Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Od 14 lat pracuje w #uk obecnie jako senior. Net dev, zarobki razem z premią i akcjami ok £100k na rok (praca w pełni zdalna, północ Anglii).
Myślimy o powrocie do Polski (górny Śląsk lub Kraków) i teraz pytanie, czy warto?
Tutaj mamy prawie spłacony dom i oszczędności więc byłoby ok 2m PLN na start.

#pracait



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 33
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: ja sam zarabiam na pograniczu progu 40%, jakies niewielkie wplaty na fundusz emerytalny trzymaja mnie w nizszej stawce. mam znajomych w pracy, ktorzy potrafia sobie pocisnac jakies nadgodziny i przekraczaja prog o 10k i nic z tym nie robia...po prostu placa te 4k podatku () ale zastanawia mnie, co robia zwykli ludzie, pracujacy dla kogos, ktorzy zarabiaja wyraznie powyzej progu? jak ty unikasz 40% dochodowego?
  • Odpowiedz
@mirko_anonim jeśli będziesz za takie pieniądze pracował zdalnie to myślę że tak, jak chcesz pracować na polskiego januszeksu to już zależy od konkretnej oferty
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @Steven_Hyde: pracując na etacie też większość firm IT oferuje salary sacrifice i do £40k rocznie możesz włożyć w emeryturę.

Także “problem” zaczyna się dopiero powyżej £140k.

Ale wtedy zaczyna się często płacić akcjami na które wchodzi tylko niższy CGT, oczywiście jeśli firma jest odpowiedni duża żeby mieć akcje które ktoś chciałby od Ciebie kupić.

  • Odpowiedz
ale kluczowe pytanie to czemu myślicie o wyjeździe? I czemu akurat do PL?

Musisz podać więcej informacji


@Pojedynczy: pewnie baba mu gledzi. 100k w UK to niecale 3 srednie krajowe. niby sporo i szczegolnie na polnocy mozna sobie bardzo komfortowo zyc, ale nie jest to jakis duzy hajs. w Polsce to juz sa wyjatkowo dobre zarobki. normalny chlop to by pewnie rozwazal jakies ladniejsze, cieple klimaty w takiej sytuacji, stad zakladam,
  • Odpowiedz
@mirko_anonim ja bym kupił domek w PL w dogodnej lokalizacji, ładna okolica, jako backup gdy coś się sypnie i miejsce na weekendy, święta, lockdowny :) poza tym jest też miejsce na późniejszy powrót, gdzieś powyżej było że czas szybko leci - chciałbym podkreślić że zgadzam się z tym w pełni, teść 62 lata od pierwszego objawu do śmierci miesiąc i 3 dni, chłopa ma jutro pogrzeb, typ sportowca dbający o siebie 62
  • Odpowiedz
jak ty unikasz 40% dochodowego?


@Steven_Hyde: Się zarabia, to się płaci - od podatków nie uciekniesz ;) A kasa potrzebna tu i teraz, a nie za 30 lat. Przy takich dochodach i tak przy wymaksowanych składkach na luzie pension pot będzie 1-1.5M, starczy - do grobu kasy nie zabierzesz.
  • Odpowiedz
@ksos

pewnie masz jakies poody by takie bzdury pisac, mimo wszystko, moze poczytaj sobie o wykonczeniach w tym nowym budownictwie w UK, ktorego foto wrzuciles, zobacz wielkosc pomieszczen.
Dodatkowo musisz szybko wykupic grunt pod domem albo firma 3-cia to wykupi i zrobi z ciebie zakladnika, bo nikt od ciebie tego domu juz nie odkupi jak ci zaczna oplate za grunt podnosic co roku.

Ci co wiedza to szukaja dobrze utrzymanych starszych domow
  • Odpowiedz
@dreadingit: Jakie bzdury? Osiedle pod miastem w UK bija na glowe te w Polsce pod wzgledem infrastruktury, szkol, drog, okolicy i ogolnego architektonicznego ladu. Wiem bo szukalem w zeszlym roku jakiegos domu w PL na przedmiesciach zeby byl chociac troche podobny do tych w UK albo w USA. 99% byly to samorobki budowane w polu bez utwardzonej drogi albo osiedle na 4 domy tez w szczerym polu i bez drogi. Patrzylem
  • Odpowiedz
Osiedle pod miastem w UK bija na glowe te w Polsce


@ksos: dlatego porównałes

Dom w UK w normalnej dzielnicy (czyli dobry post code, sasiedzi middle i middle-upper class, prywatne szkoly i old money)


@ksos: z domamki po 2300/m2 czyli w zasadzie najgorszymi nieruchomościami w Polsce?

Middleupper class w polsce z old money ma wille lub palacyki po 300-500+ m2 z osobnym basenem przynajmniej 20m długości, nad jeziorem, w górach
  • Odpowiedz