Wpis z mikrobloga

Jestem po AiR i pracuję parę lat jako programista w tym zawodzie. Ostatnio coraz częściej myślę o delikatnej zmianie zawodu (coś w stronę IT), tak by w miarę możliwości wykorzystać zdobyte doświadczenie i umiejętności - poza klasycznymi rzeczami z automatyki w jakiś stopniu używałem C# i Python - głównie do pisania skryptów i jakiś swoich prostych programów (scrapper, discord bot, apka w WPF), ale nie znam żadnych popularnych frameworków jak Django czy ASP.NET. Oprócz tego jeszcze SQL - tworzenie małych DB, proste zapisywanie/pobieranie danych, tworzenie raportów z tych danych (SSRS).
Teraz zastanawiam się w jakim kierunku pójść, tak by obecne doświadczenie było dla mnie plusem, a sama branża/technologia była przyszłościowa. Na razie mam coś takiego:

-Cloud IoT - Chyba nie jest zbyt popularne, ja przypadkiem natrafiłem na Azure IoT. Do tej pory robiłem sporo aplikacji SCADA typu monitoringi mediów - za pomocą różnych protokołów komunikacyjnych zbieranie danych z liczników, czujników etc. ich obróbka, zapisanie, archiwizacja i wyświetlanie użytkownikowi końcowemu w formie aplikacji/raportu. Jak czytałem o Cloud IoT to odrazu mi się skojarzyło z tego typu aplikacjami tylko w chmurze. Ktoś coś więcej powie? Jest w tym praca? Bo tak na pierwszy rzut oka nie widziałem zbyt ofert.

Embedded - To dlatego, że z racji obecnego zawodu mam całkiem spore doświadczenie z elektronika. Na studiach też styczność z tym miałem, ogólnie się podobało, ale programowanie w C trochę zniechęcało wtedy. Jak teraz wygląda ta branża? Widziałem, że większość ofert teraz to C++, ale pojawiają się opinie, że Rust jest przyszłościowy. Inwestycja czasu w nauke Rusta mogła by się opłacić długoterminowo?

Aplikacje mobilne - Tu w sumie żadnego doświadczenia nie mam, jedynie tworzenie aplikacji na Panele HMI (takie tablety przemysłowe), ale technologia i sposób tworzenia aplikacji zupełnie inne. Rozważam to bo już od jakiegoś czasu mnie ciekawiło i mam pomysł na aplikacje, którą bym chciał zrobić. Czy warto iść w programowanie cross platformowe np. Flutter? Rozważałem też .NET MAUI, bo oparty na C#, ale chyba mało popularne i ciężko w tym o pracę.

Z innych rzeczy to jeszcze może coś z danymi i raportowaniem (SQL i jakieś SSRS, BiPower?). Najmniej mnie w sumie to interesuje, ale może też jest dobrą opcją i najbardziej realistyczną? Sporo ofert pracy na to.

Ktoś coś jeszcze dorzuci do tej listy? Ewentualnie dopowie do obecnych?
Generalnie nie ograniczam się do programowania. Po prostu rozważam przekierunkowanie mojej kariery i szukam nowych opcji mając na uwadze obecne doświadczenia

#programowanie #pracbaza #pracait #automatyka
  • 17
  • Odpowiedz
  • 6
@pyszniarz: Co w tym złego? Przecież nie muszę robić tego co tutaj powiedzą, szukam po prostu innych opinii.
Ja wiem że ten portal zaliczył ogromny zjazd ale mimo wszystko siedzą tu jeszcze normalni użytkownicy
  • Odpowiedz
Inwestycja czasu w nauke Rusta mogła by się opłacić długoterminowo?


