Wpis z mikrobloga

#bitcoin #kryptowaluty #finanse #it #polkadot
Hej Murki siedzące w temacie krypto.
Bierzemy powiedzmy top 10 kryptowalut z CoinMarketCap.

Osobiście znam tylko dwie rzeczy do których ludzie wykorzystują krypto - spekulacja/trading lub hold pod wzrosty, a druga rzecz to anonimowe kupowanie nielegalnych rzeczy typu b--ń, d---i w darknecie czy nawet w clearnecie.

Czy są jakieś inne realne praktyczne zastosowania projektów krypto z których korzystamy? Pytam serio, może są a ja ich nie widzę

Przykładowo zainteresowała mnie ostatnio Polkadot - poczytałem trochę, dowiedziałem się, że to blockchain typu layer 0 - i w oparciu o taki layer można tworzyć inne tokeny już jako layer 1, jest nawet layer 2 o ile się nie mylę. No i na przykładzie takiej polkadot zauważyłem, że promują na jej stronie jakieś tam projekty dzięki niej stworzone.
Często czytam też o jakichś zdecentralizowanych aplikacjach lub grach które mogą powstawać dzięki danej krypto ale tych aplikacji się nie widzi.

Nie spotkałem jeszcze gry AAA, indie czy też aplikacji realnie wykorzystywanej w biznesie która wykorzystuje do czegokolwiek kryptowaluty.

Są jakieś przykłady?

Na czym taka apka miałaby polegać?
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DavenJayX: tak na szybko - defi czyli aplikacje pozyczkowe, gieldy, real world assets. Blackrock ma testowo stokenizowany fundusz na eth.

Ogolnie system finansowy ktory dziala 24/7 a transfery zajmuja sekundy, a nie jak w XV wieku ze mamy piatek i zapraszamy w poniedziałek :)
  • Odpowiedz
@DavenJayX: Generalnie wszystko wszystkie aplikację jak kolega wyżej mówi są na eth. Jedyna użyteczność to właśnie te pożyczki bo możesz zarabiać średnio 10% zamiast 5 jak na lokatach. Po za tym nie mają innych zastosowań
  • Odpowiedz
@DavenJayX: na większości właśnie coinow masz takie pseudo opisy, jakieś aplikacje systemy gry zarządzania pierdu pierdu, to tylko ściema dla mas, nic takiego nie istnieje, a jak istnieje to jakaś gra jak na pegasusa
  • Odpowiedz
@emjot86:

tak na szybko - defi czyli aplikacje pozyczkowe, gieldy, real world assets.

I gdzie jest jakikolwiek benefit z używania krypto w tych przypadkach? Pomijając że prawie wszystko co wymieniłeś służy wyłącznie do spekulacji na krypto XD
  • Odpowiedz
@chinski_pierozek: z tego, ze np. wzialem sobie pozyczke na auto kilkoma kliknieciami myszki w niedziele wieczorem, zajelo mi to jakies 15 sekund (no dobra, troche wiecej bo USDC musialem jeszcze wyslac na gielde i wymienic na PLN), rrso koło 6%.
  • Odpowiedz