Wpis z mikrobloga

Cześć!

Jak mogę ustalić rozmiar opony i dętki do roweru. Na kole mam napisane 622x 9c a na starej dętce miałem 700-42c (40-622). Nie wiem, czy to poprawne dane, ale rower typowo miejski/trekkingowy. Wiem, tylko że często mi dętka pękała.

#rower #rowery
  • 8
  • Odpowiedz
Na kole mam napisane 622x 9c


@kamos90: nie starła się cyfra? Wydaje mi się, że było tam raczej 622x19c. Jeśli tak, to spokojnie przyjmie oponę o szerokości 35-42 mm.

Jak dętka pękała to pewnie jeżdżone przy niskim ciśnienie, być może sporej wadze rowerzysty. Krawężnik + obręcz zadziałają jak nożyczki. Im większa waga rowerzysty, tym większe ciśnienie. No i wiadomo, nic nie jest wieczne, mogła być to zajechana opona która już
  • Odpowiedz
  • 0
@Paczek_w_masle: Dokładnie, 622x19c!
Jeżeli chodzi o dętkę, kupiłem raczej za dużą 40-622 700 x 38c. W jakie najlepiej rozmiary celować? Stare były o rozmiarze 622-40 700 x 42c. Także ja jestem cięki, ale staram się to jakoś pojąć.
  • Odpowiedz
@kamos90: im szersza, tym niższe ciśnienie a więc i wyższy komfort. Jednocześnie szersza, to większe opory toczenia, więc nie będą tak gładko jechać. No i zależy jaka cena, bo potrafi być spora różnica między rozmiarami. No ale celowałbym pewnie w 40-42, chociaż ja jestem przyzwyczajony do szosy i na 37c jeżdżę na miejskim.
  • Odpowiedz
  • 0
@Paczek_w_masle:

Dobra powoli rozumiem,
40-622 700 x 38c
40-622 700 x 42c

Czyli mam za szeroką oponę. Tylko wedle tabel i kalkulatora to ta 38c powinna wejść a stara 42c jest za duża a pasowała.
  • Odpowiedz