Wpis z mikrobloga

Dostałem informację publiczną z informacją, skąd Pan Minister wziął info, że ludzie bardziej zmartwieni są zdolnością kredytową, a nie cenami mieszkań.

odpowiadając na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, uprzejmie informuję,

że raport, o którym mowa w wywiadzie, został przygotowany przez Ogólnopolską Grupę

Badawczą Sp. z o.o. na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii (dalej MRiT). Koszt

przygotowania raportu wyniósł 22 140,00 zł brutto. Zapytanie ofertowe było skierowane

do 4 podmiotów, zgodnie z obowiązującymi w MRiT procedurami udzielania zamówień

publicznych. Dane zawarte w raporcie pochodzą̨z badania programów mieszkaniowych,

które zostało przeprowadzone metodą CATI, w dniach od 22 do 24 kwietnia 2024 roku.

Przebadano reprezentatywną próbę̨N=666 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba

została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć́oraz wiek (dane

wg GUS). Celem raportu było zbadanie odbioru społecznego, wśród pełnoletnich osób

w Polsce, programów mieszkaniowych ministerstwa i ich dotychczasowej

rozpoznawalności, na potrzeby działań informacyjnych, w kontekście szeroko

prowadzonych konsultacji. W raporcie zawarto wnioski końcowe, z których wynika,

że najbardziej optymalnym scenariuszem dla Polaków jest bycie właścicielem

mieszkania/domu. Inne formy takie jak wynajem czy mieszkania komunalne są na dalszych

miejscach. Jednocześnie zdaniem respondentów największą przeszkodą, by posiadać

własne mieszkanie jest niemożność jego zakupu, gdzie obok cen nieruchomości wyraźnie

pojawia się odpowiedź dotycząca braku możliwości zaciągnięcia kredytu. Brak zdolności

kredytowej jako najczęstszą przyczynę braku posiadania własnego mieszkania lub domu

wskazało 55,67% wszystkich ankietowanych. Można zauważyć, że problem ten jest

najbardziej widoczny na Zachodzie Polski, gdzie odsetek odpowiedzi wynosił 68%.


Dodatkowo wśród osób w wieku 18-29 oraz 30-39 negatywne nastawienie, do dopłat

do kredytu dla osób bez zdolności kredytowej wskazało odpowiednio 29% i 35%. Z kolei

wśród osób starszych negatywne nastawienie wynosiło jedynie 17%. Ponadto na zakup

mieszkania z oprocentowaniem do 1,5% najchętniej wskazywały osoby do 29 roku życia

(76%).

Dodatkowo wyjaśniam, że w wywiadzie dla money.pl minister, przyznał iż na wzrost cen

wpływa wiele czynników, jak choćby odroczony w czasie popyt, dobra kondycja

gospodarki, wzrost wynagrodzeń i niska stopa bezrobocia.


#nieruchomosci
tusk - Dostałem informację publiczną z informacją, skąd Pan Minister wziął info, że l...

źródło: d7a301eaa5373b78dca32bdc9e4a3f7091e5b536396f6f4586dbec005588ec81

Pobierz
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop
  • 654
@tusk: Tak w ogóle to ja prosiłem też o cyfrową kopię tych badań, a dostałem tylko jakieś streszczenie, co się w nich znajduje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
W raporcie zawarto wnioski końcowe, z których wynika,

że najbardziej optymalnym scenariuszem dla Polaków jest bycie właścicielem

mieszkania/domu. Inne formy takie jak wynajem czy mieszkania komunalne są na dalszych

miejscach.


@tusk: wiedzieliście #!$%@? z ministerstwa? No to dajcie mi teraz 20k xD
  • Odpowiedz
Jednocześnie zdaniem respondentów największą przeszkodą, by posiadać

własne mieszkanie jest niemożność jego zakupu, gdzie obok cen nieruchomości wyraźnie

pojawia się odpowiedź dotycząca braku możliwości zaciągnięcia kredytu.


@tusk: Czy woli Pan posiadać mieszkanie na własność czy wynajmować?
Wolę
  • Odpowiedz
@tusk: dodatkowo nie wiadomo nawet jak ta ankieta wyglądała i jakie pytania zadali, tylko sobie wyciągnęli wnioski na podstawie z góry ustalonych założeń.
  • Odpowiedz
@tusk: w sumie z tej informacji nic nie wynika, a to co niewygodne ukryte. Pytanie mogło wyglądać tak: "czy wolałabyś płacić ratę kredytu oprocentowanego na 1,5% zamiast 8%", i cyk, większość respondentów za ( ͡° ͜ʖ ͡°)

próbę̨N=666


Próba też fajna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Świetne są te wnioski.

Badanie było robione w celu określenia stosunku ludzi do programów kredytowych.

No i co tam wyszło?
- ludzie chcą mieć własne mieszkanie (no shit)
  • Odpowiedz
@tusk #!$%@? bezczelni są, 666 osób przepytali, kosztowało to 22k publicznych pieniędzy i na tej podstawie wysuwają tak wygodne dla swojej narracji wnioski
  • Odpowiedz
@tusk

Tak w ogóle to ja prosiłem też o cyfrową kopię tych badań, a dostałem tylko jakieś streszczenie, co się w nich znajduje


Typowa Polska. Najpierw przedłużają maksymalnie a później i tak nie dowożą. I pyk, pora na CSa
  • Odpowiedz
  • 14
@tusk: gnęb ich dalej. pytaj o to jakie pytania zadano, jakia była struktura odpowiedzi, nie odpuszczaj miras!
  • Odpowiedz
  • 26
Tak w ogóle to ja prosiłem też o cyfrową kopię tych badań, a dostałem tylko jakieś streszczenie, co się w nich znajduje ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@tusk: To ciśnij o to.
  • Odpowiedz
@Sabr: @tusk: Mogą Wam tego nie wydać, ponieważ takie raporty są chronione prawem konkurencji. (wiem, bo pracuję w tej branży).

Dostęp do informacji publicznej krzyżuje się z innymi prawami m.in. tym o ochronie prawa ochrony konkurencji. Pracownie badawcze przygotowuje taki raport dla danej firmy, ale nie dla całej Polski. Oczywiście są badania z którymi firma zamawiająca może zrobić co chce, ale niekiedy takie raporty są obarczone klauzulą ochrony
  • Odpowiedz
@Wielka-Polska-Betonowa: czy nie dokładnie tak wygląda afera w Niemczech z wygaszaniem elektrowni jądrowych? Ministrowie schowali raporty ze zleconych badań do szafy, sfałszowali wnioski i wyruchali Hansów tak jak myśleliśmy, że tylko Polacy mogą znosić.
  • Odpowiedz