Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad założeniem konta do zakupu ETF. Nie interesują mnie raczej konta typu XTB tylko banki. W zasadzie zastanawiam się nad dwoma eMakler ze względu na konto w mBanku lub bossa. Najbardziej interesuje mnie inwestowanie złotówkami w zagraniczne ETFy. Patrzyłem na porównanie obu kont na stronie: https://inwestomat.eu/ranking-kont-maklerskich-do-inwestowania/ i wygląda to tak:

- oba są za darmo (w mBanku chyba musisz podać email i zgodzić się na kontakt)
- prowizje transakcyjne takie same 0,29% i nie mniej niż 14 zł.
- przewalutowanie lepsze w mBanku bo 10% a w bossa 17%
- opłata depozytowa w mBanku 2x opłata KDPW a w bossa 1,5, ale nie wiem czy się tym przejmować bo jest napisane, że to tylko 4 zł od każdych 100 tys.

Ogólnie jeśli chodzi o to porównanie opłat skłaniałbym się do mBanku bo mam tam konto i szybciej bym założył eMaklera, ale porównałem też ofertę ETFów to w bossa ma znacznie szerszą w porównaniu do mBanku i to też wydaje się być sporym plusem dla bossy.

Zastanawiam się czy nie przegapiłem jakiejś istotnej informacji jeśli chodzi o opłaty?

Drugie pytanie totalnego laika bo nie znalazłem w żadnym artykule jak liczyć zysk? Załóżmy mam ETF akumulacyjny: Vanguard LifeStrategy 80% Equity UCITS ETF (EUR) Accumulating. Kupiłem 1 stycznia 2024 i kosztował 30,48 euro. Chciałbym sprzedać np. za rok i jego cena byłaby 30,22 euro. Oznacza to, że byłbym lekko stratny? Czy liczy się też jego kurs w okresie pomiędzy zakupem a chęcią sprzedaż i ma on wpływ na to ile zarobię/stracę? Czy liczy się tylko kurs w dniu zakupu i sprzedaży a wszystko co pomiędzy nie liczy się?

#etf #inwestycje #akcje #finanse #inwestowanie
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@messindowski:

1) Załóż sobie IKE/IKZE eMaklera w mBanku - odpadnie ci jeszcze podatek belki w ramach oszczędności emerytalnych.
2) Co do strat/zysków - dokładnie tak, byłbyś lekko stratny bo liczy się się tylko moment zakupu i sprzedaży, nazywa się to zrealizowaną stratą/zyskiem. Fluktuacje pomiędzy punktem startowym i końcowym jak patrzysz sobie na wartość swojego portfolio to są tzw. zyski/straty niezrealizowane - zrealizują się dopiero jeśli faktycznie sprzedasz w tym momencie.
  • Odpowiedz
@messindowski: Hej to 4zł w mBanku to dotyczy chyba tylko aktywów polskich. Dla zagranicznych jest chyba 0,15% co w długim terminie ma bardzo duży wpływ na inwestycję, polecam sobie to przeliczyć na jakimś internetowym kalkulatorze do TER.

Co do drugiego pytania to tak, cena ma znaczenie tylko wtedy gdy chcesz dokonać transakcji, to co pomiędzy to Twój niezrealizowany zysk/strata.
  • Odpowiedz
pierwszy raz widzę osobe ktora chce miec emaklera :)


@Wychwalany: Ja też mam eMaklera i póki co nie zamierzam zmienić ;) tę opłatę 0,15% od kapitału to każdy zna, ale już prowizji przewalutowania eMakler vs XTB to mało kto porównuje.
  • Odpowiedz
@kurde5151: Szczerze to te 0,15% nie robi dużej różnicy. Poza tym co to jest "długi termin" - mało kto będzie trzymał te etfy przez 20 lat czy dłużej. Wszędzie wyliczenia robi się dla 30-40 lat i wykresy są super, a w rzeczywistości 20 lat to szmat czasu, wmiędzyczasie się zdąży 2x sprzedać i kupić znowu.
  • Odpowiedz
@messindowski olej mBank, załóż sobie IKE, IKZE w bossa. Nie daj się dymać jak frajer na opłatę depozytową i nie słuchaj tych którzy gadają że ta opłata nie ma znaczenia.
XTB bym nie odrzucał bo można bardzo łatwo zasilić je walutą. Wystarczy że założysz konto na Revolucie i masz w darmowym planie wymianę 5000 PLN miesięcznie bez prowizji. Możesz też założyć konto w kantorze Aliora (kursy niewiele gorsze niż na Revolucie
  • Odpowiedz
opłata KDPW


@messindowski: KDPW to Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, więc jak sama nazwa wskazuje nie dotyczy to handlu zagranicznego.

Zagraniczne w mBanku mają 0,15% i przy długoterminowej pasywnej inwestycji to największe zdzierstwo jakie może być i wystarczający powód aby nie korzystać z mBanku do tego typu
  • Odpowiedz
  • 0
Dzięki za odpowiedzi. Faktycznie rozwialiście moje wątpliwości czy bossa czy mBank. Zdecyduje się na bosse. Teraz tylko kwestia jaki fundusz wybrać. Nie znam się na tym bardzo, więc chyba na początek Vanguard LifeStrategy 60% Equity lub Vanguard LifeStrategy 80% Equity. Może jakaś dywersyfikacja i jeszcze do tego jakieś S&P500?
  • Odpowiedz
@Chandox: no moim zdaniem to jest problem założyć konto na XTB. Nie dość, że rozrzucasz swoje bardzo poufne dane po Internecie, to jeszcze na dodatek XTB chce jakieś dziwadła typu dokument opłacania czynszu mieszkania(?!). Dodałem im swój dowód osobisty, a oni i tak nie otworzą mi tego konta, bo potrzebują kolejnych dokumentów.
  • Odpowiedz