Wpis z mikrobloga

Pytanie do eksperta, czy zdobycie dominacji w powietrzu faktycznie ma taki duży wpływ na przebieg wojny? Czy Ukraińcy będą w stanie zmuszać onuce do wycofywania się z pozycji? Bo często o tym slyszalem ale mam wrażenie że gdyby tak było to zamiast nlawow i innych rzeczy szybciej by dostarczono samoloty na ukraine
#ukraina
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jestem_robotem123: Ma bardzo duży wpływ. Korzystanie z bomb szybujących przyczyniło się chyba najbardziej do wypierania Ukraińców z umocnionych pozycji. Z drugiej strony nie można mówić że Rosja ma dominację, ma ogromną przewagę ale nie może bezkarnie latać nad terytorium Ukrainy. Dostarczanie F16 będzie zmniejszać tę przewagę ale dalej będą one operować bardziej w głębi.
Ogólnie obie strony mają ogromne siły obrony przeciwlotniczej. Niestety Ukraińcom kończą się zapasy rakiet do systemów
  • Odpowiedz
@Jestem_robotem123: Dominacja w powietrzu umozliwilaby wjazd ciężkim sprzętem na terytorium wroga. Samym F16 nikt wojny nie wygra. A ukraina nie ma ani dominacji ani sprzętu na ziemi.
  • Odpowiedz
@Jestem_robotem123:
1. ma ogromne znaczenie
2. ręczne wyrzutnie są nieporównywalnie tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Porównywanie ich do samolotów to jak porównywanie bandaża do operacji neurochirurgicznej
3. F-16 w tej ilości nic nie zmienią w kwestii nierównowagi lotniczej na froncie, one nawet nie będą latać nad frontem tylko bedą służyły jako środki przenoszenia broni precyzyjnej. Są zbyt cenne żeby wchodzić w zasięg ruskiej obrony PLOT
  • Odpowiedz
@Jestem_robotem123: na południu podczas ofensywy, ukraińcy wysyłali na pola minowe trały i czołgi, które były niszczone przez helikoptery spoza zasięgu ręcznych wyrzutni. Taki helikopter to drobnostka dla takiego f-16
  • Odpowiedz
A jakie Amerykanów w Iraku czy Afganistanie?


@wwkbt: że po zniszczeniu opl i lotnictwa irackiego weszli jak w masło? O to ci chodziło? Ale wróćmy do b. Jugosławii - to dalej twierdzisz, że Samym F16 nikt wojny nie wygra.? Czy jednak jest przykład, że lotnictwo może zmusić przeciwnika do kapitulacji?
  • Odpowiedz
  • 0
@Nieszkodnik oczywiście, to co mówisz jest faktem. Dominacja w powietrzu jest kluczowa, ale tak jak w Irak jak i w Rosję trzeba wjechac komponentem pancernym. Samym F16 wojny się nie wygra.
  • Odpowiedz