Wpis z mikrobloga

Wołam wszystkich plusujących wpis dotyczący tego, czy padną rekordowe upały na początku sierpnia.

Otóż jak większość przypuszczała, dnia 8 sierpnia 2024 roku najwyższa temperatura w Polsce nie osiągnęła 41 stopni Celsjusza.

Tak sygnalizowała to Gazeta, ale także wiele innych portali.

Natomiast, w czwartek, 8 sierpnia, termometry wskazały maksymalnie 28,8 st. C. Taką temperaturę odnotowano w Raciborzu (województwo śląskie).

Pomyłka aż o 12,2 stopnie (~30%), a ponadto najwyższy temperatury miały być w innej części Polski.

Oczywiście wyjaśnieniem jest uproszczając - niedokładny model analityczny. Jeżeli jest tak zły, to po co opierać na nim wiadomości? Rzecz jasna to tylko "clickbaity", które mają przyciągnąć czytelników.

Tyle tylko, że to szkodzi dyskusji o globalnym ociepleniu. Straszą, zalewają nas takimi "informacjami", to trudno się później dziwić, że Janusz i Grażyna powiedzą, że "przecież miało być 41 stopni, a było tylko 28,8 - ocieplenie klimatu to ściema."

no, ale to jakie mamy dziennikarstwo w Polsce, najlepiej ukazują ostatnie afery, wkrętki...

#pogoda #ocieplenieklimatu #upal #l-------------j #l-------------j #klimat

  • 53
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Haha przestrzelili ładnie. Przecież u mnie dziś bylo 22stopnie, a wg Twojej grafiki z wtedy miało być 36 stopni. Czyli niezgodność 14 stopni. Toż to cyrk. A teraz 15 i pada deszcz. Jutro podobnie.
  • Odpowiedz
Tyle tylko, że to szkodzi dyskusji o globalnym ociepleniu.


@Serghio: Niektórym wszystko szkodzi. Nawet opracowania IMGW które nie zawierają żadnych "ideologicznych" wtrąceń, a jedynie twarde dane.

Janusz i Grażyna powiedzą, że "przecież miało być 41 stopni, a było tylko 28,8 - ocieplenie klimatu to
  • Odpowiedz
  • 6
@2aVV: Za dużo polityki Panie, nie ma w tym drugiego dnia. Gazeta zdaje mi się akurat była pierwsza, która podała to do wiadomości - 29 lipca w południe, reszta większych "graczy" z reguły dzień później. Widać to w Google News.

Jest dobry


Jest dobry może na dwa dni do przodu? Ktoś w poprzednim wpisie napisał (albo gdzieś to czytałem), że prawidłowość tego modelu w okresie na 2 tygodnie w przód
  • Odpowiedz
podawanie różnicy procentowej w tym przypadku nie ma sensu


@FocentDiutt: Ma olbrzymi sens bo oderwanie takich durni nawołujących o jakimś katakliźmie jest spektakularne. Idioci mieszkają w mieszkankach w miastach i repostują bzdury zgodne z ich ideologią - nie ogrzewają domów i nie wiedzą jak realnie to wygląda. W Wielkopolsce to lato jest chłodniejsze niż poprzednie a już tamto było czymś czego nie pamiętałem w świadomym swoim życiu. A zimy jak
  • Odpowiedz