Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #stopcham #pytanie
Kto w tej sytuacji jest winny
170 komentarzy a dalej nie doszli do porozumienia.

Kto w tej sytuacji jest winny

  • VW 50.0% (16)
  • Mercedes 50.0% (16)

Oddanych głosów: 32

Gusmag - #motoryzacja #stopcham #pytanie
Kto w tej sytuacji jest winny 
170 komentarz...
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cwlmod: podstawa bedzie zmiana kierunku jazdy. Juz wiele bylo takich sytuacji i na stop cham i na forach omawianych i zawsze wina zmieniajacego kierunek. Jedna z niewielu spraw - aczkolwiek nie identyczna - dotyczyla debila bodaj na moto w Warszawie.
  • Odpowiedz
@Gusmag: wyrok SN z 15.02.2023 r. sygn. II KK 602/22
Żaden z przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym nie zobowiązuje kierującego, który zamierza wykonać skręt w lewo, do upewnienia się, czy nie jest wyprzedzany.
  • Odpowiedz
@Gusmag: @kraven2024 @Konfederusiusz @fhgd @eugeniusz_geniusz

Miałem dwie identyczne sytuacje, jedna 2016 w Polsce i druga 2019 w Niemczech. W obu przypadkach skręcałem we wioskach w lewo, w terenie zabudowanym.

W Polsce po przybyciu policji natychmiast zasądzili winę wyprzedzającego bo: skrzyżowanie, teren zabudowany, niedozwolona prędkość, chwile przed było przejście dla pieszych a wyprzedzał chyba z 4 auta na raz, bardzo ciasno i wiele innych powodów tam podali.
  • Odpowiedz
VW zmienia kierunek jazdy. Jego wina.


@kraven2024: zmienia, ale nie jego wina. Nie można wyprzedzać pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo z jego lewej strony.

o widzisz. U mnie handlowcy mieli dwie takie sytuacje i dwa razy ich wina.


O winie orzekł sąd czy policja?
  • Odpowiedz
W Polsce po przybyciu policji natychmiast zasądzili winę wyprzedzającego bo: skrzyżowanie, teren zabudowany, niedozwolona prędkość, chwile przed było przejście dla pieszych a wyprzedzał chyba z 4 auta na raz, bardzo ciasno i wiele innych powodów tam podali. Do sprawcy powiedzieli jasno, że nie ma w prawie jakiegokolwiek zapisu, który sugeruje skręcającemu w lewo na DK upewnić się, że nikt go k---a nie wyprzedza. To wyprzedzający musi się upewnić, że nikt nie zmienia kierunku jazdy. A wyprzedzanie na skrzyżowaniu to w ogóle kaplica. Bo to by było totalnie bez sensu. Jedziesz sobie, skręcasz w lewo do domu a jakiś kretyn wali na pełnej lewym pasem w ciebie i jeszcze to twoja wina. Widocznie trafiłem na ogarniętych panów policjantów i wszystko poszło po mojej myśli. Sprawca się tam jeszcze dłuższą chwile kłócił z policją i powoływał się na jakieś tam informacje z internetu ale koniec końców sprawa się na tym zamknęła.


@bruhh: wow, policja znająca przepisy, to się rzadko zdarza w takiej sytuacji więc naprawdę miałeś farta. Inaczej byś się musiał bujać po sądach. Wygrałbyś, ale co czasu i nerwów byś stracił to twoje.

Fun fact - kiedyś w Polsce też był przepis, który mówił, że skręcając należy ustąpić wszystkim, a więc również tym, którzy nas wyprzedzają. No, ale już od lat go nie
  • Odpowiedz
  • 0
I tak jak wyżej napisano - żaden z przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym nie zobowiązuje kierującego, który zamierza wykonać skręt w lewo, do upewnienia się, czy nie jest wyprzedzany.


@Krupier: Ale to raczej nie wyklucza faktu, że to będzie jego wina? Trochę debilny przepis w przypadku gdy jak zobaczę auto, które mnie wyprzedza, skręcę sobie i dostanę odszkodowanie z oc. No chyba że mietek jechałby przepisowo, to nie ma
  • Odpowiedz
Ale to raczej nie wyklucza faktu, że to będzie jego wina?


Nie, dlaczego by miała być? Zakładając, że manewr wykonał prawidłowo, a więc odpowiednio wcześniej zasygnalizował i zjechał w miarę możliwości do lewej krawędzi pasa, a nie wrzucił kierunek w momencie skręcania to nie może być mowy o obarczeniu go winą bo z którego niby przepisu?

Trochę debilny przepis w przypadku gdy jak zobaczę auto, które mnie wyprzedza, skręcę sobie i dostanę odszkodowanie z oc.


@
  • Odpowiedz