Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do odkładania pieniędzy na emeryturę. Załóżmy że mam rocznie do odłożenia 50k. Chciałbym zainwestować w różne instrumenty: akcje, etf-y, obligacje. Limit IKE to ponad 20k. Czy w ramach IKE najlepiej zainwestować tylko jeden typ (który?) czy też dywersyfikować? Gdzie najlepiej założyć Ike?

#pytanie #ike #ikze #oszczedzanie #inwestowanie #mbank #bossa #xtb #pieniadze
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: praktycznie każde IKE ma jakieś prowizje za zakup czegoś wewnątrz. Stąd szukaj tak, żeby opłaty za prowadzenie i zakupy były jak najmniejsze.
A co do instrumentów - jaki jest Twój docelowy model? 50% akcji / ETF 50% obligacji? Czy bardziej 80/20?
Jeśli cokolwiek powyżej 70% akcje/ETF to całość w IKE w jeden ETF a reszta (obligacje i resztka akcji/ETF) poza IKE
  • Odpowiedz
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: Bardzo konkretny ranking IKE i IKZE masz tutaj: https://marciniwuc.com/ranking-ike-i-ikze/ . Ranking skupia się na IKE i IKZE maklerskich, gdzie sam sobie kupujesz wybrane przez siebie ETFy czy akcje. Jeśli chcesz pomieszać akcje / ETF i obligacje, to w obligacje musisz albo inwestować pośrednio (tzn. w jakiegoś ETF na obligacje), albo musisz założyć IKE i IKZE, jedno maklerskie, drugie obligacyjne.
Poza tym są jeszcze IKE w których inwestujesz w fundusze - ja akurat mam takie, w Goldman Sachs (dawne NN) i jestem z niego zadowolony.

Jeśli do zainwestowania masz 50k rocznie, to możesz dobić do limitów w IKE, IKZE i OIPE (czyli takim de facto drugim IKE - ustawa wprowadzająca OIPE to niemal kopia ustawy o IKE, można dostać zwolnienie z podatku Belki na takich samych zasadach).
Minusem OIPE jest praktyczny brak wyboru (jest tylko jeden dostawca - Finax, oferują automatyczne inwestowanie w akcje globalne, a opłaty są chyba dość wysokie), ale mam nadzieję, że z czasem oferta się
  • Odpowiedz
@bungaBunga: w ostatnim akapicie błąd, do podatku od dywidendy liczy się kraj rezydencji etf, a nie kraj notowania. Większość etf-ów na Europę siedzi w Irlandii, gdzie podatek Irlandia -> PL jest 0%.

Podobnie na GPW na zwykłym koncie maklerskim, jak masz spółkę zagraniczną, np. asbis to podatek od dywidendy musisz rozliczyć sam w PIT, broker automatycznie nie odprowadzi, tak jak to się dzieje w przypadku polskiej spółki.
  • Odpowiedz