Wpis z mikrobloga

Dlaczego tak dużo osób w Polsce burzy się na ideę miast 15-sto minutowych? Przecież taka Warszawa to konglomerat właśnie takich mikro-miast. Taki Ursus na którym spędziłem połowę swojego życia: w promieniu 15 minut pieszo mam park, szkoły z każdego stopnia kształcenia, dworzec kolejowy, multum sklepów, przedszkola, dworzec kolejowy itp. 15 minut samochodem lub zbiorkomem i jestem w centrum handlowym, markecie budowlanym, meblarskim, kinie, centrum, na lotnisku. Co jest złego w tym, żeby wszystko mieć pod ręką? xD

Bo nie ogarniam tego bóldupienia. Przecież my już to mamy, tylko trzeba usprawniać transport publiczny i rozwijać usługi jak przedszkola czy szkoły tam gdzie jest ich deficyt.

#warszawa #polska #pytaniedoeksperta
  • 91
  • Odpowiedz
Co jest złego w tym, żeby wszystko mieć pod ręką? xD


@Andrzej_Buzdygan: bo politykom zawsze mało, później będziesz musiał wyrabiać paszport, żeby móc wyjść po za strefę 15-minutową.
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: każde małe miesteczko i osiedla bumdowane przed 89. to miasta 15 minutowe. Dobrze przemyślane i zaplanowane (o ile pozniejsi wlodarze nie zniszczyli projektow). 100x lepsze niz nowoczesne 'osiedla deweloperskie'
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: jest na youtubie jeden taki profesorek - Łukasz Łuczaj. Zajmuje się on roślinami, ziołami, dziką kuchnią, itp. Takie tematy kręcą głównie turbosłowian, prepersów, zielarzy, mistyków. No i Łuczaj wrzucił ostatnio film w którym zachwala miasta 15-minutowe, takiego bólu dupy w komentarzach dawno nie widziałem xD
framugabezdrzwi - @Andrzej_Buzdygan: jest na youtubie jeden taki profesorek - Łukasz ...
  • Odpowiedz
Dlaczego tak dużo osób w Polsce burzy się na ideę miast 15-sto minutowych?


@Andrzej_Buzdygan: Bo banda debili uważa że drugim etapem jest to że zostaną w nich zamknięci i będą potrzebowali paszportów żeby wyjechać xD
  • Odpowiedz
do fabryki azbestu też chcesz mieć 15 minut


@kuncfot: przecież nikt nie zakłada, żeby takie zakłady jak to wymienione czy oczyszczalnie miały być w pobliżu osiedli. nikt też nie uważa, że pracy powinno się szukać tylko w obrębie swojej okolicy, bo dalej to już nie warto. Ale takie miejsca codziennego użytku powinny być blisko domu. To by był absurd, gdyby do parku trzeba było dojechać samochodem. I super jest jak dziecko
  • Odpowiedz
niezły chochoł


@Andrzej_Buzdygan: może i bym Ci uwierzył, gdyby po wprowadzeniu DPF, GPF nie wprowadzili stref czystego transportu. Albo wprowadzenie ACTA 2 po ACTA. Albo wprowadzenie "Fit for 55" po certyfikatach CO2. Albo przekształcanie Unii Europejskiej w super-państwo. Albo od dobrowolnego przyjmowania "uchodźców", do przymusowego przyjmowania "uchodźców" (jak nie chcesz to płać). Mam wymieniać dalej?
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: Złe to jest nałożenie zasad zakazujących wyjazd poza te strefę jeżeli mam na to ochotę (jakąkolwiek), jak jest tak jak mówisz (na ursusie) to i tak to się stanie naturalnie bo komu chciałoby się dymać gdzieś daleko jakby miał coś bliżej?
  • Odpowiedz
@GeDox: @Kokosz32 no ale gdzie ktoś mówi o jakiś zakazach wyjazdu poza strefę? XD #!$%@?, ludzie, o czym wy mówicie? Przecież sama idea też nie zakłada, że dosłownie w każdej dzielnicy ma być Ikea czy market budowlany. Te strefy dalej się mogą różnić pewnymi usługami. Nikt nikomu nie będzie zakazywać wyskakiwania do knajpy w centrum albo pojechania poza miasto. To jakieś teorie spiskowe. XD
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: Możliwe że jest tak jak mówisz, wtedy kiedy było o tym głośno to z tego co pamiętam było pisane że na granicach tych stref mają być czytniki rejestracji, które będą zliczać ile razy wyjechałeś np. w miesiącu i jeżeli przekroczysz limit to płacisz.
Tylko jeżeli jest tak jak mówisz to czym by miał być taki projekt? Na czym by miała polegać ingerencja państwa/miasta w tworzenie czegoś takiego? Tak jak napisałeś
  • Odpowiedz
@haabero: no i to jest przepiękne w tych dzielnicach. oczywiście nowe osiedla od tego mocno odchodzą - np. moja obecna okolica, gdzie jest bardzo mało zieleni. ale to założenie, żeby wszystko było blisko i dostępne dla każdego bez transportu jest słuszne. wykopki wyżej chyba woleliby żyć na amerykańskiej suburbii, gdzie do najbliższego wallmarta jest godzina samochodem. xD
  • Odpowiedz