Wpis z mikrobloga

Autyzm jest prawdopodobnie spowodowany około 3x wolniejszym przycinaniem synaps niż u ludzi neurotypowych. O dziwo istnieje lek, który to poprawia zwany rapamycyną, ale niestety z jakiegoś powodu nie jest on podawany autystykom, tylko ludziom po przeszczepach nerek (). W sumie ciekawe, czy gdzieś na świecie istnieje autystyk, który po przeszczepie nerki został "wyleczony z autyzmu".
#przegryw #asperger #autyzm #ciekawostki #nauka
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rekkin: to się nazywa większą ilością istoty białej w mózgu, co ciekawe wielu muzyków też ma takie coś (moja ciocia była pianiastką), to pozwala im opanowywać skomplikowane utwory
  • Odpowiedz
  • 1
@rekkin Tylko, że większość autystyków w niczym nie jest dobra, to filmy wypromowały obraz, że każdy autystyk ma super zdolności w jakieś dziedzinie.
  • Odpowiedz
@rekkin: kurkumina również jest inhibitorem mTOR. Można dostać na AliExpress. Problemem może być, to czy będzie działać w mózgu. Druga sprawa, że nie jest korzystne, żeby lek działał przez całą dobę. Lepie byłyby brać tylko na noc (w przed głodówką, dla wzmocnienia jej efektów)

@gnomol Można mieć autyzm i być upośledzonym. Autyzm ułatwia zafiksowanie się na czymś. Ja mimo bycia już ciut bliżej 40 niż 30, byłem w sumie
  • Odpowiedz
@rekkin: Zmiany w organizacji mózgu w przypadku autyzmu dokonały się w ciągu pierwszych miesięcy życia, gdy mózg najsilniej rośnie, potem żadne środki nie są w stanie wywołać tak dużych zmian. W efekcie tego nie da się już cofnąć.
Te zmiany to na przykład o połowę większe ciało migdałowate. Rapamycyna nie spowoduje zaniku tej części mózgu. Trudno więc mówić o wyleczeniu.
  • Odpowiedz
  • 3
@JanStanislavOdbyt: @ZenonBis sorry, tak jak koledzy piszą, prawdopodobnie to musiałoby być podawane jednak prawdopodobnie gdzieś przez całe dzieciństwo, żeby być może wyleczyć/podleczyć autyzm
https://www.youtube.com/watch?v=WYwf5aLYk3w&t=28m tutaj fragment, że jak podawano myszom od 2 mż do 18-go to poprawa była ale później nie. Ciekawe jak to się mapuje na ludzi. Ale tutaj chyba muszę jakiś mocniejszy research zrobić bo wcześniej czytałem, że rapamycyna naprawia jakieś procesy autofagii, dzięki czemu mózg pozbywa
  • Odpowiedz