Wpis z mikrobloga

Jak wilk w owczej skórze, ale w świecie owadów – w ten sposób można by prawdopodobnie opisać larwy niektórych gatunków złotooków.

Larwy złotooków są żarłoczne i szczególnie lubią mszyce, w tym między innymi mszyce z rodziny bawełnicowatych (Eriosomatinae), które w miarę dorastania pokrywają przypominającym wełnę puszkiem. Jednak często bywa, że mszyce korzystają z ochrony mrówek. Mrówki w pewnym sensie "wypasają" mszyce: pilnują ich, bronią ich przed drapieżnikami, a czasem nawet przenoszą swoje mszyce na lepsze "pastwiska", w zamian korzystając z ich odżywczej spadzi.

Larwy niektórych gatunków złotooków chętnie polują na bawełnicowate – za pomocą swoich dużych, pustych wewnątrz żuwaczek nakłuwają ciało mszycy i wysysają je, dopóki nie pozostanie po nim pokryty puszkiem zewłok. Żeby oszukać mrówki i bezpiecznie dobrać się do mszyc, larwy zbierają zwłoki swoich ofiar, a następnie przytwierdzają je do swojego porośniętymi włoskami grzbietu. Taki kamuflaż nie tylko chroni larwę przed atakiem mrówek pilnujących swoich "stad", ale także zapewnia jej ochronę przed innymi drapieżnikami.

Zależnie od gatunku, larwy złotooków wykorzystują do maskowania także rozmaite inne materiały: fragmenty kokonów i wylinki innych owadów, fragmenty ciał innych owadów, wysuszone kawałki drewna, porostów i roślin, muszle ślimaków, a nawet żywe ślimaki (trzecie zdjęcie, C).

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #gruparatowaniapoziomu
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
Apaturia - Jak wilk w owczej skórze, ale w świecie owadów – w ten sposób można by pra...

źródło: Lacewing_larva_camouflage

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Apaturia: Super wpis!

Pewnie wiesz ale i tak przytoczę, ostatnio czytałem o najmniejszym latającym stworzeniu, jakiś typ osy od 0.5-1.0 mm, niby gatunek os ale zaliczają się do pasożytów, te najmniejsze latające stworzenia składają jaja wewnątrz jaj innych robaków po czym te "piją jedzą" zawartość jajek żeby dorosnąć itp.
  • Odpowiedz
@Drake1: To jeszcze nic, niektóre pasożyty (drapieżniki?) potrafią manipulować zachowaniem gospodarzy, żeby np. wspinały się na czubki źdźbeł trawy, specjalnie zbliżały się do gryzoni albo wskakiwały do wody. Nawet wirus wścieklizny wywołuje wodowstręt, żeby nie rozcieńczać płynów i móc łatwiej zakażać.
  • Odpowiedz