Wpis z mikrobloga

Od zmiany rządu regularnie przeglądam pisowskie media - ja wiem że to tak jakby się chwalić że się grzebie w szambie albo chodzi do taniego burdelu ale mam w tym pewien cel - zamierzam napisać duży artykuł, pracę o pisowskiej propagandzie w mediach i jak skończę niewątpliwie podzielę się z nią w internecie.

Jeżeli wydawało się wam że 8 lat rządów PiS było straszne pod tym względem to chyba nie oglądaliście ostatnio Republiki czy czytaliście mediów braci Karnowskich – to co się tam dzieje od powołania koalicji rządowej (zwanej w tych mediach koalicją 13 grudnia – o czym poniżej) to jest inny poziom odklejki. Według tamtejszych mediów żyjemy w drugiej Białorusi, w jakiejś dziwnej hybrydzie kondominium rosyjsko-niemieckiego jak mawiał kilka lat temu pewien poseł od gaśnicy a Polska jest na najlepszej ścieżce do zostania drugą Koreą Północną, tylko dlatego że nie pozwalają pracownikowi tej stacji robić dymów na konferencjach prasowych premiera.

Ale do rzeczy - pierwsza rzecz jaka się przede wszystkim rzuca w oczy to pryncypia - wyznawcy PiS bo sympatykami ich raczej nie można nazwać, przede wszystkim nienawidzą Donalda Tuska. Nie jest to zwyczajna nienawiść – o nie. Ona się przejawia nawet w tytułowaniu obecnego premiera. Pisowscy dziennikarze nigdy nie powiedzą w serwisie czy materiale ‘’premier Donald Tusk’’ czy ‘’premier Tusk’’ dla nich jest to niemal zawsze Tusk. Z nazwiska. Co innego tyczy się polityków pisowskich – tam nawet były premier nazywany jest premierem, Czarnek i Pawłowicz profesorami a Jarosław Kaczyński niczym Kim Dzong Un wymieniany jest zawsze jako ‘’Prezes Jarosław Kaczyński’’ z imienia i nazwiska, nigdy jako prezes Kaczyński czy prezes PiS. Druga kwestia to to że premier Tusk nigdy nie jest przedstawiany w pozytywnym świetle, nawet jakby wręczył komuś bukiet kwiatów to tamtejsi dziennikarze znajdą coś żeby się do niego #!$%@?ć – że np. że premier ma za drogie buty xD Serio takie materiały bywały w tych mediach :D

Punkt drugi to bardzo kreatywne słowotwórstwo – te wszystkie bonmoty typu ‘’fur Deutschland’’, ‘’dobra zmiana’’ czy ‘’totalna opozycja’’ stały się już mocno nieeaktualne bo pisowska nowomowa ciągle ewoluuje i bardzo też lubi nadawać nowe znaczenia sloganom używanych przez ich przeciwników politycznych. Nadużywane sloganów ‘’Silni razem’’, ‘’Uśmiechnięta Polska’ to jedne z łagodniejszych form jakie padają w tych mediach – są też dużo mocniejsze chociażby ‘’reżim Tuska’’ , ‘’bodnarowcy Tuska’’ (co za debilny oksymoron xD) czy moje ulubione ‘’koalicja 13 grudnia’’ tak żeby wywołać skojarzenia z gen. Jaruzelskim i wprowadzeniem stanu wojennego, pomimo że taka nazwa nie widnieje w żadnych dokumentach i jest wymysłem tylko i wyłącznie pisowskich spindoktorów.

Punkt trzeci to kreowanie alternatywnej rzeczywistości – najlepszy przykład to te materiały o rzekomym torturowaniu księdza o którym mogliście od pewnego czasu słyszeć. Wyjaśnię trochę o co chodzi w tej narracji bo to ciekawy przykład jak można wykreować całą kampanię bazując na nic nie znaczącym świstku papieru. Otóż ‘’Republika’’ dotarła (a najpewniej sama stworzyła) list od księdza w którym ten skarży się że w PDOZ nie dostał nic do picia i kazali mu szczać do pustej butelki – co wprost nazywane jest torturami. Co ciekawe list nie jest autorstwa samego księdza Olszewskiego, jest to zapis rozmowy z jego adwokatem który to rzekomo sporządził ten drugi. Nie przeszkodziło to oczywiście w zorganizowaniu ‘’oddolnych’’ (no bardzo xD) protestów które organizuje... TV Republika w obronie tegoż księdza przed rzekomymi torturami :D

A żeby tego było mało wszyscy politycy PiS którzy tak pięknie mówili o tym że opozycja donosi na własny kraj do instytucji międzynarodowych, bazując na tym niesprawdzonym newsie donosi do ONZ i przechwala się że ONZ zajmuje się tą sprawą bazując na tym że po prostu nadali pismu sygnaturę, co jest standardową procedurą w każdej, nawet najbardziej błahej korespondencji z instytucjami :D

Punkt czwarty to nieustanne powtarzanie jednych i tych samych wiadomości przez kilka wydań z rzędu. To trik znany z Wiadomości TVP, ale w Republice urósł do rangi kuriozum w którym ten sam materiał bez przemontowania potrafi pójść 4 dni z rzędu jak np. ten o przyznaniu koncesji na MUX8 dla Republiki (o czym też napiszę w szczegółach jak wykorzystali spin o ‘’wolnych mediach’’ niczym ojciec Tadeusz w 2012 roku, jednak ludzie to banda debili). Częste jest też używanie soundbiteów z wypowiedzi innych polityków ale tylko fragmentów które wyrwano z głebszego kontektu na poparcie swojej tezy, dodatkowo nie oznaczają które materiały są archiwalne a które nie, co wielokrotnie zaburza chronologię prezentowanych materiałów. Warsztatowo jest to niepoprawne, ale propagandowo – majstersztyk. W końcu co bardziej wzmocni przekaz o powiązaniu Donalda Tuska z Rosjanami i Niemcami niż ujęcie ucisku dłoni z Putinem czy Angelą Merkel sprzed 15 lat? :D Ach ten efekt Kuleszowa, toć to najlepsze chwyty radzieckiej szkoły filmowej :)

