Wpis z mikrobloga

#goldwykopsays

Wypok się budzi.

Przeraża mnie wysokie poparcie Korwina wśród młodych ludzi, to źle wróży na przyszłość. Nie wiem jak można się dać tak łatwo omamić propagandowym i populistycznym hasełkom.

Co do Unii Europejskiej. Święta to ona nie jest, ale taka zła chyba też nie. Wystarczy wziął prosty przykład, porównajmy kraje postkomunistyczny które są w Unii do krajów postkomunistycznych, których w Unii nie ma. Kto wypada lepiej Polska czy Ukraina? Węgry czy Macedonia? Rumunia czy Mołdawia? Słowenia czy Serbia? Estonia czy Czarnogóra? Czechy czy Rosja? Gdzie jest wyższy poziom życia, mniejsza korupcja? Gdzie wolelibyście żyć?

Poza tym śmieszą mnie komentarze, że Polska przez 10lat w Unii cofnęła się w rozwoju, co prawda ledwie dobijam do dwudziestki, ale pamiętam jak wyglądał nasz kraj 10 lat temu, a jak wygląda teraz, różnica naprawdę jest spora. Wiadomo, nie wszystko to zasługa Unii, ale myślę, że mimo wszystko plusy przeważają.

#


  • 54
@mq1:

w '89 startowaliśmy z podobnego pułapu ekonomicznego,


Żartujesz czy masz nas za debili? Pominę milczeniem to, że część z wymienionych państw wtedy nawet nie istniała... Przed wstąpieniem do UE wspomniane państwa były w o wiele gorszej sytuacji.

Przykładowo w 1994 Mołdawia miała cztery razy niższe PKB per capita niż Rumunia, w roku wstąpienia przez tę drugą do UE różnica między nimi była prawie 7-krotna, a teraz znów jest 4-krotna.

Bierzesz
@mq1: można było handlować na ulicy, a dokumentacja firmy składała się z zeszytu i mogłem ją prowadzić sam. A dzisiaj muszę zatrudniać księgową, a nawet ona nigdy nie jest pewna, że nie łamię zawsze jakiegoś przepisu.
Świetny pomysł. Kto wypada lepiej, Polska czy Chiny? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@ibilon: Polska. http://tinyurl.com/m9vyrfp

@NowyLepszySzatan667: Niestety źle zinterpretowałeś ten wykres. Z tego wykresu wynika, że to Chiny wypadają lepiej. Popełniłeś "szkolny" błąd - porównałeś różnicę bezwzględne zamiast względnych.

Zgodnie z tym wykresem:

w 1990 Chiny miały PKB per capita ~800 USD. W 2012 ~9000 USD. Wzrost o 1025%

w 1990 Polska miała PKB per capita
Niestety źle zinterpretowałeś ten wykres. Z tego wykresu wynika, że to Chiny wypadają lepiej


Wykres miał na celu pokazać, że obecnie Polacy są średnio bogatsi niż Chińczycy, tempo wzrostu to inna sprawa.

Zgodnie z twoim sposobem rozumowania Niemcy rozwijają się szybciej, a różnicę między nimi a Polską coraz bardziej pogłębiają się na naszą niekorzyść.


Nie rozwijają się szybciej, ale są bogatsi od Polaków, nie pisałem o wzroście ani o przyszłości tylko o