Wpis z mikrobloga

Bakteriobójcze skrzydła. Badania wykazały, że skrzydła ważek i cykad mają niezwykłe właściwości zapobiegające rozwijaniu się na nich bakterii i grzybów. Ich powierzchnie są pokryte tak zwanymi nanosłupkami, strukturami podobnymi do tępo zakończonych kolców, które rozmiarem odpowiadają mniej więcej komórkom drobnoustrojów. Bakterie osiadające na skrzydłach ważek żyją krótko - grzęzną w nanosłupkach, które deformują i przebijają ich błony komórkowe, dosłownie rozrywając je na strzępy.

Mechanizm ten zainspirował m.in. projekt antybakteryjnej nanopowłoki autorstwa badaczy z Institute of Bioengineering and Nanotechnology (IBN) w Singapurze. Powłoka ta docelowo miałaby mieć zastosowanie w powierzchniach często wchodzących w kontakt ze skórą, takich jak klamki, blaty stołów czy przyciski w windach.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #nauka
Apaturia - Bakteriobójcze skrzydła. Badania wykazały, że skrzydła ważek i cykad mają ...

źródło: Dragonfly_wing

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@mar-kar-583: jak się nic o świecie nie wie to się myśli, że jest powalony. Tona miedzi kosztuje ~10k$, jeśli uda im się taki materiał wyprodukować z jakiś polimerów na skalę przemysłową to koszt będzie 100x mniejszy. Już o oksydacji miedzi w warunkach atmosferycznych i tym, że czasem ludzie chcieli by mieć inne klamki i poręcze niż w kolorze miedzianym nawet nie wspomnę.
  • Odpowiedz
nawet nie wspomnę.


@takasraka: Za to możesz wspomnieć, że na tak mechanicznie gwałconych powierzchniach jak klamki, żadna powłoka się długo nie utrzyma. tak więc sumaryczny koszt odnawiania powłoki lub wymiany klamek z nią na nowe, może kosztować tyle samo lub więcej niż ta miedź ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@kolejne_juz_konto: skąd wiesz? Nanostruktury potrafią być ultratrwałe, poza tym może ten materiał być wielowarstwowy, a może w ogóle to ma być materiał do stosowania tylko gdzieś w laboratoriach czy innych miejscach wymagających sterylności, a nie jako odkażona klamka w domu. Warto pamiętać, że sterylne warunki dla organizmów to na dłuższą metę bardziej niebezpieczna rzecz niż kąpiel w Wiśle.

Ale oczywiście może być tak że ten materiał w ogóle się nie
  • Odpowiedz