Wpis z mikrobloga

No to teraz przyszła pora na zdjęcie, z którego jestem najbardziej zadowolony :D

Oto M31 czyli słynna Galaktyka Andromedy, nasza kosmiczna sąsiadka. Oddalona jest o 2,5 miliona lat świetlnych i pędzi w naszym kierunku z prędkością 300km/s co doprowadzi do zderzenia i połączenia z Drogą Mleczną za około 4,5 miliarda lat. Chociaż pojawiły się również badania, że jest 50% szans, że jednak galaktyki się miną. No cóż, pożyjemy zobaczymy :D

Galaktyka Andromedy ma średnicę 220 tysięcy lat świetlnych (nasza ma 100 tysięcy) oraz liczy około biliona gwiazd (1000 miliardów). Szacuje się, że w Drodze Mlecznej mamy około 400 miliardów gwiazd. No i patrząc na te wielkie liczby, nawet pesymistycznie zakładając, że tylko przy jednej gwieździe na milion istnieje planeta sprzyjająca życiu to i tak wyjdzie, że są tysiące takich planet.

Na zdjęciu widoczne są również galaktyki satelitarne Andromedy - M32 (ta wyżej) oraz M110 (ta niżej).

Teleskop: SW Evoguide 50ED
Kamera ZWO ASI 585 MC z filtrem UV/IR cut
Stack 400 ekspozycji po 10 sekund, zestackowane i obrobione w darmowym programie Siril.

Niektórzy prosili o tag do obserwowania, proszę: #gwiezdnyprzewodnik - ta nazwa wiąże się z moją małą inicjatywą wychodzenia na miasto z teleskopem, żeby chętni przechodnie mogli sobie spojrzeć w kosmos. Najczęściej na Księżyc, planety i Słońce. Możecie mnie spotkać w #lublin

#astronomia #kosmos #astrofotografia #astrofoto
Antybristler - No to teraz przyszła pora na zdjęcie, z którego jestem najbardziej zad...

źródło: andromeda11

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Antybristler

@mecenassrenas: a nawet jeśli jakimś zrobiłem, to teraz może ich już nie być, bo 2,5 miliona lat to sporo. Nasza cywilizacja ma 5k lat, w kosmicznej skali to śmieszna liczba.


Zależy co traktujemy jako cywilizacja, bo już 2-3 miliony lat temu człowiek zaczął robić narzędzia z kamienia(epoka kamienia łupanego)
  • Odpowiedz
pędzi w naszym kierunku z prędkością 300km/s


@Antybristler: z ciekawości, wiemy że to ona pędzi na nas, czy to droga mleczna pedzi do niej?

i jak to jest, że większość galaktyk oddała się od siebie, a te dwie jakoś nie?;)

ps zdjęcie sztos!
  • Odpowiedz
@MamByleJakiNick: Ja z kolei myślę, że wszechświat jest tak ogromny a przy tym tak bardzo stary, że możliwość spotkania się dwóch rozwiniętych cywilizacji jest niesamowicie nie prawdopodobna. Decydują dwa czynniki - czas i miejsce. Nawet jeśli więc jakąś cywilizacja rozwinęłaby się w teoretycznie możliwej do przebycia dla ludzi odległości, to jak bardzo nie prawdopodobnym byłoby żeby wydarzyło się akurat w czasie istnienia również naszej cywilizacji.
  • Odpowiedz
@Winden bardziej prawdopodobne jest, że życie na innych planetach, w innych galaktykach, jest albo prymitywne, albo nawet bardziej rozwinięte niż my, ale mimo to, nie są w stanie fizycznie do nas dotrzeć...

Wszechświat jest zbyt ogromny żebyśmy byli w nim sami. Wystarczy popatrzeć na głębokie pole hubbla - ile galaktyki jest w milimetrowy wycinku nieba. A tak jest w każdą stronę. Miliardy miliardów galaktyk, gwiazd, planet.
  • Odpowiedz