Wpis z mikrobloga

Czy inwestujac przez IKE w etfy, w zalozeniu, ze chce dokonywac ok 3-4 wplat rocznie i za to kupowac - lepiej inwestowac w jeden etf globalny na akcje, czy dywersyfikowac. Po glowie chodzi mi, zeby zbudowac portfel z przewaga etfa akcyjnego, ale zeby miec tez etf z ekspozycja na swiatowy rynek obligow + minimalnie wejsc w etf na jakies metale szlachetne i krypto.

Co lepsze? Cel i horyzont - +/- 10 lat - splata kredytu. Opowiadam sie za druga opcja...

#gielda #inwestycje #etf #ike
  • 15
  • Odpowiedz
@opewnieJerzy:
https://investb.pl/articles/dolek

Na poniższej grafice widać, że SP500 radzi sobie lepiej niż ETF World.

Moim zdaniem obecnie można dywersyfikować pomiędzy gotówką w Money Markecie, rynkiem akcji, rynkiem obligacji. Dywersyfikacja na rynku akcyjnym to często wybór sektorów o różnej "becie" czyli zmienności w górę i w dół.
Przy większych pieniądzach lepiej mieć ETF. Pojedyncze spółki mogą odwinąć jakiś numer.
tom-ek12333 - @opewnieJerzy: 
https://investb.pl/articles/dolek

Na poniższej grafice...

źródło: obraz

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@tom-ek12333: ew. po prostu wybrac dwa etfy i w nie ladowac - jeden na sp500, drugi na MSCI czy jakis inny benchmark i odpuscic te czesc surowcowa? W instrumenty dluzne rynkow rozwinietych chcialbym miec jednak jakas ekspozycje - dodam tu, ze w ramach poduszki mam nakipowane polskich obligacji, a ekspozycje na gpw daje mi ppk
  • Odpowiedz
@opewnieJerzy: W międzyczasie dodałem drugi wykres, może nie widziałeś. Chodzi o to, że eksperci z banków i instytucji mają zupełnie odmienne zdania. Pokazuje to, że niewiele wiedzą sami. Ktoś będzie miał rację ale nie wiadomo kto.
Chyba najważniejsze to kupować kiedy jest tanio/ leje się krew. Takich sytuacji jest właśnie 2 do 4 w roku.
Co kupisz- wybierz to co lubisz, co Ci się podoba. Naturalnie będziesz się tym interesował.
Ja
  • Odpowiedz
  • 0
@bin-bash: teoretycznie - dywerdyfikacja, chociaz indeksy swiatowe i tak glownie skupiaja sie na najwiekszym rynku czyli ameryczce.

@Frwrd05 tak - ale gdybym w miedzyczasie robil jakies transakcje bez wyplaty srodkow z ike, to mam spokoj
  • Odpowiedz
Cel i horyzont - +/- 10 lat - splata kredytu


@opewnieJerzy: a czemu w takim razie nie robisz nadpłat od razu tylko chcesz to zrobić za 10 lat?
Bo przez to podejście zapłacisz dużo odsetek już teraz. Jeśli masz kredyt z oprocentowaniem typu 6% to przy tym podejściu, żeby wyjść na zero, musisz mieć inwestycję na 7,5%. Wtedy po podatku wychodzisz na 6% czyli na to, co płacisz w kredycie.
Oczywiście
  • Odpowiedz
nie moge i nie oplaca mi sie nadplacac.


@opewnieJerzy: spoko, zabrakło mi tego kontekstu wcześniej.
To ja zagłosuję jako dodatkowy głos za opcją Vanguard V80A. I to w wersji przez #ike. Czemu przez IKE? W wersji normalnej nic na tym nie tracisz, że tam. W wersji optymistycznej zwiększasz zarobki, kredyt spłacasz innymi środkami a IKE trzymasz do 60rż i wypłacasz bez Belki.
  • Odpowiedz
To ja się podepnę pod temat bo jestem w podobnej sytuacji i jestem świeżak w tym. Jeśli będę wpłacał na ike pieniądze, to mogę tam kupić etf które sprzedam po 10 latach i te pieniądze będę mógł sobie wypłacić za 10 lat? Kiedy place podatek od zysków?
  • Odpowiedz