Wpis z mikrobloga

#lasagne #lazania

Gdy robię lasanię, to nigdy nie używam sosu beszamelowego, bo go nie mam czasu zrobić, a gotowiec popsułby się.

Co dać na górę, żeby ostatnia warstwa makaronu nie spaliła się i nie była twarda? Płaty makaronu wrzucam do wrzątku przed położeniem, ale ta najwyższa warstwa jest zazwyczaj na chrupko spalona.

Trzymam w piekarniku na termoobieg 180 stopni przez 40/50 minut.

Gdy używam sera tartego, pali się i jest twarda. Tak samo, gdy zaleję passatą z serem i bez.

#gotujzwykopem #pytaniedoeksperta
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@k__d: piecz ją pod przykryciem, a dopiero na ostatnie 10 minut zdejmij pokrywę i podpiecz

termoobieg szybciej wysusza i przypala jedzenie

na górę możesz sobie polać sosem zrobionym z serka śmietankowego rozcieńczonego z mlekiem/śmietanką, dodaj do tego trochę soli i pieprzu (gałka muszkatołowa) i polej żeby cały makaron był przykryty
  • Odpowiedz
Gdy robię lasanię, to nigdy nie używam sosu beszamelowego, bo go nie mam czasu zrobić


@k__d: To jest dosłownie 3-4 minuty aktywnego gotowania. Wyciągasz rondel, stawiasz na gaz, wrzucasz masło, masło się rozpuszcza, wrzucasz mąkę, mieszasz na jednolitą konsystencję, smaży się, dolewasz mleka, mieszasz na jednolitą konsystencję, dolewasz więcej mleka, mieszasz na jednolitą konsystencję, gotujesz aż zgęstnieje, doprawiasz solą, zmywasz rondel. Odmierzać nic nie trzeba bo możesz robić na oko
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@Logan00: Spróbuję pod przykryciem zatem, i z grzaniem góra-dół, tak jak w sumie było w przepisie.

Powiem wam, że w ramach eksperymentu dałem ma górę dzisiaj śmietankę z mlekiem i papryką słodką i makaron górny się nie przypalił []

@Mirkosoft Dzięki, to jakieś przekonanie z domu, jak jeszcze sam nie gotowałem - matka mówiła, że z tym daniem, a jeszcze z sosem beszamelowym
  • Odpowiedz
@k__d Zgadzając się w większości dodam. 1. Nigdy nie na termoobiegu. 2. Jak mówi @Mirkosoft beszamel spokojnie zrobisz w czasie gdy będzie się robił sos pomidorowy (bo obstawiam, że ragù alla bolognese nie robisz), ale z przypraw bym jeszcze pieprzu i gałki muszkatołowej. 3. Makaronu nie trzeba w żaden sposób wcześniej obrabiać. Suchy prosto z paczki spokojnie się ugotuje.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Viking-: mam ptsd po tym jak teściowej wyszedł bardzo suchy makaron ogólnie, mi czasami się zrobił miejscami twardawy, więc zawsze namaczam dla pewności.

Spróbuję bez termoobiegu i z beszamelem, pozdro
  • Odpowiedz