Wpis z mikrobloga

@mmmod: Pytanie czy chodzi o kwasowosc kawy czy kwasnosc. Ta pierwsza zależy od kilku czynników, wysokość uprawy, gleba, region, czas zbioru owoców, metoda obróbki i palenia.

Kawa może być tez kwaśna, a to będzie wynikać z innych powodów - slabe jakości ziarna, brak świeżości, zaniedbany ekspres, proces parzenia (grube mielenie może zwiększyć kwasnosc, podobnie ze zbyt niska temperatura lub zbyt krótki czas parzenia).

Co do goryczki, to tutaj duża rolę pełni
  • Odpowiedz
@mmmod: Jeśli to ta sama kawa jest raz gorzka raz kwaśna to zależy od ekstrakcji. A kontrolujesz ją przez grubsze/ drobniejsze mielenie, temperaturę wody, metodę parzenia itp. Zobacz sobie The Coffee Compass
  • Odpowiedz
  • 0
@ejenes: czyli że ten kwaśny posmak jest spowodowany większą ilosć kofeiny?? i jeśli go nie lubię to powinienem kupować arabice tylko?
  • Odpowiedz
@mmmod: Kofeina bardziej wpływa na goryczke. Szukaj ciemno palonej kawy, może byc mix z robusta. Wpisując w google znajdziesz sporo propozycji (np heavy bean od bemybean.pl)

Kolejna kwestia jest sposób parzenia. Z tej samej kawy możesz wydobyć więcej lub mniej kwasowosci.
  • Odpowiedz
@mmmod: jeśli kawa jest dobrej jakości i jest dobrze zaparzona to wtedy zależy to od regionu uprawy i obróbki. Kawy z ameryki będą mniej kwaśne niż kawy afrykańskie.

Musiałbyś powiedzieć jaką kawę piłeś i była dla Ciebie kwaśna. Zakładając że dobrze się parzy espresso z dobrej jakości ziaren, to arabica z kolumbii/brazylli ciemno palona, będzie dużo mniej kwaśna niż trochę jaśniej palone ziarna pod espresso z kenii.

Ważna jest metoda parzenia
  • Odpowiedz