@Vane1905: rust już miał swoje 5 min. Jego popularność spada (chociaż zawsze była niaska)
  • Odpowiedz
@Vane1905: marnujesz czas, wogóle pisanie na jakimkolwiek forum nawet technicznym w pl to marnowanie czasu.
Stack, quora, redit - to 95% sensownych odpowiedzi, na reszcie będziesz miał trola który się pomyli i napisze sensownie myśląc że troluje
  • Odpowiedz
@Vane1905: Pytanie co chcesz robić dalej - dużo roboty jest w pythonie, javie oraz c# w backendzie, tylko wtedy trzeba jednak znać jakiś framework oraz mieć jakieś doświadczenie, aby się przebić przez tony cv ludzi po bootcampach.
Dane i raportowanie zahaczają o statystykę w sensie wyciągania wniosków, co powoduje że raczej byś tam startował z pozycji juniorskiej, do doszkolenia, a wszędzie kandydatów jest dość dużo.
Nie wiem czy embedded jest
  • Odpowiedz
@Vane1905 embedded, bo jak sam mówiłeś, dobrze tam znać elektronikę i raczej mniejsza konkurencja, że względu na trudniejszy próg wejścia. No chyba że już są bootcampy z C++/embedded :p
  • Odpowiedz
@Vane1905: Też jestem po AiR, pracowałem w zawodzie i wiem że teraz tranzycja do IT jest cholernie trudna, więc szykuj się że nie będzie łatwo. 5 lat temu faktycznie patrzyli tylko czy masz tętno.

Rust to może być dobry kierunek, bo ludzi w nim piszących jest mało, bo jest trudny na starcie, a ze względu na jego cechy zapotrzebowanie jest i będzie.
  • Odpowiedz
@Vane1905: Jak masz dobrą robotę to ja bym się trzymał. Obecnie branża IT nie zmierza w dobrym kierunku niestety. Sam znam dość dobrze 2 języki i 2 frameworki i nawet nie chce mi się szukać w tym roboty, widząc jak ludzie się o to wręcz zabijają, oferując nawet swój czas za darmo. Dodatkowo teraz informatyka jest najpopularniejszym kierunkiem studiów, więc zaraz wyjdzie kolejne kilkaset tysięcy absolwentów szukających pracy, pytanie tylko
  • Odpowiedz
@Vane1905: Jako architekt od chmury to mogę powiedzieć dwa zdania na temat cloud IoT. Generalnie są projekty w tym obszarze, ale jak sam zauważyłeś nie ma ich dużo. Wynika to z kilku rzeczy: prywatność i bezpieczeństwo czyli duże ryzyko ataków/przejęcia danych, brak standaryzacji jeśli chodzi o komunikację i protokoły. Często usługi chmurowe IoT nie wspierają niektórych mniejszych producentów i dostawców, do tego dochodzi odległość między urządzeniem a hubem IoT w
  • Odpowiedz
@przegrywam_przez_miasto: w automatyce jest mało ciekawej pracy i często gęsto trzeba jeździć w delegacje. Plus praca w przemyśle nie należy do najczystszej, a produkcja działa 24/h 7 dni w tygodniu. A jak produkcja nie działa to działasz Ty :) Zupełnie lepiej siedzieć sobie na etaciku w domu na ho.
  • Odpowiedz
  • 0
@xGrahir: @przegrywam_przez_miasto No kojarzę, że ostatnio w IT nie dzieje się najlepiej (a przynajmniej tak piszą), ale wydaje mi się, że dalej jest lepiej niż większości innych zawodów w PL (Tylko proszę nie wyskakujcie z jakimś glazurnikiem czy lekarzem). Gdy w IT zastanawiają się czy będzie praca zdalna, to w AiR można się zastanawiać jak daleko tym razem na delegacje i na ile ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
dlaczego firmy przemysłowe mają sobie komplikować sytuacje i przenosić dane do zewnętrznych chmur, skoro tych danych aż tak dużo nie ma i obecne rozwiązania dają radę w większości przypadków


@Vane1905: ilość danych to jeden z czynników branych pod uwagę, innymi czynnikami mogącymi przeważyć na koszt chmury jest szybkość i łatwość dostarczania rozwiązań. Nie da się ukryć, że w chmurze mając odpowiednio przygotowane środowisko, można bardzo szybko przetworzyć dane i wypluć
  • Odpowiedz
  • 0
@przegrywam_przez_miasto: Tak więc gdybym miał wybierać czy wyjść z tego biura o 16stej czy siedzieć w tym samym czasie w samolocie żeby być o 20 w piątek na koniec produkcji na drugim końcu Europy to jednak bym się nie zastanawiał :D
  • Odpowiedz