Wpis z mikrobloga

#bojowkapiekarska #chleb #gotujzwykopem
Moje pierwsze podejście do #zakwas pszenny.
Oto jak to robiłem
1 dzien: Maka 750 50g + woda 50g
2 dzien: Zakwas 40g + Maka 750 40g + Woda 40g
3 dzien: Zakwas 40g + Maka 750 40g + Woda 40g
4 dzien: Zakwas 40g + Maka 750 40g + Woda 40g
5 dzien: pewnie to co wcześniej xD

Zakwas ma bąbelki, ale rośnie bardzo minimalnie. Dziś dałem go do piekarnika na 35 stopni i coś tam uroslo minimalnie. Zapach kwasny się wydaje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Co teraz? Mogę go wsadzić do lodówki i użyć w poniedziałek? Jak to zrobić? Po prostu biorę sobie x gram zakwasu do nowego sloiczka i dodaję 1:1:1 proporcji i po kilku h mogę użyć tego zakwasu? Resztę mogę dać do lodówki i tak sobie go zużyć?
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krzykrzy1995: czyli nie podwaja swojej objętośći po dokarmieniu w ciągu kilku godzin? NIe wiem czy podgrzewanie tu coś pomoże. powinien sam dać radę w temperaturze pokojowej. Polecałby Ci jednak używać mąki pszenej razowej do robienia zakwasu na początku. Ma więcej mikroorganizmów w sobie. Albo dadawaj trochę mąki żytniej przy dokarmianiu.

Jak ci nie podwaja objętości zakwas to nie da rady przerobić więskszej ilości mąki
  • Odpowiedz
@krzykrzy1995: po pierwsze spróbuj mniejsze ilosci, zeby nie marnowac mąki. po drugie dawaj proporcje 1:2:2. czyli rob powiedzmy 10g zakwasu 20g maki i 20g wody. i cierpliwie codziennie rob taka procedurę. mozesz nawet robic raz rano i raz wieczorem na początek
  • Odpowiedz