Wpis z mikrobloga

Dajcie mi chociażby 1 powód po co ktokolwiek miałby kupować klitę w Łodzi pod wynajem z 3.5-4% yield z hipoteką pod 8% rrso (tak jak teraz), i mieć na głowie remont, ryzyko brudasów-okupasow, eksmisji, przestój itp. zamiast na lewarze 1:5 pod 6.83% rrso kupić amerykańskich REIT-ów typu Realty Income (6% dywidenda, wypłacana miesięcznie, co kwartał wyższa) i nigdy nie musieć tego dotykać?

Chyba zaadresowałem wszystkie argumenty kurnikowiczy - jedyna inwestycja na tanim lewarze, przelew co miesiąc.
#nieruchomosci
  • 35
  • Odpowiedz
@#!$%@?: tak samo, jak już to robię - konto margin na ibkr na przykład. Ale degiro też ma, tylko nie znam rate-ów, może być drożej.
Upd: Sprawdziłem, z alokacją (czyli jeżeli z góry podasz ile lewaru potrzebujesz) wychodzi 5.25% oprocentowanie, inaczej 6.9%
  • Odpowiedz
@patryk-kabacinski-1: a co jeżeli dziecko za granicą będzie studiować? A bez aktu notarialnego na mieszkanie w wojewódzkim na studia nie przyjmują już? A nie prościej kupić mieszkanie w wojewódzkim już po tym jak dziecko tam zacznie studiować i zdecyduje się osiedlić, bo może wyleci że studiów, może kupi w słabej lokalizacji bo nie zna się miasta, bo może dziecko w innym wojewódzkim będzie chciało studiować?
Wiem, trudne pytania, nie dla
  • Odpowiedz
@najbardziej-lysy: podatki, od najmu masz 8.5%. Od amerykańskiego etfa masz podatek na 3 poziomach, z tych 6% to realnie zostanie z 3,5 - 4% jak dobrze pójdzie. Do tego koszt samego etfa i prowizje brokera.

Poza tym nie masz pojęcia tak naprawdę co się dzieje z twoja kasą, musisz wierzyć z raporty i zeznania samego etfa, nie mówiąc już o aktywach które etf kupuje.

W skrajnym przypadku, można sobie zrobić piramidkę, słupa prezesa, na końcu się na wszystko wypiąć. Po jakimś czasie wychodzi, że to wydmuszka i wszystko leci
  • Odpowiedz
@najbardziej-lysy: jest inny problem. Te czarnuchy biznesowe (biznesuchy) dostaja kreche na innym procencie ze wzgledu na to ze wyzyskuja Areczkow od lat. Wiesz... zmien prace wez kredyt itp juz nie dziala, teraz powinno byc zmien gacie, wez valium. Taki Midelman pewnie ma 10 kresek w banku to mu inaczej licza ratke na konsolidacyjnej kresce biznesucha
  • Odpowiedz
@trololo55: Chętnie poczytam, gdzie niby i dlaczego płaciłbym więcej?
ibkr (ba, nawet polski xtb) potrąca 15% od amerykanskich dywidend, do tego trzeba dopłacić 4% w Polsce po złożeniu PIT. Sumarycznie - 19%
A teraz zamieniam się w słuch i czekam na info gdzie niby jakie jeszcze podatki bym płacił
  • Odpowiedz
@Windows98: biznes zawsze ma droższy dług, zobacz ile płaci z obligacji taki moloch jak develia (wibor3m + 3.4%) i to mimo tego, ze emisja obligacji tez kosztuje sporo, a i tak to sumarycznie jest uważane za bardziej opłacalne niż linia kredytowa w banku dla biznesów.
Najtańszy kredyt co mają biznesy w Polsce to kredyt inwestycyjny, a to i tak z reguły dwucyfrowe oprocentowanie
  • Odpowiedz
@trololo55: Jakie 3 dni rozpisywac? Zamiast szukać tego obrazku, mogłeś podesłać link na temat tego, że niby miałbym z amerykańskich dywidend płacić więcej niż 19% sumarycznie. I wtedy merytorycznie by mnie zaorałeś.
Ale wybrałeś publicznie sam sobie zaorać, cóż, wolny kraj, kto zabroni.
Ty w ogole na oczy pit-38 widziałeś kiedykolwiek, Dunning-Kruger wykopowy?
  • Odpowiedz
podatki, od najmu masz 8.5%. Od amerykańskiego etfa masz podatek na 3 poziomach, z tych 6% to realnie zostanie z 3,5 - 4% jak dobrze pójdzie. Do tego koszt samego etfa i prowizje brokera.


@trololo55: A teraz poczytaj post uważnie i poszukaj tam cokolwiek o ETF-ach. Ano, nic tam nie ma o ETF-ach, oopsie.

Poza tym, nawet niech będą
  • Odpowiedz
@najbardziej-lysy: mam ROI z mieszkania na poziomie 6,5% odejmując podatek, licząc 11 miesięcy czynszu w roku. Kupiłem za 200 tys zł w 2017, co teraz jest równoznaczne z 300 tys zł i od tej drugiej kwoty liczę ROI.
Jestem zadowolony, dobrze jest mieć jedną taką dodatkową rzecz. Reszte kasy mogę wrzucać w etf i obligacje.
  • Odpowiedz
@trololo55: patrz, obrazek z tabelki z artykułu, z którego pewnie się swojego czasu dowiedziałeś się o 3 poziomach opodatkowania ETF-ów. Ale wiem, że zaraz powiesz że przecież nie można kupić tych ETF-ów, czym jeszcze raz potwierdzisz że się nie znasz w ogóle.

I tak tylko przypomnę, że nawet przecież NIKT NIE SUGEROWAŁ ETF-ÓW xD
najbardziej-lysy - @trololo55: patrz, obrazek z tabelki z artykułu, z którego pewnie ...

źródło: Capture

Pobierz
  • Odpowiedz
biznes zawsze ma droższy dług, zobacz ile płaci z obligacji taki moloch jak develia (wibor3m + 3.4%) i to mimo tego, ze emisja obligacji tez kosztuje sporo, a i tak to sumarycznie jest uważane za bardziej opłacalne niż linia kredytowa w banku dla biznesów.

Najtańszy kredyt co mają biznesy w Polsce to kredyt inwestycyjny, a to i tak z reguły dwucyfrowe oprocentowanie


a i tak oplaca sie trzymac "bank ziemi" latami. DOSLOWNIE
  • Odpowiedz
@Wynoszony: głupie pytanie: ile to mieszkanie za 200k w 2017 kosztowałoby dzisiaj i jakie byłoby wtedy ROI? Jakie miasto?

Czy osoby wchodzące teraz na rynek nieruchomości spóźniły się i pociąg odjechał?
  • Odpowiedz