Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #bieda #lata90 #takaprawda
O dobrych latach 90 może tylko napisać osoba urodzona w okolicach 2000-2005 roku xD
Każda osoba po 30 wie, że to momentami były jeszcze gorsze czasy niż komuna. Horror Polaków związany ze przemianami gospodarczymi, skrajną biedą, bezrobociem, gdzie ludzie nie znali pojęcia karta kredytowa tylko "zeszyt" w osiedlowym sklepie, bezprawie, na ulicy powszechne krojenie przez patologie. O korupcji nawet nie chce mi się rozpisywać, coś jak obecna Ukraina.

O kredycie wtedy nikt nie słyszał bo zwykły Kowalski martwił się jedynie czy będzie za co dzieci nakarmić.
niewiemjakiwybrac - #nieruchomosci  #bieda #lata90 #takaprawda
O dobrych latach 90 mo...

źródło: Przechhwytywanie

Pobierz
  • 152
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@niewiemjakiwybrac: Przecież w latach '90 były kredyty hipoteczne, początkiem lat '90 stopy procentowe wynosiły 500-600%. Mój tato miał wtedy próbę samobójczą, bo obu pensji nie wystarczało na ratę, a nie było gdzie mieszkać. Ostatecznie weszła jakaś pomoc od państwa i stopy się zmniejszyły do 20-50%.

I tutaj niechlubna część historii... rodzice nie mieli na jedzenie, choć oboje pracowali. Żeby nas nakarmić to chodzili nocami na pola PGR i rwali buraki,
  • Odpowiedz
@Wielka-Polska-Betonowa zakładało się rodziny i robiło dzieci, bo nikt nawet nie myslał o tym, że można inaczej żyć. Ludzie gnietli się po kilka osób w pokoju i żywili się najtańszym gównem a na wakacje jeździło się do cioci do innego miasta a potem kuzyni przyjeżdżali do ciebie.
  • Odpowiedz
@niewiemjakiwybrac: jestem urodzony przed upadkiem komuny. Lata 90 były słabe tylko dla debili którzy nie umieli sobie poradzić po stracie pracy w lokalnej fabryce garnków która przynosiła straty.
Każdy kto miał inicjatywę żył doskonale.
  • Odpowiedz
@niewiemjakiwybrac: zawsze bawi. To trochę podobne do branży IT. Wszyscy wszędzie widzą programistów, wydaje im się, że każdy pracuje jako programista, nie dostrzegając, że nawet w IT niektórzy zarabiają słabe pieniądze i pomijają, że na jednego przypada 1000 ludzi pracujących w biedronkach i januszexach. No i jeszcze ta złość, że w wieku 25-30 lat nie mają tego co 60-latkowie, którzy się "podorabiali".

Tak samo z tymi mitycznymi domami, które budował
  • Odpowiedz
Ty jesteś komuchem co myśli, że kwadrat się należy bo tak.


@niewiemjakiwybrac: A dlaczego miałoby się nie należeć? Mamy to w konstytucji, ekonomicznie też jest to wykonalne. Moralnie też jest to pożądany kierunek, albo wyjaśnij, które to zawody są zbyt mało istotne, aby mieć dach nad głową. Właściwie to moglibyśmy problem rozwiązać, ale wolimy pompować kieszenie prywatnym deweloperom.
  • Odpowiedz
tylko że wtedy utrzymywanie oznaczało ciuchy po bracie i jedzenie, żadnej elektroniki, nauki kilku języków, trenerów sportów i wycieczek zagranicznych.


@jozef-dzierzynski: Sprowadzasz to wszystko do poziomu zachcianek, kiedy ludzie dziś wydają ponad połowę wypłaty na wynajem, czy ratę kredytu. O czym mowa, to w ogóle nie jest ta skala.

o akurat nie jest prawda, dane pokazują coś innego


@jozef-dzierzynski: Dlaczego dane masz obcięte akurat do 2006, szczytów poprzedniej
  • Odpowiedz
to niezłe mityczne średnie pensje, GUS zaczął publikować mediane zarobków i wyszło że pół Polski z--------a za 4k na rękę i takie wykresy są g---o warte


@Wielka-Polska-Betonowa: chętnie zobaczyłbym ten wykres na medianie, niemniej jestem bardziej niż pewien że i jedne i drugie dane są przekłamane umową na minimalnej + reszta pod stołem. Byłem w kilku mniejszych miasteczkach niedawno i za c---a nie uwierze że ludzie sa w stanie przezyć
  • Odpowiedz
Sprowadzasz to wszystko do poziomu zachcianek, kiedy ludzie dziś wydają ponad połowę wypłaty na wynajem, czy ratę kredytu. O czym mowa, to w ogóle nie jest ta skala.


