Wpis z mikrobloga

#neuropa #4konserwy #polityka #spoleczenstwo

http://wyborcza.pl/magazyn/1,137770,15785648,Folwark_polski.html

Dobry, długi, wielowątkowy wywiad o polskim społeczeństwie. Warto przeczytać, bez względu na to, czy zgadzamy się z tezami.

Polska przedwojenna żyła w czymś, co można nazwać przedłużonym średniowieczem. Było to społeczeństwo stanowe, bardzo niesprawiedliwe. Duża część ludu nienawidziła tych wszystkich, których postrzegała jako wyzyskiwaczy, czyli pośredników, Żydów, mieszczaństwa w ogóle, a poza tym ziemiaństwa. Przy czym ziemiaństwo było trudniej nienawidzić, bo uosabiało polskość i tradycję, do której wielu aspirowało. Więc ta nienawiść była dość zawikłana.


Przyszli Niemcy i zrealizowali pierwszą część tych ukrytych pragnień - zniknęli Żydzi. A po wojnie komuniści zrealizowali część drugą - zniknął polski dwór, symboliczny prymat szlachty i ziemiaństwa.


(...)

Kiedyś Giertych, jak był jeszcze narodowcem, mądrze powiedział: ''My nie wygramy wyborów, ale narzucimy naszą narrację''. I to jest coś, co moim zdaniem w Polsce właśnie się dzieje - oni narzucają narrację, choć nie wchodzą do parlamentu.
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cytoblast: Jeszcze ten cytat był dobry:

Młodzi ludzie chętnie wchodzą w rolę bohaterskich Polaków. Przywdziewają tożsamość, która nie polega na tym, że nauczyłem się polskiego z płyt i kaset, tylko JESTEM POLAKIEM, wywodzę się z powstańców, z barykad, jestem żołnierzem NSZ, który walczył do ostatniej kropli krwi. Dla kogoś, kto na bezrobociu lub śmieciówce został kompletnie wyzuty z poczucia godności i bezpieczeństwa, tożsamość powstańca będzie jak druga skóra.
  • Odpowiedz
@cytoblast: Nie no super artykuł. Już przytoczone fragmenty mnie w------y na plecy. Jak dobrze, że przyszli naziści oraz komuniści i choć w części uwolnili nas od nienawiści. Przynieśli światło do mroków polskiego międzywojnia. Nie wiem, co autor bierze, ale niech bierze pół.
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: Tam wyżej trochę masz wpis. O nim właśnie piszę, bo jesteśmy w sekcji komentarzy. :)

@cytoblast:

Przyszli Niemcy i zrealizowali pierwszą część tych ukrytych pragnień - zniknęli Żydzi. A po wojnie komuniści zrealizowali część drugą - zniknął polski dwór, symboliczny prymat szlachty i ziemiaństwa.
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: A ja uważam, że na 99.9% Ty źle zrozumiałeś. I co teraz? Ale mniejsza o to. Przecież to lewa strona pragnie uwalniać ludzi od nienawiści, to uznałem, że cytat mówi o tym, że dobrze. Trochę się zgubiłem. Wyjaśnij mi proszę znaczenie cytowanego fragmentu.
  • Odpowiedz
@3nriqu3: w cytowanym fragmencie autor wskazuje, że Polacy w międzywojniu mieli dużą niechęć do 2 grup społecznych: Żydów i szlachta. Niechęć ta siedziała w nas głęboko, ale się z nią nie afiszowano. To były ukryte marzenia Polaków, żeby d-----ć Żydom i szlachcie. I Niemcy oraz komuniści nieźle to odczytali.
  • Odpowiedz
@3nriqu3: Autor wskazuje na to, że II RP tworzyło społeczeństwo rozwarstwione, podzielone na stany. Między tymi stanami istniały tarcia, szczególnymi przypadkami byli tu Żydzi i ziemiaństwo. Autor stwierdza, że stany te (a zarazem związane z nimi animozje) zostały usunięte poprzez interwencję okupujących Polskę Niemców i Sowietów, co jest... faktem. Nie widzę natomiast, żeby gdziekolwiek wyrażał tu radość z przyjścia okupanta.
  • Odpowiedz