A to tylko wierzchołek góry lodowej - zalążków takich punktów mam co najmniej jeszcze 10 w zanadrzu :)

Dodam jeszcze o ciekawym zjawisku czyli komentarze w internecie pod filmami TV Republika, które pochodzą z kont o nazwie imię-nazwisko i randomowe numerki co pozwala stwierdzić że pochodzą one od płatnych trolli internetowych. Powtarza się też ich tematyka, styl wypowiedzi co również pozwala stwierdzić że są one generowane automatycznie. Co ciekawe nie są ode moderowane przez stacje a nierzadko przedstawiane jako ‘’opinie internautów’’ na ich antenie xD No super te opinie, sami je sobie napisaliście. Powtarzają się w nich motywy ‘’reżimu Tuska’’, chęć pozbawienia go życia, uwielbienia dla prowadzących programy, pseudoreligijno-patriotyczne wrzutki o ojczyźnie typu ‘’Boże chroń Polskę przez bandą Tuska’’. Podobną narrację można zobaczyć wśród pisowskich kont na innych socialach, chyba najczęstszym ich bonmotem są wyrażenia ‘’fajnopolacy’’, ‘’uśmiechnięta Polska’’ , ‘’Jagodno’’, ‘’silni razem’’, ‘’bandzior Tusk’’ – z racji demografii w innych socialach mniej jest treści pseudopatriotycznych i religijnych ale te pierwsze 5 fraz pojawia się w 90% wypowiedzi pisowców nawet na tym portalu.

Jak się spodobało będzie więcej może jak rozwinę pozostałe wątki...

#polityka #bekazpisu #republika
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 24
@MarianoaItaliano: Podziwiam, że chce ci się babrać w tym bagnie. Mam nadzieję, że nie uszkodzisz sobie trwale psychiki oglądając ten ściek. To wstyd i hańba, że KRRiT nie dowaliła tej "stacji" grubych kar. Ale czego innego się spodziewać, skoro na jej czele stoi pisowski klakier Świrski.
  • Odpowiedz
  • 23
@ciabass: Nie, jestem zahartowany w bojach, nie takie materiały się w TVP Info widziało! :D Co do klakiera Świrskiego, to jest temat na osobny wpis. Bywali stronniczy przewodniczący KRRiT ale takiego funkcjonariusza partyjnego to nie było tam nigdy. Skrajnie nieobiektywny, hipokrytyczny człowiek, faworyzujący jedną opcję polityczną. Gdyby nie Duda byłby już odwołany, ale oczywiście ochronił swój swego...
  • Odpowiedz
@MarianoaItaliano: W mojej rodzinie dwie osoby oglądają Republikę ciągle i na wspomnienie o Tusku dostają piany, żadne argumenty do nich nie trafiają, tak hoduje się wyznawców z którymi będziemy musieli żyć w jednym kraju...
  • Odpowiedz
@Hexenbrenner: Jak zmienią się władze KRRiT i prezydent to pierwsze co to przeanalizowałbym zawartość programu Republiki pod kątem fejkniusów i szczucia na pewne osoby. Ja rozumiem krytykę, niechęć ale to co uprawia Republika ma szansę doprowadzić do jakiejś tragedii znowu. Nie było jeszcze takiego przypadku by tak dehumanizować, szczuć, lżyć i wyzywać od niemieckich czy rosyjskich agentów polityka, nawet Jerzy Urban za głębokiej komuny nie posuwał się tak daleko w
  • Odpowiedz
@MarianoaItaliano: wołaj, jak opublikujesz wyniki swoich badań. Chociaż konkluzja jest już znana ( ͡° ͜ʖ ͡°) PiS = Sekta. Teraz już w skrajnej postaci, bo uprzednio wyimaginowane zagrożenie przybrało realny wymiar.
  • Odpowiedz
@MarianoaItaliano wołaj, ja sobie odpuściłem śledzenia pisowskich mediów po 2-3 miesiącach od ich przegranej w wyborach. Propaganda mnie przerosła i przekładało się na moje emocje xD nic tak obrzydliwego chyba w życiu nie widziałem jak tv republika i ich "dziennikarze"
  • Odpowiedz
@MarianoaItaliano: Co do tego prawidłowego tytułowania ważnych osób w państwie, to masz racje, bo było tak jak mówisz do pewnego czasu, czyli do kilku mies od utworzenia nowego rządu i używali wobec morawieckiego tytułu premiera, pomimo że nim nie byl i zawsze mnie to zastanawialo czemu tak robią, ale po moich licznych skargach, to sie troche tam wzięli za profesjonalizm, bo tego tam brakowało, ale tu tez masz racje mirek,
  • Odpowiedz
@MarianoaItaliano: @ciabass

To wstyd i hańba, że KRRiT nie dowaliła tej "stacji" grubych kar. Ale czego innego się spodziewać, skoro na jej czele stoi pisowski klakier Świrski.


Ja się dziwię że Potężny Furer nie zrobił czegoś z tą krrit, tak samo jak przejął tvp i prokuraturę krajową. dziwne że nie można jakoś wypyerdolić tych piswców stamtąd pod jakimś byle pretekstem.
  • Odpowiedz