@wstanczyk: dokładnie, wydają połowe, a ile wydawali wcześniej? Bo tutaj kolega wyżej opowiada jak jego rodzice wydawali na kredyt 100% pensji.

Dlaczego dane masz obcięte akurat do 2006, szczytów poprzedniej bańki, hmm? Czy nie mówimy o latach 90?


@wstanczyk: chętnie
  • Odpowiedz
każdy kto chodź trochę pomyślał i np. wyjechał na zachód na rok zarobił na dom, jedzenie, dzieci, utrzymanie na kolejny rok. Jak ktoś po roku przywiózł 10 000 euro to był Bogiem.


@mrocznapszczola: Mówisz o odsetku ludzi, którzy:
a) byli sprytni i mieli choć odrobinę cwaniactwa
b) mieli znajomości,
c)
  • Odpowiedz
@jozef-dzierzynski: na wlasnym przykladzie misiu

moi starzy:
jedno i drugie ze wsi
matka - przecietne male gospodarstwo z kilkunastoma krowami, polem na ziemniaki
stary - podobnie, ale gorzej, mniejsze i
  • Odpowiedz
@mrocznapszczola Chłopie, wtedy jak wyjechałeś na zachód to byłeś bogiem, a jak tam już byłeś to ci Hans mógl pluć na twarz, bo miał 10 innych na twoje miejsce, którzy byli gotowi robić na czarno za ochłapy i spać w kontenerze.
  • Odpowiedz
a teraz, jakie szanse taki majatek ma zbic analogiczny przecietniak (zeby nie powiedziec leszcz) wchodzacy na rynek teraz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@katopa: wysokie, zostając korposzczurem których mamy u nas miliony jest to do zrobienia bez problemu. Wyjeżdzając na zachód, zakładając firme. Każda z historii potwierdzona u moich znajomych, jeden kolega sciąga fury z reichu (tak, w 2024) i zarabia więcej niż moi znajomi korposzczury. Jedyne
  • Odpowiedz
@niewiemjakiwybrac ja pamiętam jak w latach 90 poszedłem z mamą do banku i pani w banku mi dała czapkę z daszkiem z logo tego banku.

Babcia mi potem zabraniała w niej chodzić bo jeszcze ktoś pomyśli że moi rodzice pracują w tym banku i mnie ktoś porwie dla okupu czy coś
  • Odpowiedz
Pomijają Twoje czarne wspomnenia (których ja nie mam) to każdy kto chodź trochę pomyślał i np. wyjechał na zachód na rok zarobił na dom, jedzenie, dzieci, utrzymanie na kolejny rok. Jak ktoś po roku przywiózł 10 000 euro to był Bogiem.


@mrocznapszczola: debilu to nie były lata 90, tylko już po wejściu do unii. W latach 90 to do d--y se mogłeś pojechać.
  • Odpowiedz
@mrocznapszczola Co to za głupoty xD analiza wsteczna ok, trzeba było jeszcze lotka puścić. Teraz też masz masę sposobów by się dorobić, ale tak jak kiedyś - Ci co wiedzą to nie powiedzą, bo inaczej przesycą rynek.
  • Odpowiedz
O korupcji nawet nie chce mi się rozpisywać, coś jak obecna Ukraina.


@niewiemjakiwybrac: Korupcje krytykują tylko biedaki, jak masz hajs i możesz dzięki niej wszystko załatwić od ręki to jest zajebista sprawa. Chciałbym jak na Ukrainie nie czekać trzy lata na zabieg tylko dać kopertę i mieć go jutro.
  • Odpowiedz