Wpis z mikrobloga

Właśnie kończę czytać Upadek Hyperiona i jestem po seansie drugiej części Diuny. Na razie te dwie książki należą do moich ulubionych i szukam jakiejś innej powieści/serii science fiction lub fantasty do przeczytania.
Wiem, że te książki znacznie się różnią, dlatego spróbuję dodefiniować o co mi chodzi.
Lubię rozbudowane światy z własnymi systemami filozoficznymi, religijnymi itd. Fajnie jeśli pojawiają się tam również jakieś wątki metafizyczne, albo związane z transhumanizmem. Diunę czytałam dawno, ale wydaje mi się, że pod względem opowiadania o świecie jest podobna do Hyperiona - nie tłumaczy zbyt wielu zagadnień, tylko wrzuca w wir wydarzeń i pewne rzeczy zaczyna się rozumieć dopiero wraz lekturą.
Macie do polecenia coś co ma podobne cechy? Może być to popularna książka, bo miałam długą przerwę od czytania i prawdopodobnie i tak nie będę jej znała.

#hyperion #diuna #sciencefiction #scifi #fantasy #czytajzwykopem #ksiazki
  • 21
  • Odpowiedz
Nie czytałeś Diuny ;) Całość przeczytaj (dla niektórych to dość ciężka do strawienia lektura)
A filmy Diuna to kiszka, Jest 3 odcinkowy miniserial DZIECI DIUNY (Children of Dune) z 2003 - ciut lepszy (fajna muzyka)

01 - Dżihad Bulteriański\
02 - Krucjata przeciw maszynom\
03a - Bitwa pod Corrinem\
  • Odpowiedz
@makrofag74: czytałam tylko dwa tomy i mam zamiar się wziąć za wszystko być może nawet teraz, ale chciałam zrobić rozeznanie, żeby mieć listę na przyszłość. W sumie już nawet nie pamiętam czemu przestałam czytać po drugim tomie, chyba po prostu uznałam to za zamkniętą część historii i stwierdziłam, że wrócę do tego później (ale później przyszła magisterka i nie wróciłam :/ ).
Tak samo z serii o Hyperionie zostały mi
  • Odpowiedz
@jamniczek_trailowy: Dużą część nie napisał Herbert tylko jego syn z kumplem, ale całkiem nieźle mu to wyszło. Ale to jak pisałem trudna miejscami lektura - trzeba do niej "dorosnąć". Mam wszystkie części pdf i w audiobooku. Nawet niezła jest też 3 tomowa seria Jarosław Grzędowicz "Pan Lodowego Ogrodu". No i jedna z moich ulubionych pozycji: Orson Scott Card "Gra Endera" (film kiszka) i dość ciężka, ale fajna - kontynuacja "Mówca
  • Odpowiedz
Ale to jak pisałem trudna miejscami lektura - trzeba do niej "dorosnąć".


@makrofag74: Diunę i Mesjasza Diuny czytało mi się bardzo dobrze (mówię o tłumaczeniu, bo chyba za oryginał bym się na razie nie zabierała), więc myślę że nie powinien być to problem. Na razie odbiłam się tylko od W kraju niewiernych Jacka Dukaja i zastanawiam się czy miało na to wpływ to, że zaczęłam to czytać w rozpadającym się
  • Odpowiedz
Co prawda to już nie sf, ale moja ulubiona seria POLECAM: Andrzej Ziemiański - Achaja (3 tomy) (zaczyna się jak bajeczka dla dzieci, ale potem ...) , Pomnik cesarzowej Achai (5 tomów) i Virion (8 tomów a będzie więcej).
  • Odpowiedz
Na poprawę humoru polecam całą serię o przygodach Wilta - cz.1 to Tom Sharpe - Wilt. Płakałem ze śmiechu czytając. Jedyna książka, która rozśmieszyła mojego znajomego raczej pozbawionego poczucia humoru. Nawet niezłe też jest tego samego autora Nieprzystojne obnażenie.
  • Odpowiedz
No i świetna seria (a bardzo mało znana) Zbigniew Nienacki:
DagomeIudexJa,Dago
Dagome
Iudex JaDagoPiastun
DagomeIudex Ja,Dago_Władca
(mogę jeszcze coś polecić jak trzeba) ;)
  • Odpowiedz
@makrofag74: może spróbuję też Achaję, na początku szukałam do czytania czegoś, co ma maksymalnie 2 tomy, żeby zrobić sobie rozeznanie, ale myślę, że znowu udało mi się wciągnąć w czytanie serii. Dlatego pominęłam Achaję, chciaż sporo o tym słyszałam. Btw szukanie w ten sposób okazało się bardzo nieefektywne i znalazłam sporo książek, których już się nie da kupić :/ albo można dostać tylko audiobook
  • Odpowiedz
Sporo książek, których się nie da kupić - da się znaleźć czasem w odmętach internetu.


@makrofag74: prawda, ale często w formacie pdf, który nie zawsze dobrze się czyta na małym czytniku.

Na razie chyba mam już dość poleceń, bo samo czytanie Diuny pewnie zajmie mi sporo czasu :)
  • Odpowiedz