Wpis z mikrobloga

Mam obligacje EDO od 2 lat. Była wysoka inflacja i ze 105k zrobiło się 126k. Teraz inflacja jest niska, więc oprocentowanie za 3. rok wyjdzie koło 3,85. W następnych latach nie spodziewam się inflacji jak z poprzednich lat. Wobec tego zastanawiam się nad zmianą obligacji. Wykupując obecne dostałbym 121k. Myślałem, aby wrzucić wszystko w TOS na 6,2% przez 3 lata. Ewentualnie zostawić jakąś część w EDO na zasadzie, a może wywali inflację powyżej 4,95% (wtedy EDO będzie bardziej opłacalne od TOS), z tym że to i tak dopiero w 4. roku, bo za 3. wspomniane ~3,85.

Lub też tę część wydać na COI (z tego samego powodu), a wtedy w najbliższym roku oprocentowanie wyniesie 6,55%, a w następnych marża + inflacja będzie ćwierć procenta wyższa niż w EDO. Każda z tych roszad to oczywiście strata 5k z obecnej wartości EDO. Tylko że zakładając niską inflację, gdybym finalnie za 3 lata chciał te pieniądze wydać, to większy zysk da wejście teraz w TOS niż zerwanie EDO po 5 latach (jakieś 8k na plus).

Pytanie więc brzmi, czy lepiej wjechać za wszystko w TOS, / zostawić trochę (ile?) w EDO, a resztę dać w TOS, / czy może podzielić całość między COI i TOS. Za jakiś czas wpadnie mi jeszcze trochę gotówki z lokat, którą też planowałem władować w TOS.

#pieniadze #finanse #obligacje #obligacjeskarbowe #ekonomia #oszczedzanie

Co zrobić z EDO?

  • Władować w TOS 25.9% (7)
  • część w EDO, część w TOS 25.9% (7)
  • część w COI, część w TOS 7.4% (2)
  • zostać w EDO 11.1% (3)
  • inna opcja 7.4% (2)
  • sprawdzam 22.2% (6)

Oddanych głosów: 27

  • 5
  • Odpowiedz
@ToJestNiepojete: Są kalkulatory, trzeba liczyć, musiałbyś oszacować sobie jak będzie kształtować się inflacja przynajmniej w najbliższych latach. Skoro kupowałeś 2 lata temu, to dlaczego nie COI 4-letnie? Miałbyś dziś prostą odpowiedź, oddać z niską opłatą i wziąć TOS na 3 lata na 6.2%.
  • Odpowiedz