Wpis z mikrobloga

W kwestii 4 dniowego tygodnia pracy:

bsurdem jest stwierdzenie, że bardziej boją się go pracownicy niż pracodawcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie wykluczam, że część pracowników może mieć pewne obawy Myślę, że ludzie boją się:

- po pierwsze tego, że automatycznie zarobią mniej
- po drugie tego, że wymagania nie zostaną przeskalowane tj. pracę z 5 dni będziesz musiał zrobić w 4
- w januszexach czy nawet w części korpo (z dobrze rozwiniętym polskim senior managementem) jest wielki problem z wybraniem urlopu wynikającego z kodeksu pracy a co dopiero coś więcej

Ciekawi mnie to jak to rozwiążą:

ustawowo wolny piątek dla wszystkich praktycznie nie wchodzi w grę, choćby z powodu międzyrynowego sektora usług które dostarczają je na rynki które w ten dzień są otwarte

ustawowo jeden dzień wolny do wykorzystania w tygodniu jest ciekawym rozwiązaniem, ale będzie wymagał dodatkowej pracy managerów kadry zarządzającej i może powodować chaos i być tak naprawdę widmo benefitem bo zwłaszcza w małych firmach będziesz i tak pod telefonem bo nikt cię nie zastąpi

skrócenie czasu pracy do 6h każdego dnia

wydłużenie czasu pracy do 10 h i jeden dzień w tygodniu wolny + ewentualnie rozpisywanie pozostałych godzin pokrycia biznesu jako nadgodziny ( co w praktyce jest nielegalne bo to tzw. strukturalnie planowane nadgodziny)

piątek jako dzień wolny, ale pracujący tj. rozliczany jako nadgodziny (problem ten sam co powyżej)

dodatkowa liczba dni urlopowych na rok (najbardziej prawdopodobne rozwiązanie)

===================================================================================
Inne - dajcie śmiało propozycje, bo projekt ustawy musimy przygotowac w ministerstwie do końca czerwca
===================================================================================

#korposwiat #pracbaza #czterodniowytydzienpracy
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rachuneksumienia: Skrocenie czasu pracy polegajace na skroceniu z 8 do 7h to kretynizm z debilizmem. Nic nie wniesie.

Skrocenie czasu pracy z 5 do 4 dni... na niektore zawody nie wplynie ale na inne wplynie negatywnie. Nie ma tak ze na wszystkie wplynie tak samo.

Dodatkowa liczba dni urlopowych? Nie chce mi sie szukac ale mozesz mnie postalkowac. Jakis czas temu robilem wyliczenia. Jesli wprowadza 4 dniowy tydzien pracy plus
  • Odpowiedz
@rachuneksumienia:

ustawowo jeden dzień wolny do wykorzystania w tygodniu jest ciekawym rozwiązaniem, ale będzie wymagał dodatkowej pracy managerów kadry zarządzającej i może powodować chaos


- pewnie skończyłoby się tym, że każdy pracownik musiałby takie dni planować z minimum miesięcznym wyprzedzeniem - ale nadal byłby chaos, bo ludzie by ciągle się kłócili o to kto może mieć wolne w dany piątek/poniedziałek. Firmy nie mogą sobie raczej pozwolić na to by to pracownicy dyktowali w jakie dni firma pracuje, a w jakie nie, i robili to co tydzień
  • Odpowiedz