Wpis z mikrobloga

  • 157
@beconase: pierwsze relacje przed uzyskaniem jakiegoś solidnego potwierdzenia ze strony odpowiednich służb zawsze są zachowawcze w takich sprawach - takiego przekazu oczekiwałbym od mediów mających choć odrobinę poczucia odpowiedzialności za swoją misję i wizerunek. Stąd "incydent", "odgłosy przypominające strzały" itd. Oczywiście po potwierdzeniu z wiarygodnego źródła wygląda to już tak, o czym rzecz jasna nie wspomnisz:
Charz - @beconase: pierwsze relacje przed uzyskaniem jakiegoś solidnego potwierdzenia...

źródło: Screenshot_20240714_100918_Firefox

Pobierz
  • Odpowiedz
@ish_waw: swoją drogą to dobry przykład w tym kontekście. Wtedy też TVN miał dość szybko relacje świadków że samolot się rozbił, ale do czasu potwierdzenia przez ministerstwo dalej podawali informację o "problemach z lądowaniem".
  • Odpowiedz
@Skrzycki: serio pierwszy raz słyszysz takie sformułowanie jak "nieudany/udaremniony" zamach? "próba zamachu" znaczy w tym kontekście tyle, że cel w postaci zabójstwa nie doszedł do skutku. Zresztą przy takim przebiegu zdarzeń może być to (i jest) używane naprzemiennie ze słowem "zamach". Proszę, kolejny przykład z nielubianego przez Ciebie medium:
Charz - @Skrzycki: serio pierwszy raz słyszysz takie sformułowanie jak "nieudany/udar...

źródło: Screenshot_20240714_130039_Firefox

Pobierz
  • Odpowiedz
@Skrzycki: skoro zamach został przeprowadzony, to ze słownikowego punktu widzenia równie nieprawidłowym byłoby go nazywać "nieudanym", co "próbą zamachu". W obu przypadkach każdy jednak wie o co chodzi, więc nie rozumiem o jakiej manipulacji Ty mówisz. Czepiasz się totalnych niuansów w doborze słów jednego dziennikarza, dopatrując się celowego rozmiękczania narracji, podczas gdy artykuł obok używa słowa "zamach" bez żadnej podpórki.
  • Odpowiedz
@Charz serio uważasz, że te wypociny Weglarczyka przeczą mojej tezie ? Są tak żałosne, że ją potwierdzają. Ten nagłówek to czysta manipulacja i tyle.
  • Odpowiedz
@Skrzycki: no widzisz, a ja jakoś nadal nie widzę żadnej próby podjęcia polemiki z Twojej strony. Zresztą nie tylko w kontekście tego artykułu.
  • Odpowiedz
@Charz czyli uważasz , że była to "próba zamachu na Trumpa" a nie "zamach na Trumpa "? Zamach został zrealizowany, więc nie tylko próbowano go przeprowadzić . Zresztą napisałem to w pierwszym poscie. Użycie słowa próba , byłoby adekwatne jeśli by napisali o " próbie zabójstwa", tak jak po angielsku piszą zagraniczne media.
  • Odpowiedz
@Skrzycki: zapętliłeś się - już na to odpowiadałem, to Ty nie odpowiedziałeś:

-jaka jest różnica między zwrotem "próba zamachu" (z którym masz problem) od "nieudany zamach" (z którym nie masz problemu) - formalnie i słownikowo oba są niepoprawne, ale w obu przypadkach istnieje taki usus, podyktowany zachowaniem precyzji przekazu.

- na czym ma polegać celowość manipulacji, skoro artykuły używające w nagłówkach "próba zamachu" i "zamach" wiszą obok siebie i sama
  • Odpowiedz