Wpis z mikrobloga

Mój dziadek miał drukarnię i uwielbiał celowo przekręcać imiona pracowników, a właściwie wymyślał każdemu "nowe" imię. Na przykład pracował tak Karol, a ja nawet nie wiedziałem, że naprawdę on ma na imię Konrad, ale dziadek uparcie tytułował go Karolem, że biedny Konrad w końcu się zaczął identyfikować z nowymi imieniem do tego stopnia, że gdy odbierał prywatne telefony, to przestawiał sie Karol xD

#pracbaza #oswiadczeniezdupy ##!$%@? #truestory
  • 77
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie u mnie w wiosce jest sołtysowa która dopiero jak poszła po dowód w wieku 18 lat się dowiedziała że jej prawdziwe imię to Czesława. Ostatnio rozmawiałem z nią i opowiedziała mi że to przez moją babcię bo pracowała w urzędzie gminny gdzie kiedyś się zgłaszało imiona dzieciaków no Babka kartki pomyliła i wpisała co innego. A przez 18 lat wszyscy wołali Krysia. Tak naprawdę to większość w wiosce nie wie
  • Odpowiedz
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: ja dopiero lata po zerwaniu z moją byłą dowiedziałem się, że tak na prawdę miała inaczej na imię. Wzięła sobie żeńską wersję imienia jej dziadka, np. Aleksandra a on Aleksander. Nazwisko też zmyśliła. Nie wiem czemu. Byliśmy razem dwa lata, potem jeszcze kilka lat w luźnym kontakcie. xD
  • Odpowiedz
Zdaje mi się, że czytałem gdzieś, że to wynika z tego, że ksiądz wybierał imię chrzcielne.


@SzalonyOgorek: @LuckyLuke_2776 @harrame @Messix @Herubin

Więcej was nie będę wołał.

Zmiana imion wiązała się z przesądem, związanym z dawnymi wierzeniami. Dziecko wołało się innym imieniem niż miało nadane na chrzcie, żeby złe nie wiedziało o kogo chodzi. Takie były przesądy i z tego to często wynikało.
  • Odpowiedz
@LuckyLuke_2776: mój kolega ma na imię Stanisław i gdy był na Ukrainie to rodzina jego kobiety mówiła mu właśnie Sławek, w takim znaczeniu że zdrobnili drugą część imienia
  • Odpowiedz
Mój dziadek miał drukarnię i uwielbiał celowo przekręcać imiona pracowników, a właściwie wymyślał każdemu "nowe" imię. Na przykład pracował tak Karol, a ja nawet nie wiedziałem, że naprawdę on ma na imię Konrad, ale dziadek uparcie tytułował go Karolem, że biedny Konrad w końcu się zaczął identyfikować z nowymi imieniem do tego stopnia, że gdy odbierał prywatne telefony, to przestawiał sie Karol xD


@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: W liceum był Marcin Łukaszewicz (
  • Odpowiedz