Wpis z mikrobloga

Mam w planach zrobić format domowego serwera bo wszystko działa doskonale, ale trzyma się to na słowo honoru ( ͡° ͜ʖ ͡°) a chciałbym teraz zrobić wszystko jeszcze raz i po bożemu. Tu kilka pytań:
1. ext4, Btrfs czy ZFS? Dwa ostatnie ze względu na deduplikację (może się przyda przy kontenerach?)
2. Używać konteneryzacji kiedy tylko się da, nie używać wcale czy to w zasadzie bez większej rożnicy?
Aktualnie na serwerze działa nextcloud (pliki, kalendarz, notatki, synchronizacja, jezeli lepiej wybrac dockera to bedzie nextcloud AiO), YouTubeDL Material, jakiś tam music bot na discorda, serwer OpenVPN, pihole. Od czasu do czasu postawie serwer do minecrafta lub jakiejś innej gierki. Na wydajności mi jakoś mega nie zależy. Debian 12 Stable

#linux #komputery #informatyka #homelab #docker
  • 18
  • Odpowiedz
@Czlowiek_Ludzki:
1. ext4 - po prostu działa ¯\(ツ)/¯
2. używać kiedy tylko się da - łatwiej jest utrzymać porządek i jak masz popisane ładnie docker-compose, to bardzo łatwo potem odtworzyć konfigurację po formacie lub na innym sprzęcie.
  • Odpowiedz
@Bpnn: okej, jak duza jest roznica wydajnosci miedzy apka uruchomiana normalnie w systemie a ta w kontenerze? No i czy bedzie sie dalo w dockerze zrobic jakas wirtalke czy cos w tym stylu z windows albo windows server? Dockera sie dopiero ucze
  • Odpowiedz
@Czlowiek_Ludzki: Nie powinno być żadnej różnicy w wydajności. W teorii jest taka opcja, jednakże po prostu w Dockerze uruchamiany jest QEMU czy coś, więc jeden #!$%@?. Lepiej nie używać ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@fervi ja wiem że lepiej nie używać ale czasem potrzebuje na serwerze apek które binarek na pingwina nie mają a pod wine nie działają. A czytałem też coś niedawno że podobno nie powinno się łączyć proxmoxa z dockerem, ale w sumie powodu sam nie do końca zrozumiałem i wydawał się absurdalny
  • Odpowiedz
@emitar patrzyłem, ale nie pamiętam do końca czemu go nie zainstalowałem. To chyba było tak że po prostu wyjeżdżałem gdzieś i mając dom po drodze wszedłem na moment, zainstalowałem i skonfigurowałem na szybko z palca OpenVPN żeby mieć dostęp do routera bo nie miałem czasu na sprawdzenie i naukę czegoś nowego. Miałem się tym zająć "później", finalnie nie zająłem nigdy ¯_(ツ)_/¯

Teraz będę miał okazję się pobawić to zobaczę
  • Odpowiedz
@Czlowiek_Ludzki: Proxmox z ZFS to jest obecnie mój homelab i jest git
Ale pod żadnym pozorem nie włączaj deduplikacji, zwykła deafultowa kompresja w ZFS jest w zupełności wystarczająca
To znaczy jesli nie planujesz RAID i masz mało RAMu >8GB to wtedy można zrezygnować z ZFS na rzecz zwykłego ext4 ale ja jeśli mam możliwość zawsze idę w ZFS a proxmox to obecnie chyba najłatwiejszy linux z domyślną obsługa zfs

Docker w proxmoxie
To nie tak że się nie da, Da się bo proxmox to w sumie debian z dodatkami ale dobrą praktyką jest nie instalowanie nic co nie
  • Odpowiedz
@pitrek136 mhm. No cóż, zastanawiałem się nad wrzuceniem wszystkiego w kontenery, teraz nie wiem nawet czy chce dalej Debiana czy iść w proxmoxa. Ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek ja jeśli już będę potrzebował wirtualnej maszyny to tylko z windowsem i to raz na jakiś czas, dlatego nie wiem czy proxmox w moim przypadku ma sens. Z drugiej strony kontenery dockera z windowsem to podobno zwykle kontenery z qemu. Hmm...

W zasadzie to już
  • Odpowiedz
@Czlowiek_Ludzki: Mooją główną motywacją do pójścia w proxmoxa była obsługa ZFS którą do Debiana też można dodać ale po co skoro możesz mieć wszystko gotowe od razu
Jeśli masz proxmoxa a potrzebujesz gołego Debiana to instalujesz sobie kontener lxc z Debiana. Jeśli zamierzasz grzebać w kernelu to wtedy maszyna wirtualna

Proxmox ma dużo dodatkowych ficzerów w postaci klastrów, replikacji, backupów, CEPHa ale można je też zignorować.

Ja wybrałem proxmoxa i
  • Odpowiedz
ext4, Btrfs czy ZFS? Dwa ostatnie ze względu na deduplikację (może się przyda przy kontenerach?)


@Czlowiek_Ludzki: Mam malutki prywatny serwerek więc się wypowiem tylko w tym temacie xd Zamiast tego ext4 to wstaw xfs, tylko nawet wtedy btrfs (bez raid 5/6!)/zfs z kompresją, to są po prostu lepsze opcje.
  • Odpowiedz
@pitrek136 moja motywacja to była chęć szybkiego i prostego zrobienia wirtualki z Windows server, później okazało się że zrobiłem to kosztem długiego bawienia się z niedziałająca siecią w domu i finalnie niedziałającym VPN. Mam proxmoxa, ale jak już pisałem, wszystko działa, ale jest to zrobione mocno na odwal odkąd tylko zmieniłem Debiana w proxmoxa
  • Odpowiedz
Nie powinno być żadnej różnicy w wydajności.


@fervi: mogą być ledwo wykrywalne różnice w i/o. Nieco większe są w przypadku kontenerów rootless, tu mam na myśli sterowniki sieciowe izolujące sockety (slirp4netns/pasta)
  • Odpowiedz
ja też mam malutki serwerek, mam 512gb nvme i 16gb ramu, po prostu myślałem że bawiąc się btrfs i zfs uda mi się zaoszczędzić więcej fizycznej przestrzeni dyskowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Czlowiek_Ludzki: no to już bym optował w kierunku btrfs/zfs. Kompresja to darmowa przestrzeń, lepsze i/o, za cenę minimalnie większego użycia cpu (kompresja zstd=3) i może nieco większych opóźnień (?).
  • Odpowiedz