Wpis z mikrobloga

Panowie, poczytałem trochę o tych ETF i mam nadal lekki mętlik z tego powodu. Wybrałem 3 ETF i zastanawiam się czy dobrze wybrałem. Ktoś poratuje swoją wiedzą i doświadczenie?

Padło na:
iShares MSCI ACWI
iShares Core MSCI Europe
iShares Core S&P 500

Zastanawiałem się czy nie szukać ETF wystawione na Nasdaq ale i w sumie i tak większość jest w S&P 500. Dzięki za porady

#gielda #xtb #etf
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dywersyfikacja między MSCI ACWI a Core S&P 500 jest iluzoryczna.
Porównaj sobie ich koszyki spółek i jak wykresy idą - prawie identycznie tylko na sp500 większy zakres góra/dół.
Europe wykres też bliźniaczo podobny no ale teoretycznie już masz inne spółki i goegrafię.
  • Odpowiedz
@BArtAS94:
1. zarówno sp500 jak i europa są w MSCI acwi więc dublujesz wiele spółek. Nie jest to złe, ale warto mieć tego świadomość.

2. ten etf na sp500 pomyśl czy nie wolałbyś tego notowanego na GPW. Jest on fajny bo nie musisz się bawić w wymianę walut i jest syntetyczny, czyli brak podatku 1 poziomu z USA.
  • Odpowiedz
@Wookie2020: ad2: tylko za tą przyjemność są większe opłaty a tutaj możesz jeszcze zarobić na kursie dolara bo zazwyczaj w kryzysie złotówkę trafia szlag (przynajmniej tak było w covida) bo też się nad tym zastanawiałem ale jednak wybrałem etf CSPX na xtb ale zrób jak Tobie wygodnej i to nie jest porada inwestycyjna jak zwykle, poszukaj po moich wpisach ktoś dał mi w komentarzach artykuł do przeczytania jakie są różnice
  • Odpowiedz
@BArtAS94: Ja tam kupuję tylko iShares MSCI ACWI. W mojej ocenie nie ma sensu nic dokładać, bo ACWI ma spółki z całego świata. Gdziekolwiek na świecie będą wzrosty, tam masz pewność że się załapiesz.
Chyba że chcesz pobawić się w spekulacje i na przykład obstawiasz konkretny region świata - to wtedy możesz "doważyć" innymi ETFami. Ale mi się nie chce w to bawić.
  • Odpowiedz
@kzklozet2: nie ma różnicy. Cena ETFa na sp500 w złotych jest zależna od kursu dolara, więc tak czy siak ponosisz ryzyko walutowe. TER jest jest nieco wyższy, ale za to nie płacisz podatku od dywidend w USA.
  • Odpowiedz
@Wookie2020: no ale cspx jest akumulacyjny a nie dystrybucyjny to czemu mam dostawać dywidendy? Nie powinno to działać tak że za te kwoty powiększa się ilość tego etfa?🤔 Oczywiście myślę o inwestowaniu w długich terminach ~10 letnich z uśrednianiem, dodatkowo złożyłem W-8ben w xtb
  • Odpowiedz