej ogarniętych. Czy to co mam wrzucone jako główne zdjęcie może być

morugą?

Byłoby świetnie mieć ją obok zwykłego skorpiona. Ma w końcu ok 2 milionów SHU :)

Zrobiłem cześć rozsad dzisiaj. Co się namęczyłem to moje. Oczywiście nie przesadziłem wszystkiego. Jutro i pojutrze tematu nie ruszę. Skończę więc pewnie w środę. Mam tego za dużo.

__________________________________________________________________________________________________________

Jako ktoś z Gdańska chce to mówić. Jak będą chętni to jutro lub w niedzielę będę miał je z sobą, bo jadę na PG. Nie wysyłam ich bo się zniszczą. Możecie się ze mną umówić też osobiście w przyszłym tygodniu. Potem utylizuję, nie mam gdzie tego trzymać.

12zł/sztuka (wynagrodzenie za doniczki, ziemię i pracę)

lub 3 ciemne piwa (porter lub bock, ale nie z koncernów)

za sadzonkę chili Cayenne

Mam też trochę nasion Tabasco i Cayenne (lecz wymieszanych).

Kto chce mogę nawet wysłać listem, jednak nie za free. Za koszt znaczka oraz symboliczne 5 zł za 5 nasionek.

Oczywiście liczba zamówień jest ograniczona, a do ilu sztuk sadzonek/nasionek napiszę w poniedziałek. Teraz już nie mam siły liczyć.

_________________________________________________________________________________________________________

O poniższych zdjęciach

Te które są duże w domu rosną od zeszłego roku:

- Habanero Red (ma już 2 lata!),

- Trinidad Skorpion Butch T,

- niezindentyfikowana (pewnie moruga),

- niezindentyfikowana (skorpion lub jakaś habanero).

Część nowych już aklimatyzuję do wsadzenia i trzymania na dworze w altanie (gdzie jest cieplej). Chili nie lubią <15°C, a więc jeszcze nie czas, czy to do gruntu czy na balkon.

Do rozsady do doniczek pozostały:

Do małych doniczek z wspólnego pojemnika - Cayenne

Do docelowych 3 litrowych doniczek - Tabasco

Do docelowych 5 litrowych doniczek - Habanero Orange,

Później:

Te w małych doniczkach (Cayenne) będę jeszcze rozsadzał do docelowych 3 litrówek.

Jak zrobi się cieplej:

- to Cayenne z kartonu do ziemi.

- Tabasco 3 w białej i część z 3 litrowych do ziemi.

Wśród podrostków, ale już w doniczkach docelowych mam również habanero white/brown (zagubiłem karteczki więc nie wiem która to która), Trinidad skorpion butch T i jedną Jolokię! (od czasu gdy siostry ją opuściły moje oczko w głowie). Te mocniejsze odmiany są już w docelowych doniczkach.

Jak w tym roku będzie ładny plon to zrobię trochę swoich sosów. I nie będą mniej ostre niż najostrzejsze wersje dostępne tylko na ostrakuchnia.pl

------------------------------------

#chili #chilihead #papryczki

------------------------------------

Gościnnie #chilicontest #gdansk (kto chce papryki?)

-------------------------------------------

wołam tych co deklarowali że lubią ostro lub chcą zacząć: @nt22 @hina88 @wuju84 @mike3 @Razr @grafi @POSTER @Ned @axis_mundi @miciek335 @Jubei @beer_man @Camel665 @nacnac @miguelpl90 @Acheront @Pablot @x_ostry @Kajetan8 @Sergeant_Matt_Baker @zepsutyzachod @szalony_kefir @leworwel @Wypok_spoko @ktoosiu @cofko @Wrzoskoowna

Chciałbym też prosić, tak dla porządku, aby #domowyogrod był mój. Ja go założyłem i chciałbym mieć nad nim jakąś kontrolę. Tak łatwo się pogubić. Jednak do #chili #chlihead #papryczki nie uzurpuje sobie żadnych praw :)

_____________________________________________________________________________________________________

Kto dostał sosry po #chilicontest ? Pytam się serio bo nie pamiętam komu je dałem ;)

@Goliat1988 wrzuć swoje papryczki które wygrałeś pod (#)trojmiejskiewykopparty
Pobierz goromadska - --------------------------------------------

Duża aktualizacja #domowyo...
źródło: comment_QanIjoZF9aWLWiGjQV8hDOFXFNOUKuGb.jpg
  • 48
Na ziemiórki polecam taką płytkę, ubija je hordami. Dobrze też postawić lep na muchy. W końcu padną wszystkie :)

- Ziemiórki

"Ziemiórki to owady z rodzaju muchówek. Ich niewielkie rozmiary i delikatna budowa przypomina trochę muszki owocowe. Dorosłe osobniki przyciąga bogata w składniki mineralne ziemia, w której rosną rośliny lubiące wilgoć. To właśnie w takim podłożu ziemiórki składają jaja, z których wylęgają się larwy o długości ok. 7 mm. Są one przezroczyste
Pobierz goromadska - Na ziemiórki polecam taką płytkę, ubija je hordami. Dobrze też postawić ...
źródło: comment_qxnkI0Lc3hwNyJQmX3rcg4sduPb8VXO3.jpg
@miguelpl90: Jeżeli są z kwietnia (o ile dobrze pamiętam) i są niższe niż 8 cm, nie rosną dalej to zła ziemia. Jeżeli wyższe to za małe doniczki. Tak u mnie było. Pamiętaj że przy tym prokrastynować za bardzo nie można.

Nie przesadzisz nie będzie plonu. Albo będzie dużo później. Raz czekałem rok :)
@miguelpl90: No to za małe doniczki. Bardzo mało ziemi tam mają. Dałbym je do docelowych 3,4 litrów już. Chyba że to coś ostrzejszego od Tabasco, Cayenne, Birds eye. Wtedy daj 5 litrów. Ale pryskasz je wodą? Nie rób tego! chyba że to owadobój jakiś. Papryki nie lubią zraszania. Mogą odstać grzyba.
@goromadska: Tak z ciekawości zapytam odnośnie mocy ;) Kupiłem kiedyś na allegro i jedna mała trinidad moruga na pół litra przetartych pomidorów to dla większości osób coś niejadalnego, u mnie zjedzenie raczej niewielkiej ilości tego sosu wraz z resztą dania (mięso, cebula, dużo ryżu, fasola etc) skończyło się ogromnym podwyższeniem adrenaliny, po zjedzeniu czułem się wesoły i naćpany. Dlatego pytam, czy w oryginale taka papryka powinna być ostrzejsza, tzn oparzać naskórek
czy w oryginale taka papryka powinna być ostrzejsza, tzn oparzać naskórek przy dotykaniu miąższu?

@tom1988: Raczej nie, bo zwykle masz krótki kontakt. Ale jak sobie będzie wcierał przez 2 minuty to już to poczujesz. Z opisu jedzenia można powiedzieć że to była papryka pokroju skorpiona lub skorpion morugi.