Wpis z mikrobloga

#goldwykopsays

Wypok się budzi.

Przeraża mnie wysokie poparcie Korwina wśród młodych ludzi, to źle wróży na przyszłość. Nie wiem jak można się dać tak łatwo omamić propagandowym i populistycznym hasełkom.

Co do Unii Europejskiej. Święta to ona nie jest, ale taka zła chyba też nie. Wystarczy wziął prosty przykład, porównajmy kraje postkomunistyczny które są w Unii do krajów postkomunistycznych, których w Unii nie ma. Kto wypada lepiej Polska czy Ukraina? Węgry czy Macedonia? Rumunia czy Mołdawia? Słowenia czy Serbia? Estonia czy Czarnogóra? Czechy czy Rosja? Gdzie jest wyższy poziom życia, mniejsza korupcja? Gdzie wolelibyście żyć?

Poza tym śmieszą mnie komentarze, że Polska przez 10lat w Unii cofnęła się w rozwoju, co prawda ledwie dobijam do dwudziestki, ale pamiętam jak wyglądał nasz kraj 10 lat temu, a jak wygląda teraz, różnica naprawdę jest spora. Wiadomo, nie wszystko to zasługa Unii, ale myślę, że mimo wszystko plusy przeważają.

#


  • 54
@barteq_g:

@mq1: Większa wolność, mniejsze zadłużenie.


Ale napisz co tak konkretnie się poprawiło dzięki UE? Ja rozumiem, że takie rzeczy jak wymiana handlowa czy Schengen to fajne sprawy ale to się da załatwić bez UE. Oczywiście, bez dotacji kraj wyglądałby trochę gorzej pod względem infrastruktury ale nie były tak zadłużony i nie dorabialibyśmy niemieckich firm budując np. prawie najdroższe autostrady w Europie. Niedługo politycy dowalą takie podatki, że nam czapki
Pobierz grypa-grypowska - @barteq_g: 


 @mq1: Większa wolność, mniejsze zadłużenie.


 Ale n...
źródło: comment_krSBPfuZG3OORBCqUUY4wTt5YKg99hMC.jpg
Co się zmieniło na lepsze? Pewnie zacząłbym od autostrad, przechodząc w drogi ekspresowe dzięki którym nie jesteśmy już europejskim zaściankiem, niedługo pewnie mocno będzie widoczny rozwój kolei. Skok cywilizacyjny zrobiły małe miasteczka i wsie, które wyciągnęły spore pieniądze na kanalizacje, oczyszczalnie ścieków czy szybki dostęp do internetu. Więcej sprzętu w szkołach (komputery, projektory, inne pomoce naukowe). Otwarte granice, mniej problemów z podróżą i pracą w Europie, tańsze połączenia lotnicze, handel wolniejszy niż
spoko 15 lat temu netu byś nie miał, albo płacił jak za połączenie z TPSA


@grzegorz-zielinski: Co wy z tym Internetem? Światłowód u mnie na wsi ciągnęli przed wejściem do UE. Ostatnio rozmawiałem przez Skype'a z kolegą z Ukrainy - mają Internet, naprawdę.
@barteq_g: jak 15 lat temu internet był tylko z TPSA przez modem dla przeciętnego kowalskiego. I przeciętny kowalski nie korzystał, bo nie było go stać, a zresztą w necie wtedy nic nie było ciekawego

poza UE dobrze sobie radza spoleczenstwa ultraliberalne jak UK, Norwegia, czy Szwajcaria, dla ktorych UE jest socjalistyczna. Natomiast na odwrot jest z spoleczenstwem polskim, ktory w stosunku do UE jest socjalistyczne, a dyrektywy UE sa...liberalne.

Nasze spoleczenstwo nogami i rekami broni sie przed ''liberalizmem'', nawet pewnie nasi przedsiebiorcy rodzimi, bo liberalizm oznacza konkurencje, trzeba sie napracowac, zeby miec tyle samo, co wczesniej.
Nad dotacjami z UE, z ktorych nabralismy mnostwo pieneidzy bym sie nie brandzlowal. Dotacje z UE sa jak dotacje zwiazane z Planem Marshalla. Same papierki nic nie daja, jak nic za to sensownego nei zbudujesz, ani nie rozwiniesz technologii. To tylko papierek. Dotacje sa ZLE i DOBRE, tak samo jak REGULACJE moga byc ZLE i DOBRE.

Mozna rownie dobrze wziac dotacje na kopanie i zakopywanie dołków... i ''stworzyc duzo miejsc pracy'', a
@barteq_g: Przed wojną w Związku Radzieckim wmawiano żołnierzom armii czerwonej, że w Polsce skutkiem kapitalistycznego wyzysku tylko najbogatszych stać było na cukier. Swoją drogą trochę prawdy w tym było, bo cukier rzeczywiście był drogi ale ludzie cukier mieli, tylko słodzili jedną a nie dwie łyżki. W jednym z filmów Brauna kobieta opowiada jak armia czerwona wkroczyła do jej miejscowości. Żołnierze tłumaczyli ludności czym jest cukier, pokazywali "tak wsypuje się do herbaty,
@ibilon: zanim weszlismy do unii to rolnicy jezdzili na ursusach sprzed 10-20lat. Teraz na polach klimatyzowane john deery. Moze i gdybysmy nie weszli do uni to dzisiaj jezdzilyby tez taki po polach, ale jestem pewien, ze nie w takiej ilosci jak aktualnie. Nie chodzi o to czy cos jest czy czegos nie ma. chodzi o to ile tego jest w spoleczenstwie.
@ibilon: Ok to dorzucmy do tego jeszcze jakosc produktu. Przed unia rolnicy tez mieli traktory, teraz tez maja. tyle, ze jakosciowo lepsze. Bo dostali dofinansowanie by zamiast ursusa za 50tys kupic JD za 100tys (ceny wymyslone)
@ibilon:

Jakoś kraje spoza Unii Europejskiej internet mają, nawet znacznie szybszy, na przykład w Korei lub Japonii


Korea czy Japonia korzystała z ''opieki'' USA, tak samo Chiny buduja swoj kapitalizm w oparciu o pomysły zaczerpnięte z USA. Kraje postkomunistyczne w Europie czerpia pomysly i inspiracje z UE.