Wpis z mikrobloga

Obejrzałem sobie nowy filmik o Izera. W skrócie, panowie jeżdżą Chińczykiem i opowiadają, że chociaż Izera to w sumie ta sama platforma, a większość części jest z tego Chińczyka, to będą jakieś różnice. Jeden pan mówi, że podobają mu się drzwi w Chińczyku i może w Izera zrobią podobne. Inny pan mówi, że nie mogą zdradzać żadnych szczegółów, ale może powiedzieć, że będzie taki sam komputer pokładowy jak w tym Chińczyku, ale na ekranie zamiast zwierzątka jako asystenta będzie pomidor.

Mi to kompletnie ręce opadły. Poszły setki milionów na ten cały projekt Izera. Pokazywali jakieś prezentacje 3D, animacje, filmiki, a okazuje się teraz, że nasza Izera to w sumie będzie w większości wyglądała, jak pan Chińczyk zrobi. Na co poszły te miliony? Na co poszła kasa na te śliczne graficzki 3D i reklamy?
Co do chu...

Dlaczego zamiast zrobić porządny biznes plan na początku i dojść do tego samego co pisało bardzo dużo ludzi związanych z biznesem, albo nawet często wykopków, że finansowo nie ma szans, żebyśmy zbudowali polskie auto, to robiono graficzki i jakieś pseudo modele auta dla ciemnego ludu.

Trzeba ludziom coś pokazywać, a idioci się cieszą jak widzą 3D.

Nie przypomina wam to czegoś?

Czy tam samo nie wygląda CPK-PiS? Wizualizacje, reklamy, prezentacje 3D, a ponoć nie ma nawet podstawowych planów biznesowych? Ale po co plany, skoro tu chodzi w sumie o to, żeby kasę latami przepalać.

Po latach okazało się, że jednak Izera to w sumie Chińczyk i z tego co się słyszałem, umowa z Chinami nakłada na nas obowiązek zbudowania oddzielnej linii produkcyjnej dla Chińczyków.

Dla mnie CPK-PiS nie istnieje i pewnie jedyne słuszne rozwiązanie to rozpocząć ten projekt kompletnie od zera, tzn. od konkretnej analizy i planów biznesowych, czy to w ogóle ma jakikolwiek sens.

PS Filmik dla widzów o mocnych nerwach

#cpk
#izera
#polityka
komentator_2020 - Obejrzałem sobie nowy filmik o Izera. W skrócie, panowie jeżdżą Chi...
  • 5
  • Odpowiedz
Dla mnie CPK-PiS nie istnieje i pewnie jedyne słuszne rozwiązanie to rozpocząć ten projekt kompletnie od zera, tzn. od konkretnej analizy i planów biznesowych, czy to w ogóle ma jakikolwiek sens.


@komentator_2020: czyli typowe analysis paralysis. Projekt już spóźniony o ~10 lat trzeba opóźnić o kolejne lata, bo w sumie to nie wiadomo dlaczego.

Swoją drogą analizy finansowe dla centralnego portu lotniczego były przeprowadzone dwukrotnie. Obydwie wykazały wewnętrzną stopę zwrotu na ~12%. O raporcie EY już nawet nie wspominam. Prognozy ruchu lotniczego w Polsce są przeprowadzane w Polsce od wielu lat i do tej pory pokrywały się w rzeczywistością. Projekt cieszy się szerokim poparciem wśród branży lotniczej. Ba! Pojawił się nawet inwestor prywatny deklarujący chęci zainwestowania w
  • Odpowiedz
@komentator_2020:. Polacy mają jakiś dziwny fetysz posiadania własnego narodowego samochodu, więc na ten sam wałek będą nabierani w nieskończoność.
Były te syrenki z Kutna, Syrenki z AK Motors, Warszawa, Arrinera, teraz Izera, pewnie jeszcze jakieś starsze "projekty" były, a które pominąłem. Ciekawe ile jeszcze takich wałów będzie.
  • Odpowiedz