Wpis z mikrobloga

Do posiadaczy rolet zewnętrznych - jak macie rozwiązanie sterowanie?

Chciałbym mieć jakieś minimum automatyzacji (wystarczy mi tryb noc/dzień) + centralny fizyczny przełącznik.
Wolałbym uniknąć prowadzenia osobnych przewodów do każdej rolety.

Widzę, że dosyć popularnym rozwiązaniem jest poprowadzenie jednego obwodu 5x1.5 z rozdzielnicy i sterowniki dopuszkowe na Zigbee + Tuya.
Z tego co wyczytałem, to jeden taki sterownik wciąga ~3 kWh na rok + jest tani + nie ma zakłóceń.
Ma ktoś takie chińskie cudo u siebie?

Czy może warto rozwiązać to jakoś inaczej?

#budujzwykopem #elektryka #remontujzwykopem #budowadomu #smarthome
  • 8
  • Odpowiedz
@hszan: Ja mam dopuszkowe zigbee moes, nie jest to idealne rozwiązanie bo kalibracja polega na ustawieniu czasu, ale działa całkiem nieźle. Jak się rozkalibruje to wystarczy otworzyć na maksa z przycisku, jeżeli nie otworzy się do końca to wtedy wystarczy zamknąć i będzie działać. Ogólnie to nie korzystam nawet z przycisków tylko ustawiłem tak aby rolety mi się otwierały/zamykały wtedy kiedy słońce na nie pada + zamykają się wszystkie na
  • Odpowiedz
@hszan: ja żałuję że nie zrobiłem gwiazdy(każda roleta 4x1mm²) do rozdzielnicy i sterowanie z rozdzielnicy do włączników. Byłoby wszystko na przewodach a to jest najstabilniejsze. A jak chcesz sterowniki dopuszkowe to najlepiej niebieskie puszki kieszeniowe najlepiej podjąć włącznikiem światła zamiast koło okna.
  • Odpowiedz
@hszan: ja całość zamierzam popchnąć na przekaźnikach w rozdzielni technicznej, zdecydowanie najniższy koszt. Sterowanie centralne też opanujesz w ten sposób. Później robiąc automatykę domowa idzie to spiąć i sterować dowoli.
  • Odpowiedz
@hszan: dajesz np. R4N wraz z gniazdem i obslugujesz do 4 rolet (do kolejnych rolet dodajesz kolejne przekaźniki). Na każdy tor wpinasz np. NO - góra, NC - dół, common - zasilanie. zasilanie na wszystkie tory podajesz z osobnego przekaźnika wysterowanego z przycisku centralnego "góra". Do przycisku centralnego "dół" również podpinasz przekaźnik zasilający oraz przekaźnik z wpiętymi roletami - coby przerzucił z NO na NC.
Rolety od przycisku lokalnego wprowadzasz
  • Odpowiedz