Wpis z mikrobloga

Cześć,

to mój pierwszy post na Wykop więc z góry przepraszam jak coś źle opisałem.

Ponieważ fundacja "FREDOM - 24H" pokazała jak ważna jest świadomość prawna to chce pokazać użytkownikom Wykop jak ważna jest ich ochrona prywatności i jak chronią was przepisy RODO.

Zgodnie z RODO każdy ma prawo zapytać administratora danych osobowych (np. Fundację "FREDOM - 24H") o to czy dane osobowe są przetwarzane a jeśli tak to w jakim celu (oraz szereg innych informacji). W tym celu można wysłać maila na adres podany w KRS (np. Fundacja@freedom-24.org.pl) o podanej poniżej treści. Administrator ma 30 dni na odpowiedź, a jeżeli nie odpowie w terminie lub odpowie nie w pełni to przysługuje nam m.in. skarga do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (również za pomocą EPUAP - https://uodo.gov.pl/489/id_art/2246). Jeżeli administrator nie odpowiada ze względu na dużą ilość wniosków od wielu osób, to niestety nie zwalnia go to z odpowiedzialności. Z tego wniosku korzystamy wyłącznie z troski o naszą prywatność, nie chcemy nadużywać naszych praw ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aby wysłać zapytanie do administratora danych osobowych nie musimy mieć pewności czy dane są przetwarzane. Jeżeli jednak mamy podejrzenie, że są (np. wysłaliśmy zapytanie w formularzy kontaktowym wraz z naszymi danymi osobowymi) to musimy być o tym poinformowani również w odpowiedzi na nasze zapytanie (inaczej przysługuje nam skarga do Prezesa UODO).

"Na podstawie art. działając na podstawie art. 15 ust. 1 – 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie
ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (Dz. Urz. UE. L. 2016, Nr 119, str. 1 dalej, RODO) wnoszę o udzielenie następujących informacji dotyczących przetwarzania moich danych osobowych wraz z kopią danych osobowych podlegających przetwarzaniu:
Celach przetwarzania;
Kategorii danych osobowych;
Informacjach o odbiorcach lub kategoriach odbiorców, którym dane osobowe zostały lub zostaną ujawnione;
Planowanym okresie przetwarzania danych osobowych, a gdy nie jest to możliwe kryteria ustalania tego okresu,
Informacji o prawie do żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych, wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania oraz sposobie wykonywania tych praw;
Informacji o prawie wniesienia skargi do organu nadzorczego;
Informacji czy wszystkie przetwarzane dane zostały zebrane ode mnie, a w wypadku przetwarzania danych z innych źródeł wnoszę o przekazanie wszelkich dostępnych informacji o ich źródle;
Informacji o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji w o profilowaniu.
Jeżeli moje dane osobowe zostały przekazane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej, wnoszę o poinformowanie o odpowiednich zabezpieczeniach związanych z przekazaniem.

Pozdrawiam,
Imię i Nazwisko"

Ponieważ zależy mi na ochronie praw Wykopowiczów to z chęcią odpowiem na wszelkie pytania związane z powyższym.

#afera #a1 #rodo
  • Odpowiedz