Wpis z mikrobloga

#zylaki #bieganie #krwiodawstwo #zdrowie #lekarz #fizjoterapia Czy regularnym bieganiem, albo regularnym oddawaniem krwi moglem nabawic sie zylakow na nogach? Oddalem krew 2 tygodnie temu i po jednym lub dwoch dniach nagle zaczalem czuć kłucie na skorze w roznych czesciach od kolana do kostek. Od wielu lat mialem jakies "pajeczynki" na nogach, ale jakos sie im nie przygladalem jednak jak zaczely sie te dolegliwosci to jednak zauwazylem sporo tych "pajeczynek" w okolicy piszczeli, a w zgieciu kolanowym na jednej nodze troche wystaje jedna zyla.

I nie wiem czy teraz jestem przewrazliwiony, ale czasami czuje tez uklucia np. na rekach lub na szyi, wydaje mi sie ze w zgieciu lokciowym pojawila sie jedna zylka ktorej wczesniej nie bylo, i ktora tez mnie raz ukuła

Troche mnie to martwi mam dopiero 36 lat i co bede musial sie z tym meczyc do konca zycia? Do jakiego lekarza z tym pojsc? Najpierw do rodzinnego?

Sa moze jakies cwiczenia na to?

Nie wiem co z tym bieganiem zrobic, niby w internecie pisza, ze powinno pomagac, ale mam wrazenie, ze po bieganiu bardziej kłuje.
@Damian_TS: widzialem twoj komentarz sprzed dwoch lat we wpisie odnosnie zylakow, czy od tamtej pory cos sie zmienilo?
  • 19
  • Odpowiedz
@zaciskk: Piszą że żylaki się dziedziczy. Zapytaj rodziców czy mają. U mnie się to sprawdza. Żylaki mam usunięte. Też biegam. Przed zabiegiem ogólny ruch sprzyjał nogom, a mała ruchliwość pogarszała stan żylaków.
  • Odpowiedz
@zaciskk przede wszystkim nie ma co panikować, ja bym na twoim miejscu zapisał się do angiologa i dał sobie trochę luzu z treningami. Nie mówię o rezygnowaniu z aktywności fizycznej, tylko o zmniejszeniu intensywności wysiłku. Pilnuj żeby się dobrze nawadniać, zrób badania, możesz też dorzucić diosminę do suplementacji, ale nie licz na to że ona załatwi cała sprawę o ile w ogóle występuje jakiś problem. Żylaki to często sprawa genetyczna, jeżeli
  • Odpowiedz
@zaciskk: nie znam się ale się wypowiem. Słyszałem nie raz że dla żylaków gorszy jest brak ruchu i siedzący tryb życia, wiec nie przemęczał bym zbytnio nóg ale też nie porzucał bym całkowicie biegania. Krwiodawstwa bym w to nie mieszał jedynie jak by coś się działo w miejscu wkłucia to wtedy tak, przy kolejnej donacji spytał bym o to lekarza.
  • Odpowiedz
  • 1
@Kwan: rano platki owsiane okolo 90g z mlekiem, w pracy kanapki (wedline czesto sam pieke) z wlasnego chleba na zakwasie, po pracy np. zupa, albo sos bolonski, albo jak nic nie ma to kasza gryczana/ryz z jajkami. Generalnie nic przetworzonego.
  • Odpowiedz
  • 1
@Kwan:
lipidogram z koncowki sierpnia, mam zamiar niedlugo powtorzyc zerstaw badan. Wtedy cwiczylem na silowni 3 razy w tygodniu i nie biegalem.
cholesterol calkowity 146 mg/dl
HDL 69 mg/dl
LDL 70 mg/dl
Triglicerydy
  • Odpowiedz
@zaciskk: wyniki dobre, tylko właśnie z prawie roku temu

to nie wiem, jak ci bardzo zależy to mozesz sprobować diete nisko weglowodanową na miesiąc i zobaczyć czy coś się poprawi (50g weglowodanow dziennie, im mniej tym lepiej). Wiem, że może być ciężko jeść bez chleba rzeczy, ale sprobuj przynajmniej ten jeden miesiąc :p
u mojej mamy to zadziałało na zylaki, dlatego polecam
  • Odpowiedz
  • 1
@Kwan:
Kiedys przez tydzien na sniadanie zamiast owsianki jadlem jajecznice + orzechy i jakies warzywa. No czulem sie bardzo zle, caly czas dyskomfort w brzuchu, zaparcia, caly czas chcialo mi sie na kibel, a jak siadalem to nic nie szlo ;p
Ciekae jakby to wygladalo przy prawdziwiej dziecie low carb
  • Odpowiedz
@zaciskk: a jadles wtedy duzo tluszczu? :p osobiście ok. 75% kalorii mam z tluszczow i żadnych problemów z natury jelitowej

a co myslisz o zerocarb? samo mięso, jajka, ryby, masło i sól; skrajne rozwiązanie, ale może ci pomóc
  • Odpowiedz
  • 1
@Kwan: nie no reszta bez zmian, tylko to sniadanie bylo ketogeniczne.
Ogladalem sporo filmow braci Rodzen, Bartka Czekaly na temat keto, fascynuja mnie pozytywne efekty tej diety, ale no jakos nie wyobrazam sobie tak jesc. Zreszta jestem chudy i wedlug BMI blizej mi do niedowagi niz do nadwagi wiec mysle, ze ciezko by bylo utrzymac wage.
  • Odpowiedz
  • 0
jak funkcjonujesz z tak niskim całkowitym


@Mambus22: co masz na mysli? No generalnie zdarzy sie srednio jeden dzien na miesiac, ze jestem pelen energii. A tak to czesto walka ze samym soba, szczegolnie po pracy nic mi sie nie chce.
  • Odpowiedz
@zaciskk: zdrowa dieta, jaja ryby mieso oliwa z oliwek, olej mct orzechy itd. LDL 70 też nisko, ja mam
Całkowity 257
Hdl 55
Ldl 185
TG 72 I Czuje się super, dużo energii i zero drzemek w ciągu dnia

Ja jestem akurat na keto
  • Odpowiedz