Wpis z mikrobloga

Jak lutować termistory? Mam problem z pompą ciepła- pierw czujnik temp. zewnętrznej podawał zbyt wysoką temp. a potem rzucał błędem zwarcia na czujniku. Po sprawdzeniu samego czujnika rzeczywiście rezystancja była 1-2kOhm zamiast 10kOhm. Udało mi się jakoś znaleźć model termistora MF58. Po wymianie starego na nowy znowu mam problem- przed lutowaniem podawał 10.6kOhm, a po tylko 8. Wydaje mi się, że to przez podgrzanie lutownicą (pewności 100% nie mam bo nie wpadłem na to by zmierzyć rezystancję samej płytki przed wlutowaniem nowego termistora, ale biorąc pod uwagę, że różnicę między nowym a starym i to, że stary pękł podczas wylutowywania to najbardziej prawdopodobny scenariusz).
I teraz pytanie jak zrobić to bez uszkadzania- starałem się zrobić to szybko, zostawiłem 1cm nóżki od samego elementu do punktu lutowania, temp. 240C.
#elektronika #elektronikadiy #lutowanie #majsterkowanie
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

przed lutowaniem podawał 10.6kOhm, a po tylko 8.


@Yoggi: sprawdzasz rezystancje termistora wlutowanego w płytkę? No to nie ma to za wiele sensu, bo mierzysz i termistor i to co jest do niego dołączone.
  • Odpowiedz
  • 0
@bedejutro: zakład przyjmuje bo płytka posiada jedynie złącza do podpięcia kabli i 2 ścieżki prowadzące do termistora. Jutro wylutuje i sprawdzę.
@rybeczka j.w. Czysto teoretycznie jakieś zwarcie na gniazdach mogło się pojawić ale skrajnie mało prawdopodobne
Yoggi - @bedejutro: zakład przyjmuje bo płytka posiada jedynie złącza do podpięcia ka...

źródło: IMG_8605

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Yoggi serio chciało Ci się to lutować? Przecież równie dobrze mogłeś to sobie skręcić zwykłą listwą przyłączeniową - taką samą, jaką stosuje się do podłączenia np. lamp sufitowych.
  • Odpowiedz
  • 0
@Xargo1: chciało, żeby potem w razie awarii serwisant nie próbował zrzucać winy na czujnik . Poza tym w puszce jest już „trzymadełko” do płytki dzięki któremu nie dotyka ona ścianek
  • Odpowiedz
  • 0
@Yoggi to jako były serwisant z branży hvac powiem Ci, że nikogo by to raczej nie obchodziło. Zresztą sam podpinałem wiele razy czujniki, które były wykonane w ten sposób "fabrycznie", więc ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
płytka posiada jedynie złącza do podpięcia kabli i 2 ścieżki prowadzące do termistora.


@Yoggi: nie ma nic na jej odwrocie? I na pewno mierzyłeś rezystancję przy odpiętych przewodach?
Generalnie termistor jest dość wytrzymały i nie ma żadnych obostrzeń, żeby go lutować mega ostrożnie i niską temperaturą, więc choć rozgrzany lutownicą może być jeszcze jakiś czas cieplejszy, niż otoczenie i pokazywać zaniżoną rezystancję, to żeby w trwały sposób mu zmienić charakterystykę,
  • Odpowiedz
  • 0
@Xargo1: no wiem, że zdroworozsądkowo to nie ma znaczenia. Ale nigdy nie wiadomo czego może przyczepić się producent przy ew. awarii.

Ogólnie to chyba musiałem mechanicznie uszkodzić ten nowy termistor bo przylutowałem kolejny i daje poprawne wyniki.
  • Odpowiedz