Wpis z mikrobloga

Na Nysie Kłodzkiej jest zbiornik Kamieniec, zalew Paczkowski i jezioro Nyskie i Otmuchowskie.
Łącznie mają 385 mln metrów pojemności.
Gdyby wykorzystać je chociaż w połowie to wciąż prawie 200 mln metrów sześciennych rezerwy. To jakim prawem Nysa jest zalana, a do Wrocławia zmierza fala powodziowa?
#powodz
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 1
@galicjanin nie będzie. Rząd nie będzie ciągać ludzi do odpowiedzialności, bo odpowiedzialność polityczną spadnie na nich. Lepiej jest mówić, że zrobiliśmy wszystko co się dało i natura nas pokonała. Nic nie dało się zrobić.
A jak ktoś stanie przed sądem to rząd oberwie rykoszetem.
Wiec będzie dalsze przyzwolenie na niekompetencje, bo słupki sondażowe.
  • Odpowiedz
@volodia a co to jest 200 mln metrów przy takiej wodzie? Tam wody w mld m3 idzie, kilkanaście mld m3 Nysa Kłodzka musi przepuścić w 2 dni, tego nigdzie nie dałoby się zmieścić, musiałbyś morze wybudować.
  • Odpowiedz
via Android
  • 6
@Czekolatka k---a w biliony może jeszcze? Na Nysie w pewnym momencie był zrzut 1000 metrów na sekundę. Co daje dobowy przepływ 86,4 mln. Byle debil jest w stanie to sobie sprawdzić i policzyć. Ciebie to przerosło.
@takie-inne-uczucie to będzie do policzenia.
  • Odpowiedz
Co daje dobowy przepływ 86,4 mln.


@volodia: A przepływało nią 1500-2000m3 na sekundę (1500m3 było w 1997 a teraz poziom był wyższy). Czyli przy takim maksymalnym zrzucie rezerwa powodziowa zostaje całkowicie zużyta w dwie doby (np. piątek wieczór - niedziela wieczór) i potem zostaje tylko walko o to, żeby zbiorników nie zniosło.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Tajch możesz podać źródło danych ile przepływało? Jeszcze to ile przepływało zależało od zbiornika wyżej też. Ja za to wiem, że zbiornik nyski był w prawie 50% zapełniony przed nadejście fali
  • Odpowiedz
@volodia:

możesz podać źródło danych ile przepływało?


@volodia: Z aktualnej powodzi brak na razie takich danych. Wg opracowania z poniższego linka, w 1997 roku przepływało w Kłodzku 1340 m3/s. W weekend poziom wody był wyższy o metr (czy naprawdę to ciężko powiedzieć, w 1997 mógł po prostu wodomierz wysiąść), ale jeśli to prawda, to przepływ był znacznie większy. Dodając kolejne dopływy, na końcu kaskady rzeki Nysy przepływ zawierał
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Tajch z tego co wiem to nie ma żadnych oficjalnych danych na temat wysokości poziomu wody w Kłodzku w 1997 właśnie ze względu na wyczerpanie się skali wodomierza.
Zresztą Kłodzko od Nysy to jednak trochę jest. Na sytuację w Nysie największy wpływ miały Głuchołazy. Więc myślę, że Twoje analizy nie są pełne.
  • Odpowiedz
Więc myślę, że Twoje analizy nie są pełne.


@volodia: Oczywiście, to tylko oszacowania. Ale na razie lepszych brak (przynajmniej dostępnych) ;)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Tajch jezioro nyskie było zapełnione w 47 % podczas gdy otmuchowskie w 36. Ale większe znaczenie miało nyskie bo to one zbiera wodę z białej głuchołaskiej.
Myślę, że jezioro nyskie mogło być bardziej spuszczone. Choćby te 10% pozwoliłby na zmniejszenie przepływu w ciągu dnia o 140 m/s
Przy 400 metrów na sekundę miasta jeszcze nie zalewało. Przy 600 już tak. Przy 1000 to już tragedia.
Chcialbym wyjaśnienia sprawy.
Nie wiem do
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Tajch policzyłem. Gdyby reszta zbiorników była spuszczoną do 30% jak otmuchowskie to dałoby dodatkowe 24 mln metrów. Czyli tyle ile trzeba, żeby zmniejszyć przepływ w Nysie o 280 metrów na sekundę przez dobę.
  • Odpowiedz