Wpis z mikrobloga

#arduino #esp #mikrokontrolery
Powiedzcie mi proszę... Jak macie zrealizowane oczujnikowanie mieszkania, jeżeli takowe robiliście sami. Głównie chodzi mi o metody komunikacji z czujnikami itd. Sam zacząłem dłubać coś takiego na bazie nrf24l01, mam urządzenie-most na esp32, które zbiera dane z czujników i puszcza mi je na domowy serwer po wifi. Część czujników to jakieś aht10 do pomiaru temperatury/wilgoci i tego typu pierdoły; teraz jednak, zacząłem zajmować się systemami alarmowymi (czujniki PIR, otwarcia drzwi, zbicia szyb...) i nie jestem przekonany co do tych nrf-ów.

Zdarza się (bardzo rzadko), że sygnał się gubi mimo zastosowanego systemu potwierdzeń, i o ile w przypadku czujników temperatury nie robi to mi problemu, to w kwestii alarmów chciałbym mieć pewność co do transmisji. Mam czujnik otwarcia bramy garażowej, który już częściej gubi sygnał, gdzie między garażem a odbiornikiem są tylko dwa sufity (nrf z anteną).

Macie jakieś sprawdzone rozwiązania? Myślę nad modułami CC1011, działającymi na 433Mhz, ale tam z kolei dane idą jawnie i łatwo je podsłuchać - to też tak średnio się wydaje.
  • 3
  • Odpowiedz