Wpis z mikrobloga

Dlaczego tak dużo osób w Polsce burzy się na ideę miast 15-sto minutowych? Przecież taka Warszawa to konglomerat właśnie takich mikro-miast. Taki Ursus na którym spędziłem połowę swojego życia: w promieniu 15 minut pieszo mam park, szkoły z każdego stopnia kształcenia, dworzec kolejowy, multum sklepów, przedszkola, dworzec kolejowy itp. 15 minut samochodem lub zbiorkomem i jestem w centrum handlowym, markecie budowlanym, meblarskim, kinie, centrum, na lotnisku. Co jest złego w tym, żeby wszystko mieć pod ręką? xD

Bo nie ogarniam tego bóldupienia. Przecież my już to mamy, tylko trzeba usprawniać transport publiczny i rozwijać usługi jak przedszkola czy szkoły tam gdzie jest ich deficyt.

#warszawa #polska #pytaniedoeksperta
  • 99
  • Odpowiedz
15 minutowe miasta i "traffic filters scheme"


@krzychugda: jedno to cel, a drugi to możliwy (nie można tego wykluczyć) sposób, aby osiągnąć ten cel ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I serio uważasz, że takie coś jest możliwe do wprowadzenia a nie jako pomysł małej grupki świrów jakich wszędzie pełno?


@Andrzej_Buzdygan: w Oxfordzie wprowadzili ¯\(ツ)/¯

Same miasta 15-minutowe to nie jest nic nowego, przynajmniej w Europie sprzed ery
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: W wielkim skrócie. Jakiś architekt czy inny urbanista uznał, że 15 minut z buta to maksymalny akceptowany czas spaceru na który zdecyduje się człowiek chcący udać się w jakieś miejsce. Więc uznał, że w promieniu tych 15 minut z buta powinny być dostępne podstawowe usługi dla człowieka. Tak budowano chyba przez całą komunę. Potem przyszła deweloperka, monogamiczne osiedla na zadupiach i konieczność podjazdu autem bo wszędzie daleko. Zrobiły się korki
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: bo łykają propagandę po same kule. Zero-jedynkowy świat jest prosty, a przy okazji mogą poczuć się częścią jakiejś wspólnoty. A że całościowo propagowane idee się nie spinają i czasami nawet wzajemnie wykluczają? Nie szkodzi! Taka jest ich cecha, bo mają tylko siać zamęt.
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: mam znajomego, dla którego idea 15 minutowych miast to lewackie wymysły, brednie i #!$%@? natomiast pierwszy jest do wyśmiewania nowych inwestycji deweloperskich, że w okolicy nie ma żadnej infrastruktury a stare osiedla z wielkiej płyty to było coś, wszystkie usługi pod ręką xd
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan też tego nie rozumiem. Mieszkam na krakowskich Mistrzejowicach i mam wszystko w zasięgu 15 min spacerem (Galeria, Kino, Aquapark, knajpy i parki). Jak muszę do “centrum” jechać raz na 3 miesiące to mnie szlag trafia xD
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: wydaje mi sei ze nikt sie nie burzy (poza jakas wojna lewica i prawica w interncie)

tylko jak zawsze to jest fajne hasełko propagandowe. Ale gdyby to byuło takie proste to miasta by na pstrykniecie palcem zrobiły sie idealne, miały najlepsza komunikacje, mogly wprowadzic calkowicie strefy bez samochodów, itd. Ale na haśle się kończy xD

Można przecież robić rozwój miasta i kiedyś osiągnąć coś co można nazwać X ( w
  • Odpowiedz
@StaszekGGG: twoje pytanie nawet jeśli było grzeczne to zawierało insynuacje. Tak samo jak insynuacje zawiera kolejna twoja wypowiedź "bo twierdzisz że to wszystko wymysły Szórów i Mistyfikacja". Nigdzie tak nie napisałem, to są twoje słowa.
Wybacz, ale nie mam ochoty dyskutować z kimś kto próbuje wciskać mi słowa które z mojej klawiatury nie padły, a później podsumuje je tekstem "Ale to nie ja mam projekcje w głowie".
  • Odpowiedz
@framugabezdrzwi: Wcale ale to Wcale nic takiego nie napisałeś 😏 i na zadeane pytanie o... które by potwierdziło że albo masz racje co do swoich twierdzeń albo #!$%@? 🤷🏻‍♀️😏 Ale widać zachowałeś głowe między nogi😅🤷🏻‍♀️
  • Odpowiedz