Wpis z mikrobloga

Pogadanka o wyborach do PE bez podziałów i napinki - zapraszam do dyskusji i zachowania poziomu i kultury wypowiedzi

Konfederacja w ostatnich 3-4 sondażach notuje +10 %. Na finiszu kampanii chyba jeszcze nigdy tyle nie mieli. Pamiętam te spadki jesienią. Podchodzę sceptycznie, bo według mnie zakręci się w okolicach 8,5-9 %, ale według mnie to są straszni pechowcy i bardzo mocno zmarnowany potencjał wyniku.

Rok temu latem szli jak burza, a ponieśli porażkę przez to, że zmobilizowała się masa "apolitycznych" osób, by odsunąć PiS od włądzy i spory przepływ z Konfy poszedł także do Hołowni, między innymi przez sporo wpadek przed samymi wyborami, a także to, że 3D miała wejść do rządu, Konfa nie.

Dla mnie te wybory to największy test nie dla Konfederacji, a dla Trzeciej Drogi. Bo Konfederacja zyska na niższej frekwencji, ale liczba głosów może być na stałym poziomie. Co w momencie, gdy Trzecia Droga spadnie na 4 miejsce lub straci jakieś 500-700k głosów? Materiał do analizy, bo prawda jest taka, że nie ma za bardzo szczególnego powodu poprzeć ich w wyborach do PE, są na tym polu nijacy.

PO z PiSem wyjdzie na styk, w tym PiS może trochę stracić na tym, że ich wyborcy są jednajk bardziej zainteresowani wyborami krajowymi, natomiast wyborcy PO są bardzo proeuropejscy. PiS nie ma tutaj za bardzo amunicji na kampanię, bo sami kompromitowali się robiąc jedno, a mówiąc drugie w sprawie PE, a antyunijny przekaz dominowała Konfederacja.

Natomiast PO dość stabilnie tutaj wygląda i nawet ewentualne kontrowersje w polityce krajowej nie zaważą na wyniku do PE.

Największa zagadka to Lewica. Według mnie nie ma po prostu absolutnie żadnego racjonalnego powodu, żeby głosować akurat na nich. Są niesłowni. Dużo tracą tym, że ich postulaty giną w koalicji i idą na ustępstwa, a w wyborach do PE są niczym innym jak konkurencją dla PO. Jedni i drudzy proeuropejscy i bardziej przychylni socjaldemokratycznym frakcjom. Co jeszcze może dać Lewica?

#polityka #konfederacja #bekazpisu #bekazpo #bekazkonfederacji #bekazlewactwa #4konserwy #neuropa #uniaeuropejska #europa #wybory
  • 6
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Będzie 10-12%, w przeciwieństwie do poprzednich kampanii uniknęli wpadek (poza pijanym posłem znalezionym na jezdni, ale przeszło to bez echa), dlatego wynik będzie podobny do sondaży, a nie niższy jak w ubiegłym roku.

EDIT: w sumie to jeszcze bym nie obstawiał konkretnego wyniku, bo tendencja jest rosnąca, mogę tylko obstawić wynik 10% i wzwyż.
  • Odpowiedz
@Kopyto96: bardzo cieszy słaby wynik 3 Drogi bo jednak sporo osób przejrzało na oczy, kreowali się na alternatywnę dla PiS/PO a skończyło się że jest stary skład jak Petru oraz młodzi z aferami (Gomoła)
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Lewica wspiera socjalistów i demokratów a PO z PSL wspiera centroprawicowych chadeków i Niemców a Hołownia libków i frakcje Macrona. Lewica i Po są największymi konkurentami w PE a ECR prędzej połączy się z EEP niż SD Tusk zawsze był bardziej chadecki niż socjalistyczny.
Konfa może liczyć na Max 5 mandatów 2-3
  • Odpowiedz
  • 0
wspiera centroprawicowych chadeków


@Skorvez_957_: To pod jakim względem ci Chadecy są centroprawicowi? Jak to post nrdowska spuścizna jest. To jest partia centrowa lub centro-lewicowa.
  • Odpowiedz
a ponieśli porażkę przez to, że zmobilizowała się masa "apolitycznych" osób


@Kopyto96: Nie. Dostali gorszy wynik ponieważ po tych sondażach dobijających do 15% zaczął się zmasowany atak zarówno mediów PISowskich, jak i Platformerskich, gdzie nawet dotychczas milczący Kaczyński zaczął ubliżać Konfederacji na wiecach, a TVN wyprodukował ze 3 pełnogodzinne paszkwile najeżdzając na Mentzena, Wiplera i Korwina po kolei i wyciągając wszystkie "brudy" z 20 letniej historii tego środowiska, poprzez manipulacje,
  • Odpowiedz
@Kopyto96: Chadecja z definicji jest centroprawicowa bo łączy chrześcijańską etykę ze świeckim modelem państwa czy tam nowoczesnym przez co ma najlepsze możliwości do poszerzania elektoratu i depolaryzacji. Do tego wjeżdża wolność gospodarcza, etyka, dobro wspólne, wspólnota lokalna, wartości rodzinne, decentralizacja, tożsamość narodowa, rozdział kościoła od państwa a na zachodzie kult pracy, integracja europejska, probiblijne poglądy w zasadzie jak socjalizm to tylko z Nowego Testamentu....
CDU jest partią centroprawicową jak i
  • Odpowiedz