Wpis z mikrobloga

Mam pytanko odnośnie różnic cenowych; większe unity vs mniejsze.

Zauważyłem coś takiego;
Unit 50m2 za 16k / m2 daje cenę 800k
Unit 75m2 za 12.5k /m2 daje cenę 937k

Teraz proporcje;
Unit 75m2 jest o 50% większy od unitu 50m2.
Unit 75m2 jest za to tylko o 17% droższy od unitu 50m2!

Czy tak było zawsze? Czy to jest normalne i w innych krajach jest tak samo?
Czy też to może nadal destrukcyjne skutki beki jarka, kiedy rynek panicznie podciągnął ceny mniejszych unitów pod limity 700k/800k?

Albo mniejsze unity są za drogie z metra, albo większe zbyt tanie.

Opłacalność kupowania mniejszych unitów jest aktualnie zerowa... Przecież lepiej dopłacić te 15-20% więcej i mieć 50% powierzchni więcej.

Takie dysproporcję cenowe widzę nagminnie (jest to standard), nie wiem jak było wcześniej, bo rynkiem betonowego złota zacząłem się interesować gdzieś w 2022, ale wydaje mi się, że wtedy te dysproporcje były znacznie mniejsze.

Czy w latach stabilizacji cenowej ~2015 +-3 lata było tak samo? Też były takie nierówności?

W Polsce mamy ciągle malejącą powierzchnie średniego unitu i jak ta tendencja się utrzyma, to w przyszłości dopłacając 25% zamiast 30m2 będzie można nabyć 80m2 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co oczywiście jeszcze bardziej zabetonuje tendencję budowania coraz mniejszych unitów - bo na mniejszych marże będą kosmiczne (70-100%), a na większych znacznie mniejsze. Spowoduje to negatywne sprzężenie zwrotne na dekady.

#nieruchomosci #mieszkania #bekajarka #kredyt2procent
  • 8
  • Odpowiedz
@haha123: aje ale lokalizacja podobna, podobny standard wykończenia ? Podobne budownictwo czy moze te 75 to wielka płyta a to drugie to nowe mieszkanie ?
Poza tym to tansze za mkw ktos moze faktycznie chciec sprzedac a to drugie za 16k ktos po prrostu szuka frajera pod bk0%.
  • Odpowiedz
  • 0
@wuwuzela1: identyczna lokalizacja - to są dokładnie te same bloki od dewelopera. Unity różnią się tylko powierzchnią.

I to nie jeden przypadek tylko standard.
  • Odpowiedz
@haha123: Mieszkanie 50m jest na granicy zdolności kredytowej większości ludzi. Większe mieszkanie nie może kosztować +50% bo praktycznie nikogo na to nie byłoby stać. Więc skoro jedno mieszkanie kosztuje 12k z metra a drugie 16k z metra, w tej samej lokalizacji to znaczy, że to droższe jest specjalnie przeszacowane.
  • Odpowiedz
@haha123: tak było zawsze, kawalerki wychodzą najgorzej cenowo w przeliczeniu na mkw.
To samo jest z działkami, gotowymi domami i tymi w budowie...
Mieszkanie 50m2 i 75m2, ma kuchnię, łazienkę, drzwi wejściowe, przyłącza, drzwi wejściowe, równy dostęp do klatki schodowej i windy itd.
  • Odpowiedz